Polska malowana wieś w rankingu najpiękniejszych miejsc w Europie!

Kolorowa małopolska wieś zachwyciła Japońskie Stowarzyszenie Biur Podróży (JATA). Organizacja umieściła osadę na liście 30. najpiękniejszych miejsc w Europie, które trzeba koniecznie zobaczyć! Co wyróżnia polską wioskę?

Polska malowana wieś ma tylko 800 mieszkańców, a znalazła się na 26. miejscu rankingu JATA. Dlaczego? Gdyż Japończycy szukali urokliwych zakątków, o jakich czasem nie słyszeli nawet sami mieszkańcy krajów, w których się one znajdują. A Zalipie, zwane „malowaną wsią” jest właśnie takim miejscem! Niezwykłe, barwne, czarujące… i jeszcze nie całkiem odkryte. Co czyni je wyjątkowym? Dlaczego warto wpisać niezwykłą wioskę na listę miejsc, które warto odwiedzić?

Zalipie

Chaty jak kwiaty

Zalipie to wieś położona na Powiślu Dąbrowskim w Małopolsce, zaledwie 70 kilometrów od Krakowa. Nazywana jest „żywym skansenem niecodziennej tradycji” i „najpiękniejszą polską wioską”. Słynie ze zwyczaju ozdabiania kwiecistymi motywami gospodarstw. Co ciekawe, nie tylko domy są tu wymalowane, ale też remiza, świetlica, Dom Parafialny, Dom Kultury, a nawet studnie, płoty i inne niewielkie elementy wiejskiej architektury. W czerwcu, w okolicy Bożego Ciała, mieszkańcy wsi zdzierają piękne malowidła, bielą domy i tworzą nowe wzory, by wziąć udział w dorocznym konkursie „Malowana Chata”.

Tradycja ocalona

Zdaniem etnografów tradycja ozdabiania gospodarstw wzięła się z wiosennego obyczaju bielenia chat. Dawniej zwyczaj malowania wzorów na domach dotyczył nie tylko Zalipia, ale również innych miejscowości Powiśla, a nawet całego kraju. Kobiety ozdabiały ściany, okna, a także wszystko, co było w izbie. Z czasem tradycja się zatarła, ale na początku XX wieku przypomniała sobie o niej malarka Felicja Curyłowa, która kochała ludowe wzory. Wraz z innymi mieszkankami wsi zaczęła dekorować chaty wewnątrz i na zewnątrz. Rywalizacja między gospodyniami sprawiła, że Zalipie stawało się coraz bardziej kolorowe.

Polska malowana wieś obecnie

Dziś we wsi można odwiedzić zagrodę wybitnej ludowej artystki (muzeum) i zobaczyć 30 pięknych zdobionych domostw. Zagraniczne portale rozpisują się o polskiej osadzie, że „zawsze jest gotowa na wiosnę” i „jest idealnym miejscem dla kogoś, kto szuka miejsca na oryginalną i niezapomnianą wycieczkę na jeden dzień”. Polska malowana wieś właśnie podbija Internet, coraz częściej osada wybierana jest też jako plener sesji ślubnych. Jeśli jeszcze Cię tam nie było, koniecznie odwiedź miejsce, zanim straci swój unikalny czar!

Wśród innych wyróżnionych miejsc rankingu JATA znalazły się m.in. Kilkenny w Irlandii, Berat w Albanii, Lech w Austrii, Bagnoregio we Włoszech, Reine w Norwegii, Kotor w Czarnogórze.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...