Podróże śladami 5 niezwykłych kobiet

Oto 5 ciekawych kobiet, wykraczających poza ramy swej epoki, które wpłynęły na historię miejsc, z których pochodzą: Safona, Hatszepust, Maria Teresa Cayetana, Dydona i Roksolana. Niezwykłe kobiety – poznaj ich historie i wyrusz w podróż  ich śladami. Materiał przygotowany razem z Travelplanet.pl

Cherise Evertz Unsplash.com

Polecamy również: „Przyszłam tu po sprawiedliwość, Wysoki Sądzie, nie po litość” – niezwykłe wspomnienia kobiety walczącej z państwową machiną

Podróże śladami 5 niezwykłych kobiet – Safona

Safona en.wikipedia.org

Safona – wikipedia.pl

Lesbos, to wyspa Morza Egejskiego, która zawdzięcza swoją sławę starożytnej greckiej poetce Safonie. Artystka założyła i prowadziła na Lesbos szkołę dla dziewcząt, która była miejscem spotkań młodych, niezamężnych dziewcząt z arystokratycznych rodów. Kształciła je w muzyce, grze na instrumentach, poezji i tańcu. Jej bliski kontakt z uczennicami rodził wiele plotek. O skłonnościach homoseksualnych Safony świadczą również liczne poematy i wiersze. Część z nich została zniszczona, kiedy uznano ją za chorą psychicznie i walczono z jej skłonnościami. To właśnie od nazwy wyspy pochodzi słowo ,,lesbijka”, a miejsce jest dziś częstym celem podróży żeńskich par z całego świata.

Podróże śladami 5 niezwykłych kobiet- Hatszepsut z brodą Faraona 

Hatszepsut commons.wikimedia.org

Hatszepsut – wikimedia.pl

Hatszepsut, czyli ,,pierwsza z dostojnych kobiet”, uważana jest za najpotężniejszą władczynię w historii Egiptu, która przyczyniła się do znacznego rozwoju państwa. Rozwinęła handel zagraniczny, m.in. z Nubią, Palestyną i Syrią. Wiele feministek uważa ją za jedną z pierwszych królowych, walczących o równouprawnienie kobiet. Przez cały okres panowania podkreślała swoją kobiecość szykownymi i strojnymi sukniami. Jako pierwsza w historii Egiptu ogłosiła się królem-kobietą, a w wyniku jej rozkazów, stworzono żeńską wersję boga Horusa, syna Ra. Marzeniem królowej było przekazanie władzy w Egipcie jej córce Neferure, tak aby kolejna kobieta mogła rządzić krajem. Niestety, plan nie powiódł się, ponieważ Neferure zmarła w bardzo młodym wieku. Między innymi dzięki zasługom Hatszepsut, kobiety w starożytnym Egipcie były szanowane i mogły swobodnie uczestniczyć w życiu społecznym. Patrząc wstecz, można stwierdzić, że współczesna pozycja Egipcjanek jest dużo słabsza niż w czasach faraonów.

Podróże śladami 5 niezwykłych kobiet – Maria Teresa Cayetana

en.wikipedia.org maja naga

Maria Teresa – wikipedia.com

Wśród kobiet należących do słynnego szlacheckiego rodu Alby w Hiszpanii, największą sławę zyskała trzynasta księżna Maria Teresa Cayetana. Była muzą, patronką i, według niektórych doniesień, największą miłością wybitnego malarza Francisca Goi. Przypuszcza się, że to właśnie jej wizerunek został uwieczniony na słynnych obrazach artysty ,,Maja naga” i ,,Maja ubrana”. Szczególne kontrowersje wzbudził pierwszy z nich, na którym zupełnie rozebrana Maria Teresa pozuje w uwodzicielskiej pozie. Nagość i epatowanie seksapilem było wówczas surowo zabronione, dlatego naraziła się wielu osobom. Księżna była odważną i niezależną kobietą, która nie przejmowała się sztywnymi zasadami panującymi na dworze. Nie stroniła od rubasznych żartów, towarzystwa artystów i innych mężczyzn, choć do Goi miała wyjątkową słabość. Wśród hiszpańskiego ludu budziła mieszane uczucia, podejrzewano ją nawet o zabójstwo własnego męża, a królowa Maria Luiza otwarcie mówiła o niechęci do księżnej. Maria Teresa zmarła w wieku 40 lat, pozostawiając ukochanego malarza w głębokim smutku i żałobie.

Podróże śladami 5 niezwykłych kobiet – Sułtanka Roksolana

Roksolana commons. wikimedia. org

Roksolana – wikimedia.pl

Pierwsza żona sułtana Sulejmana Wspaniałego, piękna Roksolana, miała ogromny wpływ na decyzje władcy Imperium Osmańskiego. Jako młoda dziewczyna została porwana z Polski przez Tatarów i trafiła do tureckiej niewoli. Ofiarowano ją w darze sułtanowi, który szybko uległ jej wdziękowi. Przez ponad 30 lat miała znaczący wpływ na całą politykę zagraniczną Turcji i decyzje Sulejmana. ,,Tajemnicza przyjaciółko, mieniąca się rybko, kochanko! Sekretna powiernico, królowo piękności, sułtanko!” – pisał w romantycznych wierszach do swojej ukochanej władca imperium. Wśród dworzan krążyło nawet przekonanie, że urokliwa Roksolana była czarownicą. Sułtanka zasłynęła z łagodnej polityki wobec Polski oraz finansowania licznych budowli religijnych. Przez wiele lat była uważana za najważniejszą kobietę w kraju. W późniejszych latach stała się bohaterką wielu utworów artystycznych, m.in. symfonii C-dur Haydna, a także główną żeńską postacią w nowym tureckim serialu opowiadającym o miłości sułtana do wyjątkowej wybranki.

Podróże śladami 5 niezwykłych kobiet – Dydona 

Dydona pl.wikipedia.org

Dydona – wikipedia.com

Według mitologii, Kartaginę założyła Dydona. Kierowana chęcią pomszczenia swojego męża, zamordowanego przez Pygmaliona, postanowiła przejąć obszar, w którym dziś znajduję sie Kartagina. Kiedy przybyła na wybrzeże, poprosiła tamtejszych mieszkańców o oddanie jej tyle ziemi, ile obejmuje skóra byka. Zaskoczeni Libijczycy postanowili spełnić tę skromną prośbę, nie spodziewając się, że Dydona wydzieli ze skóry jeden, bardzo długi rzemień, którym obejmie spory obszar. Dziś w tym miejscu wznosi się zamek Kartaginy, który nosi nazwę Byrsa, co w języku greckim oznacza właśnie skórę.

Kobiety od początku świata chciały pełnić ważne role społeczne. W osiągnięciu zamierzeń wykorzystywały często swoją kobiecość. Podróżując po różnych zakątkach świata, warto poznać sylwetki wyjątkowych kobiet, które tak jak Safona czy Hatszepsut odcisnęły piętno w kulturze swoich krajów.

Źródła zdjęć:

wikipedia.pl, wikimedia.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...