Poradnik dla mam – Jak zadbać o delikatną skórę dziecka

Każda mama doskonale wie ile cierpliwości i zaangażowania wymaga opieka nad małym dzieckiem. Nasze życie zostaje całkowicie przewartościowane i głównym priorytetem staje się dobro naszego dziecka. Chcemy, żeby maleństwo, któremu daliśmy życie rosło zdrowe i bezpieczne.

To poczucie odpowiedzialności wobec naszego dziecka będzie nam towarzyszyło już zawsze. Jednak kiedy przychodzi ono na świat, od świtu do nocy dbamy o zaspokajanie jego podstawowych potrzeb. Patrząc jak śpi, je, uśmiecha się zdajemy sobie sprawę jak bardzo ta mała istota jest od nas zależna. Dlatego ze wszystkich sił staramy się, żeby niczego mu nie brakowało, żeby było zdrowe i zadbane. Zdarza się, że wszelkie dolegliwości, choroby, które dotykają nasze dziecko odbieramy jako osobistą porażkę. Pamiętajmy – to jest nieuniknione, bowiem dzieci od zawsze łapią infekcje, katary, dostają wysypki, odparzają pośladki, mają kolki, ciemieniuchy … Warto jednak wiedzieć co robić, kiedy już przydarzy się jakaś niechciana infekcja czy inna przypadłość, żeby nie wpadać w niepotrzebną panikę.

Żółte plamy i strupy na główce dziecka? Sprawdź, co mogą oznaczać

Żółte plamy i strupy na główce dziecka? Sprawdź, co mogą oznaczać

Martwią cię żółte plamy i strupy, które pojawiły się na skórze głowy twojego dziecka? To prawdopodobnie ciemieniucha będąca jednym z najczęściej diagnozowanych u niemowląt problemów skórnych występującym zazwyczaj w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia. Ciemieniucha

Częstą przyczyną matczynych zmartwień jest pupa maleństwa. Skóra pośladków, podobnie jak cała skóra dziecka jest bardzo delikatna. Na skutek bezpośredniej styczności zanieczyszczeń ze skórą, najczęściej w miejscu przylegania pieluszki, powstają bolesne zaczerwienienia, a nawet rany. To odparzenie lub pieluszkowe zapalenie skóry. Statystycznie jest to jedna z częstszych dolegliwości wieku niemowlęcego. Skóra małego dziecka jest trzy razy cieńsza niż u dorosłego człowieka dlatego nie umie ona jeszcze skutecznie bronić się przed podrażnieniami powstałymi na skutek działania amoniaku – mówi Magdalena Łosik położna, prelegent szkoły rodzenia, doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry podczas zmiany pieluszki oraz pielęgnacja przebadanymi i sprawdzonymi preparatami.

Oto kilka zasad, które należy mieć na uwadze pielęgnując delikatną skórę pośladków niemowlęcia:

  1. Daj dziecku możliwość leżenia bez pieluszki, żeby skóra na pupie mogła pooddychać. Na przykład tuż przed kąpielą. W czasie upalnych dni stosuj tę zasadę tak często, jak to tylko możliwe.
  2. Używaj pieluszek przepuszczających powietrze, które są chłonne i trzymają się z dala od skóry.
  3. Często zmieniaj pieluszki. U noworodków pieluszkę należy zmieniać nawet 7-8 razy dziennie.
  4. Nie używaj oliwki, gdyż może ona nasilać odparzenia.
  5. Po każdym wypróżnieniu przez dziecko dokładnie oczyszczaj skórę dziecka, zwłaszcza w fałdkach, gdzie zbierają się zanieczyszczenia powodujące podrażnienia. Do oczyszczenia można użyć np. mleczka myjącego Mustela Bebe. Zawarte w nim olejki pochodzenia roślinnego pozwalają zapobiec przesuszeniu skóry i nie naruszają naturalnej warstwy hydrolipidowej. Możesz także użyć wielowarstwowych chusteczek oczyszczająco – łagodzących Mustela Bebe. Są wyjątkowo wytrzymałe i idealnie nasączone. Delikatnie i skutecznie oczyszczają pośladki dziecka w każdym momencie.
  6. Na oczyszczoną i wysuszoną skórę stosuj krem przeciw odparzeniom z serii Mustela Bebe, który zapobiega i leczy drobne podrażnienia skóry pośladków. Skutecznie chroni skórę przed szkodliwym działaniem moczu i kału, a także zapobiega otarciom pieluszkowym, dzięki efektowi bariery ochronnej tlenku cynku. Dodatkowo glikol kaprylowy działa przeciwzapalnie, oczyszczająco. Witaminy F i B5 oraz panthenol przyspieszają gojenie, podnoszą odpornośc na zakażenia. Krem jest łatwy do nakładania i do usuwania, co ważne – nie pozostawia plam. Przed założeniem nowej pieluszki należy nałożyć warstwę kremu przeciw odparzeniom. Jeśli jednak twojemu dziecku przydarzy się ta przykra dolegliwość stosuj powyższe zasady z większą częstotliwością lub używaj kremu do stosowania w pieluszkowym zapaleniu skóry o średnim i większym nasileniu Mustela Dermo Pediatrics – Stelactiv. Krem przeznaczony do pielęgnacji pośladków niemowląt, szczególnie podczas pieluszkowego zapalenia skóry o średnim i dużym nasileniu, bez wysięku. Działa bezpośrednio na główne przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry: neutralizuje działanie obecnych w moczu i kale enzymów: lipaz, proteaz i ureaz odpowiedzialnych za uciążliwe i bolesne podrażnienia. Połączenie glikolu kaprylowego i tlenku cynku zapewnia natomiast barierę ochronną przeciw działaniu moczu i kału, jednocześnie hamuje dalszy rozwój bakterii. Działa szybko i przynosi długotrwały efekt łagodzący.

Jak widać rozwiązania są proste i jeśli tylko konsekwentnie będziemy się do nich stosować wybawimy nasze pociechy od przykrych dolegliwości, a sobie zaoszczędzimy zmartwień.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany