Polacy nie liczą kalorii

Aby schudnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała, należy zwracać uwagę na codzienny bilans spożywanej przez nas energii. Tymczasem Polacy nie przywiązują wagi do ilości spożywanych kalorii. Robi to jedynie co piąty z nas (19%). W jaki sposób można prawidłowo zarządzać ilością przyjmowanych kalorii, nie przybierać na wadze, a jednocześnie skutecznie nawadniać organizm?

Gęstość energetyczna (kcal/g) produktów spożywczych jest istotnym wyznacznikiem ilości spożywanej energii w posiłku lub w ciągu dnia. Ilość spożywanych kalorii powinna być zrównoważona z ilością spalanych. Kluczem do tego jest stosowanie racjonalnej diety i regularne uprawianie aktywności fizycznej. Najskuteczniejszymi sposobami na redukcję masy ciała jest przyjmowanie mniejszej liczby kalorii lub ich większe spalanie. Kalorie powinny być pod naszą kontrolą zarówno w spożywanych posiłkach, jak i napojach.

 

Polacy a bilans energetyczny

Badanie  przeprowadzone na grupie 1000 respondentów przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie firmy Coca-Cola Poland Services ujawniło, że jedynie 23% Polek i 14% Polaków sprawdza ilość kalorii przyjmowaną w trakcie dnia wraz z wypijanymi napojami. Badani wskazują własną niewiedzę w zakresie kaloryczności spożywanych napojów, ale i brak potrzeby jej kontrolowania. Z całą pewnością do codziennego bilansu energetycznego należy wliczyć również spożywane napoje. Dzienne zapotrzebowanie na płyny wynosi średnio 2,0-3,0 litry u dorosłego człowieka. W normalnych warunkach środowiskowych (umiarkowana temperatura i wilgotność powietrza), średnio w ciągu doby tracimy ok. 2,5 litra płynów (ok. 450  ml na skutek oddychania, 500  ml przez skórę, ok. 1500 ml z moczem i ok. 150 ml ze stolcem). Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ilość napojów przyjmowanych przez cały dzień mówi prof. Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

 

Pamiętając o tym, że kalorie spożywane z różnymi napojami wpływają na dzienny bilans energetyczny, warto wiedzieć, że:

  • Jeśli w ciągu dnia spożywasz różne napoje, pamiętaj, że możesz obniżyć ich gęstość energetyczną, zastępując cukier niskokalorycznymi substancjami słodzącymi. Zastąpienie cukru w napoju niskokaloryczną substancją słodzącą prowadzi do oszczędzenia ok. 150 kcal i obniża gęstość energetyczną napoju.
  • Tam, gdzie cukier jest głównym źródłem energii, jak w napojach bezalkoholowych, niskokaloryczne substancje słodzące pomagają doprowadzić gęstość energetyczną niemal do zera.

 

Polscy eksperci potwierdzają bezpieczeństwo stosowania niskokalorycznych produktów słodzących u osób z nadwagą.

Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w odpowiedzi na brak wiarygodnych i rzetelnych informacji dotyczących stosowania niskokalorycznych substancji słodzących, zwanych potocznie słodzikami, przygotowało własne stanowisko w tej sprawie.  Rekomendują zastępowanie sacharozy niskokalorycznymi substancjami słodzącymi przez osoby z rozpoznaniem nadwagi i otyłości, a szczególnie w sytuacji występowania zaburzeń gospodarki węglowodanowej (nieprawidłowej glikemii na czczo, nietolerancji glukozy i cukrzycy typu 2). Jednocześnie zgodnie podkreślają, że spożywanie produktów spożywczych, których kaloryczność została obniżona dzięki zastosowaniu niskokalorycznych substancji słodzących, nie może być jedynym elementem zmian stylu życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,05 z 5)
zapisuję głos...