Podpowiedzi dla szukających zlewozmywaka: materiały, trwałość, zalety i wady
Każda kuchnia musi być wyposażona w zlewozmywak. Musi on być praktyczny, ale równocześnie pasować do wnętrza. Najlepiej by był piękny, trwały i użyteczny w tym samym czasie. Jak go wybrać? Na co zwracać uwagę? Trzeba podjąć szereg decyzji. Można zdecydować się na różne kształty, wielkości oraz ilość komór. Niektóre modele mają nawet ociekacz, a inne specjalną półeczkę na gąbkę do naczyń. Zlewozmywaki mogą też być wykonane z różnych materiałów. W zależności od nich, charakteryzują się inną odpornością na uszkodzenia w czasie eksploatacji. Pozostaje też kwestia ceny i wyglądu. Na co się zdecydować?
Warianty stalowe – niedrogie, ale wrażliwe
Jedne z najtańszych zlewozmywaków na rynku wykonane są ze stali. Są one bardzo chętnie wybierane, bo łatwo dopasować je do wystroju wnętrza. Mogą mieć różne kształty i wielkości. Mogą mieć różne rodzaje wykończenia:
- gładkie,
- szczotkowane
- lub wykończone lnem (tzw. dekor).
Te dwa ostatnie są łatwiejsze w pielęgnacji. Chropowate powierzchnie zapobiegają powstawaniu nieestetycznych zacieków i przebarwień. Nie rysują się. Gładkie zlewy łatwo uszkodzić podczas niewłaściwej pielęgnacji. Zlewy ze stali nie są jednak szczególnie trwałe. Są odporne na działanie kwasów i zasad, ale niestety są też podatne na matowienie. Jeśli zaniedba się ich regularnej, właściwej pielęgnacji, to nie da rady już ich uratować. Stal łatwo przenosi dźwięki. Wszelkie uderzenia sztućców o dno komory mogą być słyszalne w całym mieszkaniu.
Zlewy emaliowane – głównie do stylu retro
Pasują do wystroju w stylu retro. Kiedyś były bardzo popularne. Obecnie przegrywają ze zlewozmywakami ze stali szlachetnej. Są one zbliżone cenowo, ale są dużo bardziej podatne na uszkodzenia. W komentarzach użytkowników można przeczytać, że przy uderzeniu odpadają fragmenty emalii, co sprawia, że cały zlewozmywak jest właściwie do wyrzucenia. Tym bardziej, że w odpryskach i zarysowaniach będą gromadzić się bakterie.
Zlewozmywaki granitowe – eleganckie i niedrogie
Są eleganckie i łatwe w utrzymaniu, to właśnie między innymi dzięki temu ostatnio biją rekordy popularności. Uważa się je za trwałe i solidne. Są one odporne na działanie wysokich temperatur, substancji kwasowych i zasadowych, a nawet dużą część zarysowań. Jeszcze jakiś czas temu wadą była wysoka cena, jednak pod wpływem zastosowania specjalnych mieszanek granitowych połączonych z żywicami, na rynku znajdziemy granitowe warianty w atrakcyjnych cenach. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, bo jest to inwestycja na lata. Mimo, że zlewozmywaki granitowe są łatwe w czyszczeniu to niektóre plamy powinno zmywać się z nich natychmiast. Przykładowo, czerwone wino lub sok z jagód, mogą zostawić po sobie brzydką pamiątkę na powierzchni zlewu. Można tego jednak uniknąć, zmywając plamę chłodną wodą.
Spory wybór takich tanich zlewozmywaków granitowych można znaleźć na https://primagran.pl/zlewozmywaki-granitowe/. Przy okazji zakupów warto też pamiętać, żeby dokupić pasującą baterię. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wytrzymałe, ale też eleganckie i ekskluzywne.
Zlewozmywaki ceramiczne
To ciekawa propozycja. Ceramika to glina wypalona w bardzo wysokiej temperaturze. Utrzymanie go w czystości jest dość wymagające, bo najlepiej byłoby po każdym użyciu wytrzeć go do sucha. Inaczej, w komorze powstaną brzydkie zacieki lub będą widoczne ślady po pojedynczych kroplach wody. Do pozbywania się szczególnie uciążliwych zabrudzeń należy używać roztworu kwasu octowego. Zlewozmywaki ceramiczne są bardzo odporne na uszkodzenia i wytrzymałe. Ich największym minusem jest jednak wysoka cena.