Inspiracje do domu: Pomysł na salon z aneksem kuchennym

Kuchnia może mieć niejedno oblicze: począwszy od tych połączonych z jadalnią, idąc przez maleńkie kuchnie z oknem, które nie mieszczą stołu, aż do mikroskopijnych aneksów kuchennych.

W pędzie codzienności i nawale obowiązków cenne są chwile spędzone z rodziną czy przyjaciółmi, np. przy wspólnym przygotowywaniu posiłków. Architekci wychodzą temu naprzeciw, gdyż coraz częstszym rozwiązaniem jest łączenie salonu z kuchnią czy aneksem kuchennym, co niesie ze sobą wiele zalet. Otwarcie przestrzeni automatycznie ją powiększa i rozjaśnia. Wiąże się też z aranżacyjnymi kompromisami pomiędzy estetyką salonu i funkcjonalnością kuchni. Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki prawidłowej ergonomii w kuchni, a co za tym idzie, właściwemu zaplanowaniu stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania, możemy skrócić czas przygotowywania posiłków nawet o 60%.

Salon z aneksem kuchennym

Jeszcze kilkanaście lat temu standardowa kuchnia była osobnym, zamkniętym pomieszczeniem. Obecnie coraz popularniejsze jest otwieranie przestrzeni kuchennych na salon bądź jadalnię. Daje nam to wrażenie swobody i przestronności, jest idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy przebywając w kuchni chcemy prowadzić rozmowę z naszymi gośćmi czy dziećmi rozwiązującymi zadania domowe przy stole w salonie. Wspólna przestrzeń zdecydowanie sprzyja interakcji, powodując, że osoba krzątająca się po kuchni nie jest wykluczona z konwersacji.

Zalety wysp kuchennych i barków

Wygoda połączenia salonu z aneksem wiąże się z różnorodnością pomysłów, jakie możemy zastosować, by tę przestrzeń urozmaicić: wyspa, barek, drzwi przesuwne (zamontowane na całej długości ściany bądź tylko jej fragmencie), ażurowa ścianka, luksfery – możliwości jest wiele.

Jeśli zaaranżowaliśmy w naszej kuchni wyspę to pamiętajmy o tym, by dostęp do jej blatu był co najmniej z dwóch stron, a także, by choć część czynności można było wykonać stojąc przodem do pokoju dziennego (najlepiej w takiej pozycji umiejscowić również płytę do gotowania). Takie pomysły najlepiej sprawdzają się w dużych gospodarstwach domowych, gdzie jest wielu domowników, gdyż wyspa kuchenna jest zaproszeniem do wspólnego przyrządzania posiłków.

Należy pamiętać, że kuchnie połączone z salonem determinują ograniczenie sprzętów pozostawionych na szafkach, gdyż mogą one potęgować wrażenie nieporządku.

Wyznaczenie granicy między przestrzeniami

Połączenie salonu i kuchni wiąże się z przenikaniem sfery kuchennej oraz jadalnej i dziennej. Może to być przejście płynne albo zaakcentowane, np. przy pomocy stołu, który oprócz tradycyjnych funkcji może też pełnić rolę granicy pomiędzy obydwiema przestrzeniami. Kolejnym elementem stanowiącym symboliczną granicę pomiędzy pomieszczeniami może być również kanapa. Jeśli chcemy bardzo wyraźnie zasygnalizować, w którym punkcie zaczyna się salon, a kończy kuchnia możemy do tego wykorzystać również podłogę – kładąc w kuchni i w salonie różne kolory terakoty bądź oddzielić jednolitą podłogę listwą dekoracyjną. Jeśli wyburzaliśmy ścianę pomiędzy małą kuchnią i salonem możemy lekko przesunąć granicę terakoty, by optycznie powiększyć kuchnię. Obecnie coraz rzadziej stosuje się tego typu rozwiązania, aktualny trend to taka sama podłoga we wszystkich otwartych i połączonych ze sobą pomieszczeniach. Osiągamy wtedy wrażenie spójności i optycznie powiększamy przestrzeń, co jest niezwykle istotne w małych mieszkaniach.

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz to przede wszystkim funkcjonalne i estetyczne rozwiązania, jakimi są bez wątpienia płytki ceramiczne, będące idealną okładziną ścienną i podłogową. Jest to rozwiązanie wciąż modne, a przede wszystkim bardzo wygodne i praktyczne w zachowaniu porządku, a także znacznie ułatwiające sprzątanie.

Wybór podłogi w obydwu tych przestrzeniach jest niezwykle ważny, szczególnie w kuchni, gdzie od jej parametrów zależy m.in. funkcjonalność pomieszczenia. Łatwość usunięcia zabrudzeń, antypoślizgowość, ścieralność – tym powinniśmy kierować się przy podejmowaniu decyzji w kwestii podłogi kuchennej.

Interesującym i praktycznym rozwiązaniem może być położenie „desek” ceramicznych, które zachowując urok naturalnego drewna posiada wszelkie zalety płytek. Wyraziste słoje drewna, widoczne zwłaszcza pod światło, dają wspaniały efekt wizualny. Uwydatnia go dokładnie odtworzony rysunek drewna, dzięki zaawansowanej technice druku cyfrowego. W połączeniu z wysokimi parametrami użytkowymi pozwala to na ułożenie wyjątkowej podłogi w każdym pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje również fakt, że większość kolekcji podłogowych posiada idealnie pasujące cokoły, które nie tylko idealnie wykańczają podłogę w kuchni, ale również chronią nasze ściany w newralgicznych miejscach.

Jak optycznie powiększyć wnętrze

Oprócz jednolitej podłogi istnieje kilka sztuczek na powiększenie optyczne metrażu naszej kuchni połączonej z salonem. Pamiętajmy, że korzystnie działają jasna kolorystyka oraz ograniczenie liczby gadżetów do minimum. Rozwiązaniem równie skutecznym jest dobranie kolorystyczne frontów zabudowy górnej kuchni do tonacji salonu.

W aranżacji obu pomieszczeń powinniśmy mieć na uwadze to, by tworzyły spójną całość kompozycyjną i stylistyczną w najdrobniejszych detalach – odcieniach kolorystycznych oraz stylistyce mebli i pozostałych dodatków.

Warte zastosowania pomysły można podejrzeć tutaj:

ABRILA-PURIO-5

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/abrila-purio/1000

Midian-Purio-1

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/midian-purio/1061

indy-indo-3

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/indy-indo-by-my-way/1045

PAGO-5

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/pago/1079

RODARI-2

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/rodari/1199

tamoe-2

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/tamoe/1112

yoshioka-purio-7

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/yoshioka-purio/1147

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (223 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  25 listopada 2015 07:36

  Duże, przestronne wnętrza łatwiej jest w ten sposób zagospodarować. Niestety w małym mieszkaniu jest to niemożliwe.

  Odpowiedz
  • martucha180  25 listopada 2015 11:22

   „Hektary” kuchni na tych zdjęciach, a rzeczywistość w naszych domach bywa znacznie bardziej „akrowa”.

   Odpowiedz
 2. lilka  25 listopada 2015 09:24

  Mam pokoj z aneksem i nie mam az tak duzej przestrzeni jak na fotkach nie podobaja mi sie takie wnetrza 😉 gotowanie smażenie wszystkie zapachy osiadaja na meblach

  Odpowiedz
 3. Aneta  25 listopada 2015 13:23

  Ciekawe inspiracje 🙂

  Odpowiedz
 4. macierzanka  25 listopada 2015 13:58

  Dwa pomysły na kuchnię spodobały mi się.

  Odpowiedz
 5. bbo  25 listopada 2015 14:29

  Brak typowo wydzielonego pomieszczenia na kuchnię to już nie tragedia. Zwłaszcza, że nawet mając takowe bardzo rzadko montujemy w nich drzwi.

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  25 listopada 2015 17:21

  Sama nie wiem . Ładnie to wygląda ale czy jest to praktyczne. Nie wiem!

  Odpowiedz
 7. sylwiawes  25 listopada 2015 19:16

  Świetne propozycje 🙂

  Odpowiedz
 8. Agnieszka  26 listopada 2015 08:42

  Inspirujące aranżacje

  Odpowiedz
 9. Gocha  26 listopada 2015 11:22

  Sama mam u siebie kuchnię połączoną z salonem. Może i to wygodne i ładnie wygląda, ale jak włączę np wodę na herbatę to trzeba pogłośnić TV 😛

  Odpowiedz
 10. malinowaja  28 listopada 2015 17:11

  Bardzo fajne propozycje 🙂

  Odpowiedz
 11. mama_kazala  18 lutego 2016 11:17

  powiem z doświadczenia, najważniejsze jest wygospodarowac jak najwięcej się da blatu gospodarczego, no i miejsce do jedzenie z wygodnymi krzesłami 😉

  Odpowiedz
 12. Jaworka  22 grudnia 2016 09:48

  Duża przestronna kuchnia a w niej stół aby na co dzień domownicy mogli zrobić bałagan a od święta salon Takie aneksy pięknie wygladają ale wolę kiedy goście nie maja wglądu do mojej kuchni

  Odpowiedz
  • ewalub  23 grudnia 2016 12:03

   w kuchni wystarczy mi mały stolik, do obiadu czy dla gości mam duży wygodny stół w salonie, kuchnię wolę mieć zamkniętą lub przynajmniej częściowo oddzieloną od salonu

   Odpowiedz
 13. Kasia z Arbiton  9 lutego 2019 16:24

  Salon połączony z kuchnią to dobry zabieg w szczególności w małych wnętrzach, gdzie takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wrażenie większej przestrzeni i tzw. oddechu. Planując kuchnię w aneksie pamiętać trzeba jednak, że powinna być spójna wizualnie i funkcjonalnie z salonem. W osiągnięciu efektu harmonijnego i spójnego wizualnie wnętrza pomocne jest położenie w obu pomieszczeniach takiej samej podłogi. Najlepiej nadają się do takiego rozwiązania panele winylowe. Dzięki rdzeniowi mineralnemu (Arbiton HD Mineral Core) panele są wodoodporne i wytrzymałe na uszkodzenia. Są również ciepłe i miłe w dotyku i znakomicie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Ich parametry i właściwości pozwalają na zastosowanie nawet w najbardziej wymagających pomieszczeniach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany