Podróże: Meksyk, jakiego nie znacie

Meksyk słynie z Tequili, Sombrero oraz papryczek Chilli. Podróż do Meksyku odkryje przed Tobą dużo fantastycznych zwyczajów i przedmiotów, o których będziesz myśleć jeszcze długo po powrocie do domu. Oto 5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o tym egzotycznym kraju.

Synkretyzm

Meksyk to drugi na świecie kraj, gdzie żyje najwięcej katolików – aż 96 milionów. Bardzo nietypową tradycją religijną jest synkretyzm wyznawany przez niektórych mieszkańców Meksyku. Polega on na połączeniu tradycji katolickich z prehiszpańskimi obrzędami religijnymi Indian. W górskich wioskach nieopodal San Cristobal de las Casas można znaleźć się w kościele (wyglądającym jak każdy inny), w którym obok tradycyjnych ikon oraz rzeźb lokalni szamani uzdrawiają wierzących za pomocą kadzidełek, szeptów, tajemniczych mikstur oraz ofiar z … kurczaków.

W świątyniach pije się Coca Colę i alkohol, które według lokalnych szamanów wypędzają z człowieka złe duchy. Dla nas jest to nie do pomyślenia , ale faktycznie jest to jeden z pogańskich odłamów chrześcijaństwa w Meksyku.  

 

 

 

Señora de la Santa Muerte

Powszechny kult świętych i Matki Boskiej to cechy wyróżniające katolicyzm w Meksyku. W większości domów oraz miejsc pracy znajdziemy mniejszy lub większy ołtarzyk z figurkami świętych oraz Matki Boskiej. Kult maryjny ma wiele odmian w Meksyku, a pielgrzymki do świątyni Santa Maria Guadalupe gromadzą miliony wiernych. Oprócz wielu świętych postaci Madonny, istnieje również nietypowy, potępiony oficjalnie przez Kościół Katolicki kult Santa Muerte, czyli Patronki Świętej Śmierci.

Przypisuje się jej ochronę zdrowia i bezpieczeństwa żyjącym oraz zapewnianie bezpiecznej drogi dla zmarłych na drodze do życia wiecznego. Przedstawiana jest jako szkielet w damskich szatach, w rękach trzyma kosę – symbolizującą nadzieję i bogactwo, jako narzędzie używane podczas żniw – i globus. Kult ten prawdopdobnie wywodzi się z prekolumbijskich wierzeń plemion Azteków, którzy zawsze w szczególny sposób czcili śmierć.

Przez wiele lat był on praktykowany potajemnie, dopiero od kilkunastu lat w kraju zaczęły się pojawiać gdzieniegdzie małe kapliczki z Madonna de La Muerte, mimo tego, że Kościół uznaje ten kult za pogański.

Hamaki z Jukatanu

Jednym z najsłynniejszych i uznanych na całym świecie przykładów rękodzieła meksykańskiego są tradycyjne, plecione hamaki z Jukatanu. Do Meksyku hamaki dotarły z Karaibów 200 lat przed Kolumbem. Mieszkańcy Jukatanu od tego czasu doskonalą technikę wyplatania, używając dzisiaj głównie włókien bawełnianych i nylonowych. Hamaki meksykańskie robione przez Majów są tkane ręcznie na krośnie, a ich rozmiar zależy od ilości wykorzystanego sznurka, największe hamaki XXL mają nawet do 2000 równoległych włókien mogących utrzymać 4 dorosłe osoby i ważą ponad 2 kg.

Wyplatanie hamaków to zawód rękodzielniczy, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Każdy hamak z Jukatanu jest małym dziełem sztuki. Brak sztywnych wiązań pozwala na idealne dopasowanie się hamakowej siatki do ciała, co sprawia, że te hamaki są najwygodniejsze na świecie. Są one bardzo lekkie i przewiewne, dzięki czemu nadają się do spania również w największe upały. Meksykanie mają hamaki rozwieszone w domach, na tarasach i w ogrodach i używają ich zamiast łóżek do spania – nie tylko podczas sjesty, ale także w nocy.  

Od niedawna hamaki meksykańskie zyskują również popularność w Europie. Posiadanie jedynego w swoim rodzaju artystycznego hamaka, tkanego ręcznie na Jukatanie to egzotyczny luksus dostępny teraz dla każdego dzięki sklepom internetowym. Nie trzeba jechać za ocean, aby zaznać meksykańskiej sjesty i poczuć się jak na Karaibach.

Hamaki Meksykańskie są ręcznie plecione z setek mocnych, kolorowych, miękkich sznureczków.

Mąka z pestek awokado

Pestki z awokado to jeden z najczęstszych odpadów spożywczych w Meksyku. W każdej restauracji, wytwórni jedzenia i w przeciętnym domu niemal codziennie wykorzystuje się ten owoc do przygotowania guacamole, soków oraz jako dodatek do tacos i sałatek. Niewiele osób wie o tym, że pestki te są bardzo zdrowe, jednak należy je najpierw odpowiednio wysuszyć i zmielić.

Miliony kilogramów dobroczynnych pestek marnują się co roku, podczas gdy wielu mieszkańcow kraju codziennie kupuje tanie jedzenie typu fast food oraz słodycze i ciasta (niestety populacja Meksyku ma ogromny problem z nadwagą). Dlatego właśnie od niedawna powstały firmy, które przemysłowo skupują pestki z awokado i robią z nich mąkę, z której potem wytwarzają produkty typu pizza, zapiekanki, ciasta i muffiny, mające ponadprzeciętne wartości odżywcze, które potem trafiają do sklepów. Fantastyczne wykorzystanie „odpadu” dla dobra środowiska oraz dla zdrowia!

Niedoceniane pestki z awokado znalazły świetne zastosowanie w produkcji żywności

Wyroby ze skóry

Niewiele osób wie, że Meksyk jest potęgą, jeśli chodzi o produkcję wyrobów skórzanych. W wielu regionach państwa znajdują się ogromne połacie pastwisk dla bawołów, a najbardziej znanym regionem produkcji skór są okolice miasta Leon. Meksykanie wytwarzają kurtki, buty, torebki, pokrowce, paski. Charakteryzują się one często oryginalnymi, etnicznymi ornamentami i zdobieniami, których nie znajdziemy w wyrobach produkowanych masowo.

Cenowo, wyroby skórzane z Meksyku mogą konkurować z wyrobami z Azji, dzięki lokalnej produkcji surowca i względnie niskim płacom. Jednak jeśli interesują nas oryginalne, artystycznie zdobione kowbojki ze skóry, zapłacimy za nie odpowiednio do jakości – rynek meksykański jest przygotowany na każdego klienta.

W Meksyku znajdziemy duży asortyment skórzanych wyrobów. Powyżej: tradycyjne kowbojki.

Nieważne, czy marzysz o odpoczynku w hamaku, o prawdziwych kowbojkach ze skóry, czy nie daje Ci spać wyobrażenie szamanów z kurczakami w kościele. Do Meksyku warto się wybrać nie tylko dla sjesty!

Celina Caban
Artykuł został przygotowany przez firmę Hamaki Cabana specjalizującą się w sprzedaży oraz montażu hamaków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...