Podstawowe zasady wigilijnych dań dla niemowląt i małych dzieci

Święta to choinka, prezenty i zapachy dochodzące z kuchni. Rodzice małych dzieci powinni pamiętać, że nie wszystkie wigilijne dania mogą być spożywane przez ich pociechy. Ale nie jest tak źle, gdyż z dwunastu tradycyjnych wigilijnych dań, niemowlę może spróbować aż pięciu.

menu na wigilię dla małego dziecka

Oczywiście jest jeden warunek. Potrawy te muszą być lekkostrawne. I chociaż dorośli mają w święta tendencję do przesadzania z jedzeniem, dzieciom nie możemy na to pozwolić, ani tym bardziej do tego zachęcać. Przewód pokarmowy kilku, kilkunastomiesięcznych niemowląt i małych dzieci nie jest przystosowany do ciężkostrawnych dań. Według specjalistki Justyny Jessy z Poradni Dietetycznej Świadomej Mamy PrenaVita to, co dla dorosłych jest lekkostrawne, dla dziecka może być zbyt ?ciężkie?. Dlatego zasada lekkostrawności wigilijnych potraw dla dzieci jest obowiązkowa.

Ryba po grecku w wersji light

Wyjściem z sytuacji jest przygotowanie specjalnych wersji tradycyjnych potraw. Np. ryba po grecku w nieco zmienionej wersji to potrawa dla dziecka, które skończyło rok. ? ?Możemy ją sporządzić z filetu chudej ryby, upieczonej w piekarniku (np. mintaja) oraz warzyw: marchewki, pietruszki, pomidora i pora. Po za tym z wigilijnego menu maluch może spróbować gotowanego rybiego filetu, pierożków z lekkostrawnym farszem, czerwonego barszczu na warzywnym wywarze i kompotu z suszu z małą ilością cukru.? ? wymieniaJustyna Jessa w artykule ?Dietetyk radzi: wigilijne potrawy dla niemowlaka? dostępnym na stronie Humana. Wśród potraw, których nie należy im podawać są dania z grzybami, makiem, octem, orzechami, pierniki, jak również ryby z ościami oraz wszelkie pokarmy tłuste i smażone.

Warto przemyśleć wigilijne menu niemowlaka i nie kierować się spontanicznym ?niech i ono wie, jakie to dobre?. Tym samym zaoszczędzimy dziecku żołądkowych dolegliwości.

Przeczytaj także: Podpowiadamy? co wybrać na prezenty świąteczne dla najmłodszych

prezenty świąteczne

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (60 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. mallinowaa  16 grudnia 2011 16:53

    Dokładnie! Większość rodziców zapomina o tym że ich pociechy nie mogą lub nawet nie chcą jeść różnych posiłków przez co nawet zdarzają się kłótnie przy Wigilijnym Stole.

    Odpowiedz
  2. malami_mi  20 grudnia 2011 11:36

    Ja bym napisała raczej, że to reszta rodziny często nie pamięta o tym, że dziecko nie powinno jeść wszystkiego;)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany