Pończochy kompresyjne dla kobiet i mężczyzn – jak to działa?

Spis treści:

Kompresjoterapia, czyli stopniowany ucisk, do którego używane są pończochy przeciwżylakowe, ma szerokie zastosowanie w profilaktyce żylaków, zakrzepicy żylnej oraz niewydolności żył. Metoda ta jest prosta w praktyce i przynosi doskonałe efekty. Jak działają pończochy uciskowe na żylaki i kto może z nich korzystać?

Pończochy kompresyjne dla kobiet i mężczyzn – jak to działa?

Pończochy kompresyjne i ich zastosowanie

Opuchlizna dolnych kończyn, ich mrowienie oraz uczucie ciężkości, a także pojawianie się na nich pajączków i żylaków to oznaka, że krążenie krwi w naszych nogach nie przebiega prawidłowo. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Od tych środowiskowych, czyli rodzaju wykonywanej pracy (siedząca lub stojąca) po czynniki genetyczne. Żylaki mogą powstać także w czasie ciąży lub przez nadwagę. Co istotne, pończochy kompresyjne można stosować zarówno profilaktycznie, jak i terapeutycznie. W ten sposób mamy szansę skutecznie przeciwdziałać rozwojowi schorzenia oraz je niwelować, jeśli już się pojawiło.

Jak działają pończochy uciskowe na żylaki? Ich zbawienny wpływ na nasze nogi pojawia się w bardzo prosty sposób. Są to bowiem specjalne wyroby medyczne o określonej elastyczności, które wywierają kontrolowany nacisk na kończyny dolne – mocniejszy na dole i zmniejszający się ku górze. Pończochy przeciwżylakowe oferowane są w czterech klasach ucisku (klasyfikacja stopni kompresji RAL):

  • I klasa – ucisk lekki (18-21 mmHg)
  • II klasa – ucisk średni (23-32 mmHg)
  • III klasa – ucisk mocny (34-46 mmHg)
  • VI klasa – ucisk najmocniejszy (powyżej 49 mmHg)

Istnieje także trzystopniowa skala kompresji według klasyfikacji ASQUAL:

  • 1 klasa – ucisk lekki (10-15 mmHg)
  • 2 klasa – ucisk średni (15-20 mmHg)
  • 3 klasa – ucisk mocny (20-36 mmHg)

Ucisk powodowany przez pończochy kompresyjne poprawia krążenie krwi, dzięki czemu może ona swobodniej przemieszczać się z rejonów dolnych nóg ku górze. Co najważniejsze, z tego rozwiązania mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Pończochy przeciwżylakowe damskie i męskie

Warto tutaj zaznaczyć, że pończochy uciskowe na żylaki to alternatywa dla rajstop uciskowych, która pełni taką samą funkcję. Przy czym wbrew pozorom pończochy na żylaki to idealne rozwiązanie nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Rajstopy na żylaki męskie, stosowane w przypadku, gdy żylaki pojawiły się powyżej kolana;  wykonane są  z mieszanki bawełny, poliamidu i elastanu, co w połączeniu z ciemną kolorystyką sprawia, że stopy wyglądają jak ubrane w tradycyjne skarpetki.

Pończochy kompresyjne damskie i męskie dostępne są również w wersji z palcami lub bez. Ponadto oferowane są w szerokiej gamie rozmiarów. A pończochy uciskowe damskie pod względem kolorystycznym niczym nie odbiegają od tradycyjnych pończoch. Znajdziemy tam zarówno kolory cieliste i beżowe, jak i grafity oraz czernie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (29 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...