Polak na majówce: co planuje?

Odpoczynek, relaks w gronie najbliższych, wyjazd za granicę, a może nadrabianie zaległości w pracy? Tegoroczna majówka należy do wyjątkowych: żeby skorzystać z najdłuższego weekendu w roku wystarczy wziąć trzy dni urlopu. Zbadano, jakie plany mają Polacy.

Rodzinna majowka

 

Majówka na wyjeździe

W tym roku wyjazd planuje ponad 40% osób – wynika z badania agencji Brainlab przeprowadzonego wśród polskich internautów.Najczęściej wybierają się w odwiedziny do rodziny lub znajomych (33%). Tylko 10% chce w majówkę wyjechać za granicę. Częściej są to osoby w wieku 18-24 lata (15%) oraz 40-59 lat (14%). Zdecydowanie rzadziej urlop zagranicą planują osoby w wieku 25-39 lat – jedynie 3% respondentów. Tak niski wynik może być związany z faktem, że zazwyczaj są to rodziny podróżujące z małymi dziećmi. Preferują więc bliższe i tańsze wyjazdy. Zwiedzanie okolicy w swoim miejscu zamieszkania deklaruje 17% badanych, a krótki urlop nad polskim morzem lub w górach 13%. Majówka to przede wszystkim czas dla rodziny i bliskich – tak twierdzi 63% osób planujących wyjazd razem z ukochaną osobą lub całą rodziną. Pomimo możliwości 9-dniowego urlopu przy trzech dniach wolnych w pracy, większość Polaków zdecyduje się na wyjazd pomiędzy 1 a 5 maja.

 

Relaks czy praca?

Polacy równie często planują majówkę w domu. W tym roku deklaruje tak aż 45% badanych. Dla 38% z nich, głównym powodem spędzania długiego weekendu w domowym zaciszu jest brak funduszy na wyjazd. Chęć relaksu i lenistwa oraz spotkania z rodziną deklaruje 14% respondentów. Badanie pokazuje także, że 14% osób biorących udział w badaniu zamierza pracować. Najczęściej są to mężczyźni. – Często zdarza się, że dni wolne od pracy wykorzystujemy na nadrabianie zaległości. Powody takiego zachowania są różne, np. zbyt silne zaangażowanie w wykonywaną pracę, poczucie odpowiedzialności za niedokończone sprawy lub nacisk ze strony szefa. Nie bez znaczenia jest także rozwój technologii mobilnych, które sprawiają, że obecnie kontakt z firmą jest możliwy nawet podczas dalekich wyjazdów zagranicznych – mówi dr n. med. Jarosław Strzelec, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.  Z badań przeprowadzonych przez portal Praca.pl w 2011 roku wynika, że pod telefonem i mailem na urlopie był wtedy co piąty polski pracownik. Blisko połowa badanych dopuszczała kontakty służbowe, ale wyłącznie w sytuacjach kryzysowych. Tylko jedna trzecia Polaków „odłączyła wtyczkę” i nie kontaktowała się w ogóle z firmą. – Urlop spędzony przed komputerem nie pozwala na odpoczynek, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Praca w czasie wolnym powoduje nasilenie stresu i zmęczenia, co w efekcie prowadzi do obniżenia satysfakcji zawodowej i wypalenia
dodaje dr Strzelec.

Wyniki badania dotyczącego planów Polaków na tegoroczną majówkę pokazują, że niezależnie czy spędzą ją podróżując czy relaksując się w domu, chcą otaczać się rodziną i bliskimi. Jednak niektórzy zamiast odpoczywać, będą nadrabiać zaległości w pracy. Eksperci uważają, że by zregenerować siły wystarczy kilka dni wytchnienia i „odcięcia” się od codziennych spraw. Najdłuższy weekend w roku to dobra okazja, by „naładować baterie”. Urlop jest przecież do odpoczywania, a nie do pracowania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  9 lipca 2013 21:48

    Zdecydowanie relaks,spotkanie z przyjaciółmi:)

    Odpowiedz
  2. gusia.  18 lipca 2013 00:32

    Coś mi się wydaje,że kiedyś te majówki były cieplejsze,dlatego boją się ryzyka pogodowego i zostają w domu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany