Polki nadużywają soli!

Około 1/3 Polek nie ogranicza soli – wynika z najnowszego Raportu Mniej Soli przygotowanego przez 4P research mix. Kobiety wiedzą, że nadmierna ilość spożywanej soli jest dla nich szkodliwa jednak mimo tego nie są skłonne do zmiany swojej diety i rozpoczęcia zdrowego odżywiania

 

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że przeciętny Polak spożywa codziennie ok. 16-18 g soli, z czego ponad połowę stanowi sól dodawana przez nas do potraw. Powodem braku wiedzy na temat tego ile soli zjadamy jest nieświadomość, że dostarczamy ją do naszego organizmu nie tylko dosalając potrawy. Do tego należy dodać sól znajdującą się w gotowych produktach spożywczych.

Szacuje się, że różnica między spożyciem soli wśród mężczyzn i kobiet może wynosić nawet 20%. Wynika to z faktu, że kobiety jedzą mniej produktów gotowych i wysoce przetworzonych. Panie częściej same przygotowują posiłki, a także są bardziej wyczulone
na zdrową dietę.

Chęć zmiany nawyków żywieniowych deklaruje niewielki odsetek Polek. Kobiety boją się, że zmiana mogłaby być dla nich kosztowna lub wymagałaby nadmiernego wysiłku. Nawet mając świadomość zagrożeń i konieczności zmiany diety, kobiety nie chcą się ograniczać. Ponadto, panie nie uważają, że problem nadużywania soli dotyczy ich osobiście. Polki są przekonane, że spożywają odpowiednią ilość soli i nie dostrzegają zagrożenia.

Mimo braku zadeklarowanej chęci permanentnej zmiany diety, ponad połowa Polek (55%) przyznaje, że czasem stara się ograniczyć spożycie soli. Panie chętniej niż panowie czytają etykiety na opakowaniach żywności. Kobiety są tym samym bardziej świadome od mężczyzn.

Deklaracja zdrowego odżywiania się nie wystarczy do tego, aby być zdrowym ? podkreśla dr n. med. Krystyna Knypl, specjalista leczenia nadciśnienia tętniczego. ? Postanowienie trzeba zadecydowanie wprowadzić w życie. Badania wskazują, że kobiety odnoszą bardzo duże korzyści zdrowotne z ograniczenia nadmiernego spożycia soli. Zdaniem niektórych badaczy korzyści te są większe u kobiet niż u mężczyzn.

Najbardziej skłonne ograniczać ilość soli w diecie są kobiety starsze i z wyższym wykształceniem. Ponad 30% kobiet po 60 roku życia ogranicza spożycie soli. Do wyrzeczeń skłonnych jest tylko 6% młodych konsumentek w wieku 18-29 lat. Polki z wykształceniem wyższym trzykrotnie częściej mają świadomość szkodliwego działania nadmiaru soli i starają się kontrolować spożycie soli.

Problem nadmiernego spożycia soli nie jest wynikiem szokującym na tle innych nawyków żywieniowych Polek. Polskie konsumentki nie odmawiają sobie niczego, nawet jeśli wiedzą, że jest to niezdrowe, a jednocześnie w przeważającej większości twierdzą, że zdrowo się odżywiają! 72% deklaruje, że zawsze wybiera zdrowe jedzenie, a 89% twierdzi, że jakość produktów żywieniowych jest dla nich ważna.

Zastanów się nad tym, czy Twoja dieta w rzeczywistości jest dla Ciebie zdrowa, czy może powinnaś jednak zrezygnować z pewnych produktów oraz z dodatkowego solenia? Może te niewielkie zmiany wyjdą na dobre także Tobie?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...