Pokrzywowa magiczna moc

Pokrzywa – na pozór zwykły chwast, niechciany i parzący. Tak naprawdę jednak roślina ta jest źródłem zdrowia i urody, z którego korzystały już nasze babki. Czy miały rację?

pokrzywa

Sekrety naszych przodków

Niesamowite działanie pokrzywy doceniło już wielu przed nami: w medycynie ludowej wielu regionów Europy i Azji wykorzystywano ją już kilkaset lat temu! Dziś roślina ta jest niedoceniana, nazywana chwastem, wyrywana i wyrzucana. Nawet nie wiemy, ile w ten sposób tracimy!

Ten niechciany gość lasów i ogródków może dostarczyć organizmowi człowieka niezbędnych mikroelementów, witamin, kwasów organicznych i związków aminowych. Pokrzywę możemy przyjmować na różne sposoby: pod postacią nalewki, soku, zupy czy… herbaty.

Do przyrządzenia naparu z pokrzywy wystarczą nam liście, jednak pamiętajmy, że równie cenne są jej łodygi i kłącza – można z nich robić wspomniane już sok czy nalewkę. Jeśli jednak nie masz możliwości wykorzystać żywej pokrzywy, nie obawiaj się: w postaci suszu jest równie skuteczna w walce o zdrowie i urodę.

Pokrzywowa herbatka jest dobra na wszystko!

Herbata z pokrzywy jest zalecana młodym mamom: nie zawiera kofeiny i teiny, dzięki czemu nie jest szkodliwa dla maluszka. Jednak to nie jedyna jej zaleta – działa bardzo moczopędnie, co pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów, które często dręczą nas po ciąży.

Działanie moczopędne pomoże nam także w usunięciu wszelkich toksyn z organizmu i skutecznie pomaga w dolegliwościach związanych z chorobami układu moczowego. Ponadto pokrzywa działa pozytywnie także na nasz wygląd: poprawia stan cery, paznokci i włosów, nadając im pięknego blasku. Pomaga także w walce z łupieżem, wzmacnia cebulki i zapobiega ich wypadaniu.

Napar z pokrzywy powinnyśmy pić zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym; regularne picie tej herbatki wzmacnia nasz układ odpornościowy, działa antybakteryjnie i antywirusowo – dzięki temu możemy uniknąć przeziębienia i grypy. Ponadto herbata z pokrzywy zalecana jest alergikom: oczyszcza zatoki i pomaga niwelować objawy uczulenia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...