Pomysły na plastyczne zabawy z naszymi maluchami

Nastały wakacje a wraz z nimi mamy więcej czasu na zabawy z naszymi dziećmi. Zwykle staramy się w tym czasie zapewnić maluchom inną rozrywkę niż komputer czy oglądanie telewizji. Świetnym pomysłem jest spędzenie czasu grając z nimi w gry planszowe lub wspólnie wymyślając inne wspólne, kreatywne zabawy. Poniżej przedstawiamy Wam kilka pomysłów.

Zabawy plastyczne z dziecmi

Zabawa pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Poza oczywistą przyjemnością, dostarcza maluchowi cennych lekcji. Uczy dyscypliny, współpracy, reguł obowiązujących przy działaniu w grupie, a z czasem dyskutowania, formułowania własnych opinii i wytrwałości w dążeniu do celu. To właśnie podczas zabawy najmłodsi poznają świat. Ponad wszelką wątpliwość dzieci muszą się bawić, ponieważ pozwala im to na zdrowy i szczęśliwy rozwój.

Istnieje wiele sposobów na ciekawe, miłe i pożyteczne spędzanie czasu ze swoimi pociechami. Wystarczy odrobina chęci, cierpliwości oraz szczypta pomysłowości. Łącząc te cechy otrzymujemy doskonały przepis na świetną zabawę.

Poniżej przedstawiamy kilka kreatywnych pomysłów na zabawy z wykorzystaniem artykułów plastycznych, które niewątpliwie urozmaicą wspólną rozrywkę.

Zgadnij co to za stwór!

Do zabawy potrzebne są jedynie kredki i kartka papieru. Dziecko wybiera w myślach trzy ulubione zwierzęta i zapamiętuje je. Następnie, rodzic wymienia nazwy trzech najprostszych do odwzorowania części ciała np. głowa, łapy i ogon. Zadaniem malucha jest narysowanie jednego stwora, posiadającego cechy wybranych wcześniej zwierząt. Mama lub tata zgadują, do kogo należą poszczególne fragmenty. Zabawa ta pomaga utrwalić w pamięci dziecka nazwy zwierząt i części ciała. Dodatkowo pobudza jego wyobraźnię i kreatywność. Powstałego stwora, tak jak każde zwierzę, można też nazwać, zachęcając pociechę do prostego słowotwórstwa.

Gdzie lata najpiękniejszy motyl?

Najpiękniejszego na świecie motyla wcale nie trzeba szukać na łące. Wystarczy zgiąć na pół kartkę z bloku technicznego i zachęcić dziecko do namalowania farbami, na jednej ze stron, kolorowego skrzydła tego urokliwego owada. Po zgięciu i rozłożeniu papieru oczom ukaże się odbicie, tworzące cudowny obrazek. Do tej zabawy szczególnie polecamy zestaw 10 kolorów farb plakatowych Bambino, który zawiera bardzo ciekawą paletę barw: cztery fluorescencyjne, cztery z brokatem, jedną złotą i srebrną. Warto pamiętać o tym, że malowanie kształtuje u dzieci indywidualne poczucie piękna. Rozwija też ich zdolności manualne. Jeżeli maluch nie będzie zadowolony z efektu swojej pracy, obrazek może wzbogacić np. wycinankami z kolorowego papieru lub bibuły.

Co znajdziemy w ,,plastusiowym warsztacie”?

Do tej zabawy niezbędna jest plastelina lub masa solna i pomieszczenie, które na kilka chwil przemieni się (w wyobraźni najmłodszych) w ,,plastusiowy warsztat”. Dziecko, z pomocą rodzica, tworzy z plasteliny najprostsze części środków transportu tj. koła, skrzydła, wagony czy lokomotywy. Następnie łączy je w gotowe pojazdy. W ,,plastusiowym warsztacie” nie liczy się wierne odwzorowanie wyglądu środków transportu. Wszelkie braki wypełni wyobraźnia. Zabawa rozwija kreatywność i zdolności manualne dzieci, które bawiąc się, utrwalają jednocześnie nazwy pojazdów. Z pomocą opiekunów poznają też ich zastosowanie i środowisko, w którym są wykorzystywane.

Księżniczka idzie na bal!

Każda dziewczynka wie, jak ważna na balu jest piękna suknia. Znakomitą kreację można stworzyć używając kartki papieru, kleju i kolorowych wycinanek. Dobrze sprawdzają się tu zeszyty samoprzylepnych papierów kolorowych UNIPAP. Wyklejanie poszczególnych części garderoby warto wzbogacić materiałami znalezionymi w domu – włosy z nitek, falbanki z bibuły, piórko w kapeluszu czy kolczyki z plasteliny to tylko niektóre z pomysłów.

Zabawę przeznaczono nie tylko dla dziewczynek. Książęta również bywają na balach i potrzebują wtedy odpowiedniego stroju. Wyklejając ubrania, dzieci utrwalają w pamięci nazwy części ciała i garderoby. Kształtują indywidualne poczucie piękna. Z pomocą rodziców uczą się reguł ubioru.

Wszędzie widzę kółka!

Do zabawy potrzebny jest dziurkacz i kolorowe kartki. Dziecko, używając tych przedmiotów, wycina barwne kółka, którymi wykleja następnie biały papier. Im więcej kolorów i elementów, tym ciekawsza okaże się zabawa. Widok za oknem, ulubione zwierzę, pani nauczycielka, wymarzona podróż, przyszły zawód – temat obrazka ogranicza tylko wyobraźnia.

Wyklejając drobne elementy najmłodsi uczą się cierpliwości i ćwiczą koncentrację. Odkrywają znaczenie kontrastu kolorów. Paletę barw można wzbogacić wycinając kółka ze stron przeczytanych już czasopism lub z samodzielnie pomalowanych kartek papieru.

Wykorzystanie artykułów plastycznych urozmaica rozrywkę, umożliwiając przy tym zachowanie efektów pracy dzieci. Kształtuje ponadto poczucie estetyki i rozwija zdolności manualne. Zabawa z najmłodszymi to doskonała okazja do poznania ich zainteresowań i marzeń. Spędzony wspólnie czas z pociechami z całą pewnością zaowocuje w przyszłości.

Dla przedstawionych propozycji użyto kredek i innych przyborów plastycznych marki Bambino

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (210 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  4 lipca 2014 14:44

  Ja sama bardzo lubiłam rysować z mamą jak byłam dzieckiem.:-)

  Odpowiedz
 2. bbo  5 lipca 2014 20:24

  Ale na zdjęciu to już nie takie maluchy 🙂

  Odpowiedz
 3. martucha180  6 lipca 2014 11:53

  Fajne pomysły!

  Odpowiedz
 4. as_sa  6 lipca 2014 23:29

  Malowanie, rysowanie, lepienie fajnie sprawdzą się w jakiś deszczowy czy pochmurny dzień, natomiast gry i zabawy na świeżym powietrzu to możliwość spędzenia pogodnego dnia na zewnątrz i super opcja dla całej rodziny

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany