Polskie lokalne przysmaki- sprawdź, co warto zjeść w różnych regionach Polski i wyrusz na kulinarny city break!
Kiedyś podróżowało się przede wszystkim po to, by zwiedzać. Dziś wiele osób podejmuje podróże hobbystyczne. Do tych najbardziej popularnych należą wędrówki kulinarnymi szlakami, skupione wokół kosztowania najlepszych przysmaków poszczególnych regionów. Jeśli wraz z nadejściem wiosny, nabrałyście ochotę na choćby weekendowy wypad do innych części Polski, sprawdźcie z nami, jakich przysmaków będziecie mogły spróbować u celu swojej podróży!
Polskie lokalne przysmaki to dziedzictwo, o którym zdarza nam się zapominać. Czasem bardziej doceniają je obcokrajowcy, którzy pierwszy raz mają do czynienia z pierogami, wrzosowym miodem z małych pasiek czy ze swojską kiełbasą. Dajmy się zaskoczyć rodzimej regionalnej kuchni i wyruszmy na krótką wyprawę w poszukiwaniu nowych smaków. Oto gotowy przewodnik po polskich tradycyjnych i certyfikowanych smakołykach!
Polskie lokalne przysmaki- sprawdź, co warto zjeść w różnych regionach Polski i wyrusz na kulinarny city break!
Regionalne przysmaki najłatwiej znaleźć, sprawdzając ich obecność na liście produktów tradycyjnych, sporządzonej przez ministerstwo rolnictwa. Oczywiście najpewniej jest spróbować lokalnych potraw w małych gospodarstwach i rodzinnych restauracyjkach. Możemy jednak także zwracać uwagę na certyfikaty: Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Jakość Tradycja. Kierując się tymi oznaczeniami na pewno trafimy na smakołyki wysokiej jakości.
Oto polskie lokalne przysmaki, których trzeba spróbować:
Pomorze i Kujawy
- Miód drahimski – produkują go pszczoły miodne należące do podgatunków Apis mellifera carnica, Apis mellifera mellifera i ich krzyżówki. Zawiera unikatowe pyłki reliktowych i endemicznych roślin. Ten rodzaj miodu obejmuje odmiany miodu: lipowego, wrzosowego, gryczanego, wielokwiatowego i rzepakowego powstające na terenie: Czaplinka, Wierzchowa, Barwic i Bornego Sulinowa.
- Księżycówka z Kujaw – tradycyjny alkohol produkowany na bazie gruszek bergamotek. Jej dominującym składnikiem jest destylat gruszkowy. Całość leżakuje tak długo aż księżycówka dojrzeje.
- Truskawka kaszubska – bardzo słodka, jędrna i soczysta, posiada ciemnoczerwoną barwę, którą zawdzięcza mikroklimatowi regionu.
- Karp nakielski – jego hodowla zachowuje wzorce wypracowane jeszcze w XIX wieku. Dzięki temu ta odmiana karpia charakteryzuje się bardzo delikatnym, kruchym i aromatycznym mięsem. Ponadto ryba ta jest bogata w składniki odżywcze.
Warmia i Mazury
- Wędzona kiełbasa z Mazur – surowa w naturalnym flaku jest prawdziwą wizytówką Miłomłyna i kulinarnym dziedzictwem Mazur. Obowiązkowo trzeba jej spróbować!
- Zsiadłe mleko – znamy je w całym kraju, ale tak naprawdę jest tradycyjnym przysmakiem z Mazur i właśnie tam powinno się go spróbować. Przygotowane według tradycyjnej receptury ma kwaskowaty smak, biały odcień i… da się kroić nożem!
- Sękacz – tradycja wypiekania sękacza sięga jeszcze dawnych plemion. Niekwestionowaną zaletą tego ciasta, które pozwoliło mu tak długo pozostać w pamięci kolejnych pokoleń jest jego trwałość. Należycie wypieczony sękacz pozostaje świeży nawet po kilkunastu dniach, wydzielając słodki zapach biszkoptu i pomarańczy.
Podlasie i Lubelszczyzna
- Ser koryciński – podpuszczkowy ser wytwarzany w Korycinie, w Janowie i w Suchowoli z niepasteryzowanego mleka. Jego smak jest uzależniony od zastosowanych ziół, pory roku i okresu leżakowania, który niekiedy trwa nawet pół roku.
- Krupnik pszczelowolski – jest napojem alkoholowym o miodowym aromacie z dodatkiem goździków, imbiru i cynamonu. Jedni uważają go za nalewkę, a inni za likier. Można podawać go zarówno na gorąco, jak i na zimno.
- Cebularz lubelski – okrągły placek obsypany pokrojoną w kosteczkę cebulą wymieszaną z mlekiem. Prawo do jego wypieku posiada zaledwie kilka piekarni w regionie. Są one zrzeszone w Stowarzyszeniu Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego).
- Pierekaczewnik – to ciasto polskich Tatarów z Kruszynian, składające się z 6 warstw zwiniętych w rulon. Piecze się je w okrągłej foremce, a farsz jest – do wyboru – wytrawny albo słodki.
Wielkopolska
- Wielkopolski ser smażony – przypomina ser topiony, gdyż ma równie kremową konsystencję i zbliżony kolor. Produkuje się go z twarogu z dodatkiem masła i soli, bez jakichkolwiek środków konserwujących. Posiada wysoką wartość odżywczą (m.in. z uwagi na dużą zawartość wapnia i białka). Występuje w dwóch smakach: „czystym” i z dodatkiem kminku.
- Piwo z Bojanowa – tradycja bojanowskiego browaru sięga XVII wieku. Warzone tam piwo ma wyrazisty, chmielowo-goryczkowy smak z delikatnym posmakiem słodu.
Świętokrzyskie
- Śliwka szydłowska – to owoc, który cieszył się wyjątkową renomą już przed II wojną światową. Śliwki suszy się i wędzi w dymie połączonym z gorącym powietrzem. Dzięki temu cechuje je nie tylko niepowtarzalna barwa, ale i subtelny dymny aromat.
- Opatkowickie wino chlebowe – dawniej pite głównie przez żniwiarzy i kobiety, które tak umilały sobie czas przy darciu pierza. Ma słodki smak z delikatnym posmakiem drożdży oraz wyjątkowy zapach chleba. W zależności od czasu przeznaczonego na fermentację, wino to może przybrać barwę od lekko różowej po brązową. Wspaniale gasi pragnienie.
Mazowsze
- Jabłka Grójeckie – obejmują ponad 40 odmian uprawianych na wyznaczonym obszarze według ściśle określonych zasad. Mają niepowtarzalny zapach i smak wynikający z klimatycznych i glebowych warunków regionu.
- Pomasta – sadło wieprzowe z przyprawami, które podaje się na pajdzie domowego chleba i pokrywa kawałkami kiszonego ogórka.
Małopolska i Podhale
- Oscypki – Można je dostać prawie w całej Polsce, jednak w innych rejonach trzeba uważać na jego jakość. Oryginalne mają znak ChNP lub są sprzedawane w certyfikowanych bacówkach Podhalańskiego Szlaku Oscypkowego. Ma to miejsce jedynie w okresie wypasu owiec (od kwietnia do października), bo tylko wtedy jest produkowany. Posiada lekko kremowy odcień, złocistą skórkę i słony smak. Jest sprężysty i dość twardy.
- Karp Zatorski – ma bardzo delikatny smak, a jego mięso jest wysokiej jakości, co gwarantuje sposób jego chowu oraz naturalna karma z mieszanki pszenicy, jęczmienia i kukurydzy.
Śląsk
- Kołocz Śląski – tradycyjne drożdżowe ciasto z nadzieniem z maku, sera lub jabłek, pokryte kruszonką. Śląska kuchnia uwzględnia też kołocze z posypką bez nadzienia. Ciasto to jest nie tylko wyrobem spożywczym, ale również pieczywem obrzędowym. Ma charakterystyczny, maślany smak i jest niższe od ciast wypiekanych w innych regionach Polski.
- Krupnioki Śląskie – wyglądają trochę jak kaszanka. Są wypełnione farszem z mięsa wieprzowego wymieszanego z podrobami i kaszą. Ich związek z rejonem śląskim potwierdzają już zapiski z XVIII wieku.
- Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich – posiada galaretkowatą konstystencję i bursztynowo-herbaciany kolor. Ma pyszny smak i wspaniałe właściwości odżywcze, które zawdzięcza czystym, ekologicznym wrzosowiskom.
Podkarpacie
- Podpłomyki – okrągłe, rumiane placki z lekką twardą, chrupką skórką. Zwykle posypuje się je czarnuszką, kminkiem albo siekaną cebulką. Istnieje jednak wiele wariantów, a te z bogatszym nadzieniem często mają grubsze ciasto i przypominają wyglądem małe pizze.
- Fasola wrzawska – posiada specyficzny smak i wyjątkowo cienką skórkę. Ma dużo wartości odżywczych, które zawdzięcza zrównoważonej, ręcznej uprawie.
Ile z tych smaków jest Wam znanych?