Pompa ciepła powietrzna – co powinieneś wiedzieć?

Spis treści:

Pompa ciepła powietrzna w wielu przypadkach okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Wokół tych urządzeń wciąż jednak krąży wiele mitów. Dlatego poznaj fakty i sprawdź, co powinieneś wiedzieć o powietrznych pompach ciepła.

W zależności od modelu, szczegółów instalacji i warunków pracy z 1 kW pobranej energii elektrycznej pompy ciepła powietrzne wytwarzają od blisko 3 do ponad 4 kW energii cieplnej. I pracują przez cały rok, ponieważ mogą działać nawet w temperaturze – 25℃. Ale to nie wszystkie fakty o tych urządzeniach, które jeszcze Cię zaskoczą. Dlatego czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej.

Fakty i mity o powietrznych pompach ciepła. Poznaj prawdę.

W temacie powietrznych pomp ciepła krąży wiele mitów, a z drugiej strony niewielu inwestorów zna fakty dotyczące tych urządzeń. Poniżej wyjaśniamy do jakiej kategorii należy pięć najczęściej spotykany opinii na temat pomp ciepła powietrznych.

1. Pompa powietrzna nie pracuje podczas mrozów – MIT

Stare pompy rzeczywiście wyłączały się, kiedy temperatura zewnętrzna spadała mniej więcej poniżej -5℃. Współczesne modele pracują w zakresie temperatur od -25℃ do +45℃.

2. W zimie pompa produkuje ciepło tylko za pomocą wbudowanej grzałki elektrycznej – MIT

Grzałka ta faktycznie włącza się, ale jej zadaniem jest wspomaganie pompy jedynie po przekroczeniu tzw. punktu biwalencji. W zależności od strefy klimatycznej granica ta wynosi od -13 ℃ do -5 ℃ (temperatura zewnętrzna) i jest wyznaczana indywidualnie dla każdej pompy po analizie warunków panujących wewnątrz budynku. Co więcej, zgodnie z wytycznymi VDI 4546 oraz Organizacji PORT PC powietrzna pompa ciepła musi mieć taką konstrukcję, aby grzałka elektryczna jako źródło szczytowe, dostarczyła nie więcej niż 5% energii cieplnej w ciągu całego roku. Oznacza to, że co najmniej 95% ciepła pochodzi z pompy, pracującej bez wspomagania. I to nawet w polskim klimacie.

3. Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, zmniejsza się moc grzewcza pompy ciepła na powietrze – FAKT

Im jest cieplej, tym pompa ma wyższą efektywność. Ale COP nawet przy dużych mrozach zawsze jest większy niż 1, co oznacza, że pompa powietrzna wytwarza więcej ciepła w kW, niż zużywa prądu.

4. Pompa ciepła powietrzna może służyć jako klimatyzacja – FAKT

Specjalne modele powietrznych pomp ciepła mogą chłodzić pomieszczenia w okresach letnich. To tak zwane rewersyjne pompy ciepła.

5. Gdy nie ma prądu, w domu jest zimno – MIT

Oczywiście podczas awarii zasilania pompa ciepła nie będzie pracować. Ale ze względu na dużą bezwładność cieplną całej instalacji, w przypadku nawet kilkugodzinnego zaniku napięcia spadek temperatury wewnątrz pomieszczeń będzie praktycznie nieodczuwalny.

Pompa ciepła powietrzna. Czy znasz tę zasadę działania?

Jeżeli szukasz odpowiedzi, na pytanie, jak działa pompa ciepła powietrzna, możesz być zdziwiony prostotą tego rozwiązania. Nie chodzi tutaj bowiem o produkcję ciepła przez spalanie czy za pomocą energii elektrycznej, która de facto potrzebna jest tylko do przemieszczania ciepła.

Cykl pracy rozpoczyna się w parowniku, ogrzewanym przez powietrze atmosferyczne. Nawet w mroźny dzień zawiera ono odpowiednio dużo ciepła, aby czynnik roboczy w instalacji pompy zaczął parować. Pary zostają sprężone, co powoduje wzrost temperatury gazu, który trafia do skraplacza. W tym elemencie gaz zamienia się w ciecz, czemu towarzyszy oddanie zmagazynowanego ciepła do instalacji grzewczej budynku. A czynnik roboczy wędruje przez zawór dławiący z powrotem do parownika, aby rozpocząć kolejny cykl pracy.

COP czy SCOP? Nie każdy wie, który z nich jest lepszy.

Do wyznaczania chwilowej wydajności, jaką posiada pompa ciepła, używa się współczynnika COP. Obliczany jest on za pomocą wzoru COP = QHP / EEL, w którym QHP to ciepło oddawane przez pompę, a EEL – energia elektryczna pobierana przez pompę. Natomiast do szacowania rachunków lepiej wziąć pod uwagę współczynnik SCOP, który wyraża efektywność w danym okresie np. w sezonie grzewczym.

Przy porównywaniu konkretnych modeli pomp ciepła zwróć upewnij się, że do określania współczynnika COP użyto tej samej normy. Obowiązuje PN-EN 14511, ale niektórzy nadal używają starej normy PN-EN 255.

Dwa typy powietrznych pomp ciepła

Pompy ciepła powietrzne dzielą się na dwa rodzaje, co wynika z ich budowy. Zasada działania obu typów pozostaje identyczna, dlatego wydajność również jest porównywalna. Posiadają one jednak inne wady i zalety, a dla inwestora największą różnicą jest cena pompy ciepła.

Pompa ciepła powietrzna typu split

Ten model zbudowany jest z dwóch osobnych urządzeń: agregatu oraz jednostki wewnętrznej. Agregat instalowany jest na zewnątrz budynku i składa się z:

– kompresora,

– parownika,

– zaworu rozprężnego,

– wentylatora, zapewniającego przepływ przez parownik odpowiedniej masy powietrza.

W jednostce wewnętrznej, montowanej w budynku, znajdziesz skraplacz, pompę obiegową oraz grzałkę elektryczną, która wspomaga pracę pompy w określonych temperaturach zewnętrznych.

Agregat i jednostkę wewnętrzną instalator musi połączyć ze sobą za pomocą instalacji chłodniczej. Zadanie to wymaga oczywiście odpowiedniego doświadczenia i umiejętności. Jest to jednocześnie podstawowa wada pomp ciepła typu split, ponieważ owe połączenie wymaga okresowej kontroli szczelności. Poza tym jego wykonanie zwiększa koszty całej instalacji. Z drugiej strony nie musimy martwić się ryzykiem zamarznięcia wody w wymienniku, który jako element jednostki wewnętrznej znajduje się w budynku. Łączne koszty zakupu oraz wykonania instalacji pompy ciepła typu split dla domu o powierzchni 150 m2 wahają się od 25 do 43 tys zł.

Pompa ciepła powietrzna typu monoblok

W tej konstrukcji wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie, a pompy ciepła monoblok montowane są na zewnątrz budynków. Znika więc potrzeba wykonania połączenia z agregatem, a tym samym kwestia szczelności. Należy jednak zabezpieczyć się przed zamarznięciem wody w wymienniku płytowym na wypadek awarii zasilania. W tym celu najczęściej zamiast wody w instalacji stosuje się glikol. Można również zamontować zawór przeciwzamrożeniowy. Monobloki są droższe w zakupie od pomp ciepła typu split. Okazuje się jednak, że orientacyjne łączne koszty pompy typu monoblok wraz z montażem w domu o powierzchni 150 m2 są mniejsze, niż w przypadku pomp split, ponieważ wahają się od 28 do 37 tys zł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,81 z 5)
loading... zapisuję głos...