Wzory i pomysły na pisanki wielkanocne – ciekawe dekoracje

Niedziela wielkanocna tuż tuż… To najwyższa pora, aby zacząć się zastanawiać nad sposobami przystrojenia naszego wielkanocnego koszyka i przede wszystkim – jajek. Pomysł powinien być efektowny, ale prosty w realizacji i na takie właśnie DIY stawiamy. Przedstawiamy Wam aż 13 pomysłów jak udekorować pisanki wielkanocne! Obiecujemy – to prawdziwe ozdoby wielkanocne , które możesz wykonać samodzielnie.

Spis treści:

Co roku szukamy nowych inspiracji na proste i efektowne pisanki wielkanocne. W tym roku znalazłyśmy nieco nowych pomysłów i przypominamy stare, sprawdzone sposoby. Co powiecie na jajka w galaktyczne wzory lub obtoczone w brokacie? A może modny trend black&white przenieść również na wielkanocne jajka? Oto ciekawe pomysły na ozdoby wielkanocne, jakimi są bez wątpienia pisanki.

Ciekawe pisanki wielkanocne inspiracje pomysły

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne  – Naturalne barwniki

Na początek, chcemy przestawić Wam łatwy i zdrowy sposób na przygotowanie własnych barwników do jajek. Jeśli chcecie ograniczyć w czasie świąt niepotrzebną chemię możecie wykorzystać działanie niektórych produktów na skorupkę jajka:

  • czerwona kapusta na niebiesko,
  • kurkuma na żółto,
  • burak czerwony na pomarańczowo,
  • szafran na żółto,
  • czerwona cebula na ciemny brąz,
  • sumak na różowo,
  • kawa rozpuszczalna na jasny brąz,
  • szpinak na zielono.

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Naturalne barwniki

Gotowanie w cebuli

To stary sposób ozdabiania jajek przez nasze babcie. Gotowanie w cebuli przyciemni ich skorupkę. Wcześniej możemy wykorzystać pierwsze wiosenne kwiatki, zielone listki i wsadzić jajko do napiętej rajstopy. Efekt? Przepiękny!

Pisanki wielkanocne Gotowanie w cebuli

Pisanki wielkanocne - gotowanie w cebuli

Naturalny barwnik + kwiaty i zioła

To sprawdzony sposób naszych babć. Ważne, byście miały w zapasie nieco ziół, roślin, kwiatków. Przykładamy je do jajka, zawijamy w kawałek rajstopy i gotujemy razem z cebulą.

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Naturalny barwnik + kwiaty i zioła

Makarony i ziarenka

Znowu posługujemy się lepkim klejem i obtaczamy jajka w nasionkach, ziarenkach i nawet makaronie!

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Makarony i ziarenka

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Galaktyczne wzory

Żeby je wykonać musimy poświęcić nieco lakieru do paznokci i później raczej nie polecalibyśmy jedzenia takich pisanek 🙂 Takie dekorowanie robi duże wrażenie, ale jest bardzo proste. Do miski należy wlać wodę w temperaturze pokojowej, a na jej wierzch wylać nieco lakieru. Rozprowadzić go patyczkiem po powierzchni i zanurzyć jajko. Pamiętajcie by założyć na dłonie jednorazowe lateksowe rękawiczki!

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Galaktyczne wzory

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Black&White

To jedna z najprostszych metod. Do wykonania wzorów wystarczy czarny marker i pomysł.

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Black&White

Brokatowe pisanki wielkanocne

Żeby wykonać takie pisanki jest banalnie prosty. Wystarczy nam szkolny klej do papieru i sypki brokat. Klejem ryzujemy wzorki na jajkach, a później obtaczamy je w brokacie.

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Brokatowy przepych

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Stopniowanie odcieni

To bardzo prosty w uzyskaniu efekt. Wystarczy wstawić jajko do wody z barwnikiem spożywczym, nie zanurzając go w całości. Później stopniowo dolewać wody.

Pisanki wielkanocne z posypką cukrową

Zanurz jajko w lepkim kleju, a następnie obtocz w kolorowej posypce. Możesz do tego użyć posypek cukrowych, czy nawet papierowego confetti, czy brokatu.

Pisanki wielkanocne z muliny

W tym przypadku podobnie musimy użyć kleju, by nawinięta mulina nie zsunęła się z jajka. Bardzo prosta metoda ozdabiania!

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Pisanka z muliny

Pisanki wielkanocne farbowane krawatami

W domu roi się od starych krawatów, która już dawno wyszły z mody? A może masz inne zbędne wzorzyste tkaniny, albo jesteś częstym gościem secoundhandów?

Owiń jajka starym krawatem i gotuj je w wodzie z octem. Barwniki na tkaninie odbiją się na skorupce.

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Kredki wodne

Zwykłe kreski mają twarde rysiki, dlatego wodne, które są wyjątkowo miękkie będą się nadawały idealnie do rysowania po jajku.

Minimalistyczne pisanki wielkanocne

Wystarczy wyciąć równe, cieniutkie paski z kolorowej taśmy, lub papieru samoprzylepnego.

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Zabawny wąsik

Jajka wkładamy do barwnika, a następnie przyklejamy, lub dorysowujemy markerem różne kształty wąsików. Tak naprawdę, możemy dorysować cokolwiek – ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne – Jajko 3D

Taki efekt uzyskamy zaklejając taśmą wybrane miejsca przed włożeniem do kolejnego barwnika. Świetnie poza taśmą sprawdzą się również naklejane literki, czy kształty.

Koronkowe pisanki wielkanocne

Wystarczy zawiązać jajko starą serwetką lub kawałkiem firanki i zanurzyć w barwniku spożywczym i piękny wzorek gotowy!

Ciekawe pomysły na pisanki wielkanocne- Dekoracja pod skorupką

Wystarczy delikatnie obtłuc skorupkę i zanurzyć jajko w barwniku.

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. O tym zwyczaju pisano także w czasach cesarstwa rzymskiego. Natomiast najstarsze polskie pisanki pochodzą z X wieku. (źródło: https://pl.wikipedia.org/ ) Jak widać, także i my w Polsce mamy długą tradycję w tej dziedzinie. Rozróżniamy kilka typów zdobienia – są to pisanki, kraszanki, oklejanki czy malowanki. Możemy zdobić jajka ugotowane na twardo lub tzw. wydmuszki – czyli same skorupki.

Napiszcie, jak wy najczęściej dekorujecie pisanki? Macie jakieś opracowane sposoby i techniki lub rodzinne tradycje z tym związane?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (376 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...