Polecamy: „Gdybym miała Twoją twarz” Franches Cha

14 lipca odbędzie się premiera powieści “Gdybym miała twoją twarz” określanej jako “lektura obowiązkowa”. Autorką książki jest Franches Cha, której udało się w doskonały sposób ukazać portret mieszkanek Seulu, które próbują utrzymać się na powierzchni w nierównym społeczeństwie, które wymaga od kobiet niewiarygodnie dużo.

“Gdybym miała twoją twarz” to bardzo poruszająca opowieść przedstawiająca losy młodych, ubogich kobiet z Seulu, które gotowe są zrobić niemal wszystko, by godnie żyć. Niestety, współczesny Seul nie jest wyrozumiały dla kobiet, zwłaszcza tych biedniejszych.

Gdybym miała Twoją twarz" Franches Cha

Fot.: mat. nadesłane

Jeden z najgłośniejszych debiutów tego roku

Książka “Gdybym miała twoją twarz” to jeden z najgłośniejszych debiutów tego roku. Przenosi nas do Seulu, miejsca oszałamiającego, futurystycznego, które ma przed nami wiele tajemnic. Autorka powieści stopniowo je przed nami odkrywa. Pokazuje społeczeństwo, w którym wartość człowieka w ogromnej mierze określa wygląd zewnętrzny, a jego mieszkanki za wszelką cenę chcą dopasować się do obowiązującego kanonu. To lektura obowiązkowa, bo choć opisuje świat nam dość daleki, to tak naprawdę wyśrubowane, głównie przez media, poczucie estetyki wymaga od kobiet coraz więcej. Być może więc wcale ta wizja nie jest tak odległa jak mogłoby się wydawać?

Najciekawsze książki na lato 2021. Jakie nowości zabrać ze sobą do kawiarnianego ogródka lub na plażę?

Najciekawsze książki na lato 2021. Jakie nowości zabrać ze sobą do kawiarnianego ogródka lub na plażę?

Lato to jeden z ulubionych okresów roku większości czytelników. Słonce, ciepły wiatr i wysokie temperatury zachęcają wszak do lektury na świeżym powietrzu, gdzie można lepiej wprowadzić się w atmosferę świata powieści wykreowanego przez autora. Kryminały najlepiej czyta się w lesie pełnym kołyszących się i trzeszczących drzew, romanse na gorących piaskach plaż, a reportaże w podróży... Jeśli nie zdążyłyście jeszcze przygotować stosiku książek na nachodzące lato, najwyższy czas to zmienić! Mamy dla Was 8 tytułów wartych uwagi!

Opowieść o młodych Koreankach

Bohaterkami powieści są młode Koreanki, mieszkanki Seulu: Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna. Kobiety za wszelką cenę chcą pozostać sobą, pomimo tego, że żyją w świecie, który wymaga od nich niemal niemożliwego. Aby móc żyć godnie, w lepszym świecie, powinny wpisywać się w wyśrubowany kanon urody. Cena wpisywania się w ten kanon jest wielka, a operacje plastyczne są tu na porządku dziennym. Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna robią wszystko, aby utrzymać się na powierzchni, bo bycie kobietą w społeczeństwie pełnym nierówności oznacza ciągłą walkę. Gyuri jest ekskluzywną kobietą do towarzystwa zajmującą się najbogatszymi biznesmenami, Sujin zrobi wszystko, by być taka sama jak Gyuri. Miho to artystka z dyplomem amerykańskiej uczelni, która romansuje z apodyktycznym mężczyzną, Ara jest obsesyjnie zakochana w gwieździe k-popu, a Wanna pragnie mieć dziecko, choć zdaje sobie sprawę, że nie ma środków na jego wychowanie. Ich historie tworzą porywającą opowieść, w której przyjaźń może się okazać ratunkiem.

Lektura obowiązkowa dla każdej kobiety

Pomimo, że powieść pokazuje normy współczesnej Korei, może być zwierciadłem także społeczeństwa europejskiego. Być może Europejki tak często jak Koreanki nie poprawiają powiek i operacje plastyczne wciąż bywają tematem tabu, ale współczesna wizja kobiecości i obowiązujący kanon urody również jest wymagający i opresyjny:

“Bohaterkom tej książki i wszystkim nam, kobietom, życzę, byśmy szacunku do siebie i swojej wartości szukały wewnątrz, w sobie, a nie w oczach świata.” – Martyna Harland.

O autorce

Frances Cha to pisarka i dziennikarka urodzona w  Saint Paul w Minnesocie. Dzieciństwo spędziła w Teksasie, Hongkongu i Korei Południowej. Związana życiowo z Seulem, gdzie spędza wakacje. Doskonale zna życie mieszkanek tego miasta. Jej powieść “Gdybym miała Twoją twarz” została nazwana najgłośniejszym debiutem roku.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (41 głosów, średnia: 4,93 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  10 lipca 2021 20:11

    chętnie przeczytam 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany