Podróż samolotem w ciąży

Czego potrzebujemy przez podróżą? W którym trymestrze powinnaś planować wylot? Ktróe miejsce w samolocie zająć i jak zapinać pasy? Wątpliwości jest wiele, kiedy kobieta nie leci sama, a z dodatkowym pasażerem? w brzuchu.

Podróż samolotem w ciąży

Jeśli przyszła mama jest aktywna zawodowo, często podróżuje, nie ma powodów, by rezygnowała ze swojego aktywnego trybu życia. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, można śmiało realizować swoje pasje. Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych, podstawowych zasadach będąc w ciąży.

Przed podróżą

Zanim przyszła mama wykupi lot, warto by najpierw zastanowiła się nad terminem wylotu. Jeśli wakacje planuje z wyprzedzeniem ani nie ograniczają ją konkretne daty podróży służbowych, najlepiej, by lot przypadł na drugi trymestr ciąży. Wówczas przestają dokuczać mdłości, rozwinięte już są wszystkie najważniejsze organy dziecka, a do porodu pozostaje jeszcze sporo czasu.

Mając na uwadze bezpieczeństwo przyszłych matek i ich dzieci, linie lotnicze nie wpuszczą na pokład kobiet, których ciąża zbliża się ku końcowi ? mówi Anna Galewska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – W Lufthansa i Ryanair to 36. tydzień w przypadku ciąży pojedynczej i 32. tydzień w sytuacji ciąży mnogiej. Wizz Air na pokład nie przyjmuje ciężarnych po 34. tygodniu, a w LOT po 32. ? dodaje. – Lot w zaawansowanej ciąży może się odbyć jedynie na własną odpowiedzialność pasażerki.

Powinno się również udać do lekarza prowadzącego na wizytę kontrolną. Nie tylko wtedy, gdy zaawansowanie ciąży pozwala na lot, ale również w przypadku, gdy pacjentka zbliża się do granicy wyznaczonej przez linie. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, wyda on zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróży. ? Na takim zaświadczeniu powinny znaleźć się dane pacjentki, tydzień ciąży i planowany termin porodu – mówi Anna Galewska z Tripsta.pl. – Kiedy podróż powrotna będzie odbywać się u obcojęzycznego przewoźnika, warto aby orzeczenie lekarskie było przetłumaczone na język angielski ? dodaje.

Na lotnisku

Ponieważ na pokładzie samolotu panuje niska wilgotność, warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej. Najlepiej kupić ją w sklepie bezcłowym, gdyż wówczas bez problemu można wnieść ją na pokład.

Gdy przyszła matka decyduje się lecieć klasycznymi liniami, przy rezerwacji biletu może wybrać sobie miejsce takie, jakie jej zdaniem jest najlepsze. Jeśli natomiast decyduje się na taniego przewoźnika, dobrze pomyśleć o wykupieniu priorytetowej odprawy. Taka usługa kosztuje od 20 do 49 zł, w zależności od przewoźnika ? mówi Anna Galewska z Tripsta.pl – Będzie mogła wtedy wejść jako pierwsza na pokład samolotu i wybrać wygodne miejsce.

W samolocie

Długość podróży kobiety w ciąży nie powinna przekraczać 4 godzin. Podczas lotu zaleca się przyszłym mamom, by co jakiś czas spacerowały po pokładzie, a siedząc powinny poruszać stopami. To pozwoli zapobiec ewentualnym kłopotom z krążeniem ? mówi lekarz Izabela Lenkiewicz z internetowej szkoły rodzenia Przedporodem.pl

Zapinanie pasów, chociaż niekoniecznie komfortowe dla przyszłych matek, jest obowiązkowe przy starcie i lądowaniu. – Należy je zapiąć na wysokości miednicy tak, by nie uciskały brzucha – mówi lekarz Izabela Lenkiewicz. – W ten sposób kobieta w ciąży będzie mogła spokojnie i co najważniejsze ? bezpiecznie odbyć podróż samolotem.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...