Inspiracje do domu: Pomysł na salon z aneksem kuchennym

Kuchnia może mieć niejedno oblicze: począwszy od tych połączonych z jadalnią, idąc przez maleńkie kuchnie z oknem, które nie mieszczą stołu, aż do mikroskopijnych aneksów kuchennych.

W pędzie codzienności i nawale obowiązków cenne są chwile spędzone z rodziną czy przyjaciółmi, np. przy wspólnym przygotowywaniu posiłków. Architekci wychodzą temu naprzeciw, gdyż coraz częstszym rozwiązaniem jest łączenie salonu z kuchnią czy aneksem kuchennym, co niesie ze sobą wiele zalet. Otwarcie przestrzeni automatycznie ją powiększa i rozjaśnia. Wiąże się też z aranżacyjnymi kompromisami pomiędzy estetyką salonu i funkcjonalnością kuchni. Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki prawidłowej ergonomii w kuchni, a co za tym idzie, właściwemu zaplanowaniu stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania, możemy skrócić czas przygotowywania posiłków nawet o 60%.

Salon z aneksem kuchennym

Jeszcze kilkanaście lat temu standardowa kuchnia była osobnym, zamkniętym pomieszczeniem. Obecnie coraz popularniejsze jest otwieranie przestrzeni kuchennych na salon bądź jadalnię. Daje nam to wrażenie swobody i przestronności, jest idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy przebywając w kuchni chcemy prowadzić rozmowę z naszymi gośćmi czy dziećmi rozwiązującymi zadania domowe przy stole w salonie. Wspólna przestrzeń zdecydowanie sprzyja interakcji, powodując, że osoba krzątająca się po kuchni nie jest wykluczona z konwersacji.

Zalety wysp kuchennych i barków

Wygoda połączenia salonu z aneksem wiąże się z różnorodnością pomysłów, jakie możemy zastosować, by tę przestrzeń urozmaicić: wyspa, barek, drzwi przesuwne (zamontowane na całej długości ściany bądź tylko jej fragmencie), ażurowa ścianka, luksfery – możliwości jest wiele.

Jeśli zaaranżowaliśmy w naszej kuchni wyspę to pamiętajmy o tym, by dostęp do jej blatu był co najmniej z dwóch stron, a także, by choć część czynności można było wykonać stojąc przodem do pokoju dziennego (najlepiej w takiej pozycji umiejscowić również płytę do gotowania). Takie pomysły najlepiej sprawdzają się w dużych gospodarstwach domowych, gdzie jest wielu domowników, gdyż wyspa kuchenna jest zaproszeniem do wspólnego przyrządzania posiłków.

Należy pamiętać, że kuchnie połączone z salonem determinują ograniczenie sprzętów pozostawionych na szafkach, gdyż mogą one potęgować wrażenie nieporządku.

Wyznaczenie granicy między przestrzeniami

Połączenie salonu i kuchni wiąże się z przenikaniem sfery kuchennej oraz jadalnej i dziennej. Może to być przejście płynne albo zaakcentowane, np. przy pomocy stołu, który oprócz tradycyjnych funkcji może też pełnić rolę granicy pomiędzy obydwiema przestrzeniami. Kolejnym elementem stanowiącym symboliczną granicę pomiędzy pomieszczeniami może być również kanapa. Jeśli chcemy bardzo wyraźnie zasygnalizować, w którym punkcie zaczyna się salon, a kończy kuchnia możemy do tego wykorzystać również podłogę – kładąc w kuchni i w salonie różne kolory terakoty bądź oddzielić jednolitą podłogę listwą dekoracyjną. Jeśli wyburzaliśmy ścianę pomiędzy małą kuchnią i salonem możemy lekko przesunąć granicę terakoty, by optycznie powiększyć kuchnię. Obecnie coraz rzadziej stosuje się tego typu rozwiązania, aktualny trend to taka sama podłoga we wszystkich otwartych i połączonych ze sobą pomieszczeniach. Osiągamy wtedy wrażenie spójności i optycznie powiększamy przestrzeń, co jest niezwykle istotne w małych mieszkaniach.

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz to przede wszystkim funkcjonalne i estetyczne rozwiązania, jakimi są bez wątpienia płytki ceramiczne, będące idealną okładziną ścienną i podłogową. Jest to rozwiązanie wciąż modne, a przede wszystkim bardzo wygodne i praktyczne w zachowaniu porządku, a także znacznie ułatwiające sprzątanie.

Wybór podłogi w obydwu tych przestrzeniach jest niezwykle ważny, szczególnie w kuchni, gdzie od jej parametrów zależy m.in. funkcjonalność pomieszczenia. Łatwość usunięcia zabrudzeń, antypoślizgowość, ścieralność – tym powinniśmy kierować się przy podejmowaniu decyzji w kwestii podłogi kuchennej.

Interesującym i praktycznym rozwiązaniem może być położenie „desek” ceramicznych, które zachowując urok naturalnego drewna posiada wszelkie zalety płytek. Wyraziste słoje drewna, widoczne zwłaszcza pod światło, dają wspaniały efekt wizualny. Uwydatnia go dokładnie odtworzony rysunek drewna, dzięki zaawansowanej technice druku cyfrowego. W połączeniu z wysokimi parametrami użytkowymi pozwala to na ułożenie wyjątkowej podłogi w każdym pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje również fakt, że większość kolekcji podłogowych posiada idealnie pasujące cokoły, które nie tylko idealnie wykańczają podłogę w kuchni, ale również chronią nasze ściany w newralgicznych miejscach.

Jak optycznie powiększyć wnętrze

Oprócz jednolitej podłogi istnieje kilka sztuczek na powiększenie optyczne metrażu naszej kuchni połączonej z salonem. Pamiętajmy, że korzystnie działają jasna kolorystyka oraz ograniczenie liczby gadżetów do minimum. Rozwiązaniem równie skutecznym jest dobranie kolorystyczne frontów zabudowy górnej kuchni do tonacji salonu.

W aranżacji obu pomieszczeń powinniśmy mieć na uwadze to, by tworzyły spójną całość kompozycyjną i stylistyczną w najdrobniejszych detalach – odcieniach kolorystycznych oraz stylistyce mebli i pozostałych dodatków.

Warte zastosowania pomysły można podejrzeć tutaj:

ABRILA-PURIO-5

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/abrila-purio/1000

Midian-Purio-1

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/midian-purio/1061

indy-indo-3

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/indy-indo-by-my-way/1045

PAGO-5

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/pago/1079

RODARI-2

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/rodari/1199

tamoe-2

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/tamoe/1112

yoshioka-purio-7

https://sklep.paradyz.com/kolekcja/yoshioka-purio/1147

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (224 głosów, średnia: 4,56 z 5)
loading... zapisuję głos...