Polki, które inspirują – nie tylko w Dzień Kobiet

Nadszedł 8 marca – dzień, który kojarzymy głównie z tradycyjnym goździkiem i grzecznościowymi życzeniami. Niezależnie od tego, czy świętujecie Dzień Kobiet, czy też uważacie to święto za przereklamowane, to doskonała okazja, by pomyśleć o wszystkich paniach, którym udało się odnieść sukces! Oto Polki, które inspirują nas nie tylko 8 marca, ale przez cały rok.

Dzień Kobiet to nie tylko doskonała okazja, by dostać od ukochanego kwiaty lub prezent, a od kolegów z pracy miłe życzenia. To także idealny dzień, by cieszyć się z tego, że jesteśmy kobietami i zainspirować się sukcesami innych przedstawicielek naszej płci. Przedstawiamy Polki, które inspirują i pozwalają uwierzyć, że sukces jest możliwy –  nie tylko w dniu naszego święta!

uczestnicy piątego Kongresu Solwaya poświęconego fizyce, który odbył się w 1927 roku.

(N) – przy nazwisku oznacza noblistę. Na zdjęciu od lewej, rząd górny: Auguste Piccard, Emile Henriot, Paul Ehrenfest, Edouard Herzen, Theophile de Donder, Erwin Schroedinger (N), Jules-Emile Verschaffelt, Wolfgang Pauli (N), Werner Heisenberg (N), Ralph Fowler, Leon Brillouin Rząd środkowy: Petrus Debije (N), Martin Knudsen, William Lawrence Bragg (N), Hendrik Kramers, Paul Dirac (N), Arthur Compton (N), Louis de Broglie (N), Max Born (N), Niels Bohr (N). Rząd dolny: Irving Langmuir (N), Max Planck(N), Maria Skłodowska-Curie (N), Hendrik Lorentz (N), Albert Einstein (N), Paul Langevin, Charles Guye, Charles Wilson (N), Owen Richardson (N).

Historia unikatowego zdjęcia i jedyna kobieta – Polka

Powyższe zdjęcie jest wyjątkowym zdjęciem w dziedzinie nauki. Widnieją na nim uczestnicy piątego Kongresu Solwaya poświęconego fizyce, który odbył się w 1927 roku.  Większość z uczestników pozujących do tej fotografii to aktualni bądź przyszli nobliści. Wśród nich znajdziecie jedyną kobietę – Marię Skłodowską-Curie. Podwójna noblistka i ikona nauki bez wątpienia powinna być  inspiracją dla wielu kobiet. Czy wiecie, że w Japonii biografia naszej noblistki jest czytana na lekcjach, a buddyści widzą w niej wzór do naśladowania?

Polki, które inspirują – oto 9 z nich

Małgorzata Szumowska

Jest córką znanych dziennikarzy Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, ale od dawna nie jest już kojarzona jedynie ze znanymi rodzicami. Jej filmy, takie jak „Ono”, „33 sceny z życia” czy „Body/Ciało”, choć dzielą opinię publiczną, doczekały się wielu zachwytów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Laureatka Srebrnych Lwów w Berlinie za film „Twarz”. Kolejny film Szumowskiej, Śniegu już nigdy nie będzie (2020) został zakwalifikowany do konkursu głównego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji  i jest także polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Film Międzynarodowy.

Ewa Chodakowska

Śmiało możemy ją nazwać polską królową fitnessu. Dzięki niej mnóstwo Polek oszalało na punkcie bycia fit. Ewa Chodakowska prowadzi programy telewizyjne, nagrywa programy treningowe, jest redaktorką naczelną czasopisma „Be Active. Dietetyka&Fitness” oraz wydaje książki o zdrowym stylu życia. Jej oficjalny fanpage na Facebooku ma aż 2 miliony fanów! Chodakowska doczekała się też rekordu Guinnessa w największym na świecie otwartym treningu fitness. Nie można temu zaprzeczyć – Ewa inspiruje!

Elżbieta Cherezińska

https://www.instagram.com/p/BZYKcZXhI-Y/

Książki historyczne niektórym kojarzą się z czymś raczej ciężkostrawnym, a historyczne postacie z kartami podręcznika. Elżbieta Cherezińska sprawiła, że mnóstwo osób je pokochało. Napisane z rozmachem powieści o początkach panowania Piastów, okresie Wielkiego Rozbicia, a także dwudziestoleciu międzywojennym, intrygują i nie pozwalają porzucić lektury. Dzięki nim zauważamy, że postacie historyczne to także ludzie, nierzadko bardzo interesujący, i z zapartym tchem śledzimy dzieje Świętosławy czy Władysława Łokietka.

Dorota Kobiela

https://www.instagram.com/p/BfWV-HwhpNX/

W 2018 roku pierwsza w historii polska animacja została nominowana do Oscarów. A jaka to była animacja! Malarski film „Twój Vincent”, stylizowany na obrazy Van Gogha, wymagał wytężonej pracy 125 artystów, którzy namalowali aż 65 000 obrazów. Zrealizowanie takiego filmu wydaje się szalonym marzeniem, ale pomysłodawczyni, Dorota Kobiela, wraz z mężem Hugh Welchmanem sprawiła, że to marzenie się spełniło. Mimo że „Twój Vincent” przegrał w wyścigu po statuetkę, sukces jego twórczyni jest niezaprzeczalny.

Monika „Jac” Jagaciak

https://www.instagram.com/p/B_Xrzl8nEcb/

Jej kariera w modelingu jest naprawdę imponująca. Młoda polska modelka była twarzą Hermesa, Calvina Kleina, Marca Jacobsa, Valentino… W 2010 roku jako jedyna szesnastolatka na świecie miała na koncie kampanię kosmetyczną Chanel. W zeszłym roku – modelka znalazła się po raz kolejny na okładce „Vogue Polska”, karmiąc półtoraroczną córkę Milę (zdjęcie powyżej).

Lana Nguyen

https://www.instagram.com/p/CKOBtX_szI9/

A skoro już o modzie mowa… Lana Nguyen, polska projektantka wietnamskiego pochodzenia, wyrasta na coraz bardziej znaną postać w tej branży. W swoich projektach łączy inspiracje pochodzące z dwóch kultur, w których się wychowała. Jej projekty, pełne delikatnego różu, czystej bieli i subtelnej koronki trafiły do serc wielu młodych kobiet. Podobnie jak hasło „Stressed. Depressed. But well dressed”. W końcu moda potrafi być lekarstwem na wiele smutków!

Joanna Jędrzejczyk

Sportowiec-orkiestra! Joanna Jędrzejczyk uprawia boks, muay thai, kick-boxing, taekwondo…  W boksie tajskim trzy razy została zawodową mistrzynią świata, dwa razy Europy, a pięć razy Polski. Była również wicemistrzynią Polski w boksie. Jest też pierwszą Polką w organizacji MMA – Ultimate Fighting Championship, której mistrzostwo w wadze słomkowej również zdobyła. Obecnie trenuje w Stanach, gdzie na jej występy przychodzą największe gwiazdy. Szukacie silnej, walecznej kobiety? Oto ona!

Paula Januszkiewicz

Branża IT jest zdominowana przez mężczyzn, ale profesjonalne, przedsiębiorcze kobiety potrafią się przebić i tu. Paula Januszkiewicz to prezes i założycielka CQURE i światowej klasy ekspertka w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jest jedyną kobietą w Polsce, która posiada dostęp do kodu źródłowego Windows. Od ponad 15 lat przeprowadza testy wielu instytucji państwowych i wielkich korporacji oraz szkoli specjalistów IT. Zarządza aż czterema oddziałami firmy – w Warszawie, Nowym Jorku, Dubaju oraz Zug.

Marta Dymek

https://www.instagram.com/p/BfoFsFfgwF2/

Być może nie kojarzycie jej nazwiska, ale prawdopodobnie choć raz odwiedziłyście blog Jadłonomia. Ten kulinarny blog pokazuje, że kuchnia wegańska nie musi być ani droga, ani niesmaczna, ani trudna w wykonaniu. Kolorowe, kreatywne i smaczne przepisy z całego świata chętnie wypróbowują zarówno ortodoksyjni weganie, jak i mięsożercy. Marta Dymek, wcześniej pracująca w agencji reklamowej, zjeździła ponad 50 krajów, z których przywiozła kulinarne inspiracje. Jest też autorką dwóch książek kucharskich oraz prowadzi program „Zielona rewolucja”.

A które Polki Was inspirują? Kogo chciałybyście dodać do tego zesatwienia?  Czekamy na Wasze komentarze i życzymy wszystkiego najlepszego w Dniu Kobiet 🙂

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (229 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  8 marca 2022 11:08

    ale autorytety… strach się bać

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany