Polecamy: „Życie Sus” – mocna powieść o dorastaniu, samotności i balansowaniu na ostrzu noża, która porwie Cię do mrocznych podziemi Kopenhagi

Lubisz książki zabierające czytelnika za mgłę chłodnych miejsc i mrocznych krajobrazów duszy? Sięgnij po najnowszą powieść Jonasa T. Bengtssona pt. „Życie Sus”, wydaną nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, która 12 lutego trafiła do księgarń w całej Polsce. To kolejny tom z wznowionej niedawno serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, nazywanej „serią ze statkiem”.

Dziewiętnastoletnia Sus jest już właściwie dorosła i potrafi sama sobie radzić, ale wiele osób nadal traktuje ją jak dziecko. Zupełnie tak, jakby czas zatrzymał się dla niej i dla jej rodziny – szczególnie, że brat Sus leży w szpitalu z kawałkiem szrapnela w mózgu, a ojciec przebywa w więzieniu za zamordowanie ich matki. Wkrótce jednak życie Sus zacznie się na nowo. Gdy bramy więzienia się otworzą, dziewczyna będzie gotowa do starcia z potworem… 

życie sus

kolaż własny redakcji, źródło zdjęcia w tle: www.pixabay.com (knife-196506_640)

Polecamy: „Życie Sus” – mocna powieść o dorastaniu, samotności i balansowaniu na ostrzu noża, która porwie Cię do mrocznych podziemi Kopenhagi

Najnowsza książka Jonasa T. Bengtssona to trudna i miejscami brutalna opowieść o dorastaniu, samotności i pragnieniu zemsty. Autor zabiera czytelnika do szemranych zakątków Kopenhagi, przedstawiając swoją własną, podszytą mrokiem wersję kandyzowanych historii o Danii. Bohaterka powieści – prawie dwudziestoletnia Sus – na skutek złożonej sytuacji rodzinnej egzystuje na granicy ubóstwa i prawa. Mieszka na okrytym złą sławą osiedlu Bellahøj, pełniącym rolę przestępczego getta, w którym przetrwać mogą tylko najsilniejsi. Tkwiąc w zawieszeniu, trawiona przez autodestrukcyjną wściekłość i nienawiść, czeka na dzień, w którym wreszcie wypełni się plan jej zemsty. Czy zrealizuje swój plan? Przekonajcie się same! Powieść jest na tyle krótka, że na jej przeczytanie wystarczą Wam maksymalnie dwa wieczory – idealna dla zabieganych książkoholiczek!

 

Fragment książki:

„Sus ostrzy swoje noże. Kocha je. Często je wyjmuje i ogląda. To broń, która chętnie zatopiłaby się w ciele; te noże chcą rozdzielać, kroić, zabijać. Narzędzia, które mają swój cel. Przyglądanie się im zawsze daje jej poczucie władzy. Za sprawą noży jej ręce stają się dłuższe, przeczą jej wzrostowi i wadze”.

 

O autorze:

Jonas T. Bengtsson zadebiutował na scenie literackiej w 2005 roku powieścią „Aminas breve”. Błyskawicznie okrzyknięto go „niezwykłym nowym głosem duńskiej prozy”, a czytelnicy z niecierpliwością czekali na jego następną książkę. Dwa lata później Bengtsson potwierdził swój talent, wydając powieść „Submarino”. Książkę wyróżniono nagrodą im. P.O. Enquista i w 2010 roku zekranizowano. Film o tym samym tytule w reżyserii Thomasa Vinterberga otrzymał m.in. nominację do Złotego Niedźwiedzia.

 

Pisarki o powieści:

Brawurowa postać, szemrane środowisko i dzika chęć życia wbrew wszystkiemu. Bengtsson stworzył precyzyjną opowieść, gdzie krótkie i ostre zdania wbijają się w głowę jak sztylet. 

Sylwia Chutnik
 

Ta cyniczna wersja Pippi Pończoszanki zstępującej do podziemi Kopenhagi to kwintesencja stylu Bengtssona, który snuje opowieść z niepowtarzalnym ciepłem i empatią.
Sofi Oksanen

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany