Pokój do czytania – motyw liter w dziecięcym pokoju

Litery mają magiczne zdolności: w pojedynkę niewiele znaczą, ale zebrane na kartce papieru zamieniają się w oczach czytającego w myśli, informacje, historie, Są tak ważne, że warto poświęcić im więcej uwagi, by dostrzec ich piękno. Miłośnicy typografii mogliby wiele mówić o ich kształtach i proporcjach. Może dlatego motyw liter podbił serca projektantów wnętrz i pojawia się w każdym zakątku mieszkania. A to jako deseń, a to jako rzeźba, a to jako ozdobny komunikat. Pokój dziecka jest miejscem, w którym literki powinny gościć jak najczęściej. Nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne.

Oswajanie maluchów z kształtami liter jest ważne, bo przygotowuje je do nauki pisania i czytania. A wiadomo, że mózg dziecka najlepiej uczy się przez zabawę. Dlatego wpiszmy litery na stałe w dekoracje dziecięcego pokoju.
Na ścianie warto umieścić naklejki w kształcie kolorowych literek. Można je z łatwością odklejać, przeklejać i układać w napisy lub ustawiać w kolejności alfabetycznej nie niszcząc ścian ani mebli. Jeśli chcemy wykorzystać walory edukacyjne naklejek zaproponujmy dziecku zabawę w łączenie liter z przedmiotami. Z zestawem naklejek wyruszamy na wyprawę po domu oznaczając napotkane przedmioty właściwą literą: L jak lampa, S jak stół i tak dalej. To doskonała zabawa dla maluszka poznającego nowe słowa i dla przedszkolaka poznającego alfabet.

Zabawę w litery można kontynuować na podłodze. Dywan w pokoju dziecka zamiast wzorów i deseni, do których przywykliśmy, może mieć za ozdobę kolorowe litery alfabetu. Wymyślanie słówek zaczynających się na literę, na której dziecko stoi, pozwala wzbogacić jego słownictwo i przypomina grę planszową. Zresztą edukacyjne gry planszowe bardzo skutecznie uczą dzieci liter i taki prezent warto dziecku sprawić. Edukacyjna gra w litery przyda się także jako wstęp do nauki języków obcych!

W pokoju starszych dzieci litery zmieniają funkcję: tam o wiele więcej znaczą. Dzieci w wieku szkolnym, które już opanowały sztukę pisania i czytania, wykorzystują ją dla swoich celów: napisy określają ich indywidualność, chronią prywatność, przypominają o ważnych sprawach. Tutaj naklejki z Kids Town mogą zostać użyte do tworzenia barwnych haseł na ścianach. Bardzo praktycznym gadżetem do ozdoby pokoju ucznia są aplikacje, po których można pisać kredą lub flamastrem. Na nich zmieszczą się notatki, plan lekcji, ważne sprawy do zapamiętania, definicja, której trzeba się nauczyć do szkoły, albo… zakaz wstępu.

Niezależnie od wieku – litery uczą, bawią i zdobią. Nie skupiajmy się wyłącznie na ich zastosowaniu dekoracyjnym, potraktujmy je jako możliwość rozpoczęcia przez nasze dziecko wspaniałej przygody ze słowem pisanym. Naklejki, aplikacje, gry planszowe i dywany z modnym motywem liter znajdziesz w sklepie internetowym Kids Town.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,17 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. joawa89  18 maja 2012 01:19

  fajne 🙂

  Odpowiedz
 2. m258  18 maja 2012 07:55

  bardzo fajne i kolorowe

  Odpowiedz
 3. Masza  24 czerwca 2013 18:30

  Mój maluch uwielbia wszelkie naklejki.Cały pokój w nich ma.Jedna ściana jest z motywem bajkowych bohaterów,z kolei druga to litery i liczby:)

  Odpowiedz
 4. dudqa  29 lipca 2013 08:56

  swietny pomysl

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  8 kwietnia 2015 10:09

  Super pomysł. Doskonale, taki wystrój, sprawdzi się dla dziecka zaczynającego naukę w szkole.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany