Pomoc przez cały rok

Pomaganie innym leży w naturze każdego człowieka. Lubimy nieść pomoc nie tylko naszym bliskim ale również innym potrzebującym. W tym celu stworzonych zostało wiele fundacji i organizacji pożytku publicznego. Dzięki zmianie prawa podatkowego, każdego roku możemy pomóc wybranej organizacji oddając jej 1% naszego podatku. Wtedy najwięcej z nas decyduje się przeznaczyć wsparcie na konkretny, szczytny cel. Jednak tego typu pomoc potrzebna jest przez cały rok. Zakup sprzętu medycznego, dofinansowanie leczenia czy opieki – to tylko nieliczne z wielu obowiązków, jakie wypełniają każdego dnia wspierane przez nas organizacje. Jedną z nich jest Fundacja Radia Zet.

 fundacja_radia_zet

Misja dla serca dziecka

Każda organizacja pożytku publicznego działa w swoim obszarze, który określa konkretne cele. Fundacja Radia Zet (www.fundacjaradiazet.pl) została powołana w 1999 roku i od tamtej pory wspiera dzieci z chorobami serca. Pomoc ta polega na opłacaniu leczenia, operacji oraz rehabilitacji dzieci, także z ciężkimi wadami serca. Jej zadaniem jest również wyposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt. Na koniec 2013 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie oddano do użytku pierwszą w Europie pediatryczną salę hybrydową, której wyposażenie zostało sfinansowane  przez Fundację Radia Zet w kwocie 5 mln złotych.  Jednak to nie wszystko. Fundacja rozumie, jak ważne dla chorych dzieci jest odpowiednie otoczenie oraz opieka i obecność najbliższych. Dlatego wspiera zakup odpowiedniego wyposażenia oddziałów szpitalnych, które umożliwiają pozostanie rodzicom jak najbliżej dziecka oraz pomaga rodzinom nie radzącym sobie finansowo w obliczu jego choroby. Jednym z obszarów działania Fundacji jest także propagowanie odpowiedniej profilaktyki chorób serca wśród najmłodszych oraz młodzieży.

1% dla OPP

Organizacją pożytku publicznego może zostać organizacja pozarządowa, z pewnymi wyjątkami, oraz spółka kapitałowa, która została powołana w innym celu niż prowadzenie działalności gospodarczej i istnieje od minimum dwóch lat w obszarach pożytku publicznego. Dzięki statusowi OPP organizacja taka może, oprócz innych przywilejów, otrzymywać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, które wybierają ją wpisując w coroczny PIT odpowiedni numer KRS. OPP jest także zwolniona między innymi z podatku dochodowego. Wszystkie przywileje jednak wiążą się z jeszcze większymi obowiązkami, czyli pomaganiem potrzebującym oraz zbieraniem funduszy na cele charytatywne. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej OPP, której misja współgra z naszymi przekonaniami oraz zapewnia pomoc najbardziej potrzebującym.

Jak pomóc?

Organizacje pożytku publicznego działają przez cały rok, nie tylko w okresie wypełniania deklaracji podatkowych. Ich działalność można więc wesprzeć w dowolnym momencie. Każda z nich organizuje różne zbiórki, koncerty, akcje na lokalną lub globalną skalę. Fundacja Radia Zet znana jest z dużych akcji i zbiórek, które wspierają znane nawet na całym świecie osoby, jak na przykład Madonna. Jedną z nich jest zbiórka na rzecz dzieci z chorobami serca za pośrednictwem wiadomości SMS. Wystarczy wysłać SMS o treści SERCE pod numer 7527, by dołączyć do akcji. Można także brać udział w innych akcjach organizowanych w ciągu całego roku. Jedną z takich akcji, gdzie Fundacja uzbierała 237 460 złotych, był ECCO Walkathon, dzięki któremu w warszawskim Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus pojawiło się nowoczesne stanowisko  do intensywnej terapii wcześniaków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany