Podpowiadamy: Mądry prezent na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to, obok urodzin, mikołajek i gwiazdki, jedno z najbardziej wyczekiwanych przez maluchy świąt. Jaki prezent wybrać?

Dzień Dziecka to, obok urodzin, mikołajek i gwiazdki, jedno z najbardziej wyczekiwanych przez maluchy świąt. Nie mogą doczekać się prezentów, a rodzice głowią się, co sprawi im największą radość. Co wybrać?

Prezenty Dzien Dziecka

Internet, tablety i smartfony stały się na przestrzeni ostatnich lat codziennym towarzyszem życia dorosłych. Dzieci, w naturalny sposób naśladując zachowania rodziców, również sięgają po te urządzenia. Według badań PISA 2013, (Program Międzynarodowej Umiejętności Oceny Umiejętności Uczniów), 91% dzieci w wieku 6-7 lat gra na komputerze. Co czwarte robi to codziennie.

Jak w wypadku większości rozrywek, i tu wskazany jest umiar. Dlatego warto z okazji Dnia Dziecka wrócić do tradycyjnych zabawek i starać się zainteresować malucha „pozaelektronicznymi” formami spędzania czasu. Jednak wybór nie jest łatwy: sklepowe półki uginają się od lalek, klocków, pluszaków, samochodów, zwierzątek, robotów, resoraków, dziecięcych zestawów do karaoke i całej masy innych zabawek. Co brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się, co kupić?

Najpopularniejsze zabawki świata

Jak w przypadku odzieży, tak i na rynku zabawek panują zmienne trendy. Według ekspertów przyznających na międzynarodowych imprezach branżowych nagrody dla najciekawszych produktów, kilka rodzajów zabawek będzie w tym sezonie cieszyć się wyjątkowym wzięciem.

Specjaliści przewidują renesans klocków. Popularne mają być zarówno kolorowe zestawy z szczegółowo odwzorowanymi postaciami ludzkimi, jak i skomplikowane modele dla młodych inżynierów. Wśród ofert producentów można znaleźć nawet samochodziki sterowane mikroprocesorami. Do łask wracają również „planszówki” – od klasycznego chińczyka, warcabów i monopolu po bardzo złożone gry strategiczne i przygodowe. Decydując się na jedną z nich, należy zwracać uwagę na minimalny wiek użytkownika, długość rozgrywki i minimalną liczbę graczy.

Jeśli mamy wątpliwości, czy zabawka spodoba się malcowi, warto rozważyć kupno artykułów z najpopularniejszymi bohaterami młodego pokolenia. Angry Birds, księżniczki Disneya i postaci z komiksów Marvela (Spiderman, X-men itp.) gwarantują, że prezent się spodoba.

Mądry prezent dla malucha

Kupując artykuły z najmodniejszych serii mamy dużą szansę, że dziecko będzie zadowolone. Jednak prawdziwym sukcesem będzie zainteresowanie malucha aktywnościami, które pozwolą rozwijać kreatywność i umiejętności praktyczne. Wszyscy rodzice wiedzą, jak bardzo małe dzieci lubią się brudzić. Dlatego w pierwszych latach życia warto spróbować zainteresować je farbami do malowania rączkami. Dzięki nim dziecko może używać palców i stóp do tworzenia obrazków. Wykorzystując rączki i nóżki w inny niż zazwyczaj sposób, maluchy lepiej poznają swoje ciało i jego możliwości. Doskonałą bodźcem do rozwoju są również foremki i wałki do wyciskania modeliny.

Poziom skomplikowania zabawki powinien rosnąć wraz z dzieckiem. – Farbki powinny zastąpić najpierw kredki świecowe, a następnie miękkie kredki drewniane lub flamastry z dwoma końcówkami – grubszą, do zamalowywania większych powierzchni oraz cieńszą, która umożliwi kreślenie intensywnych, precyzyjnych linii – radzi Marzena Raczkiewicz, ekspert firmy MERplus.

– Dla starszaków doskonałym prezentem będzie zestaw małego majsterkowicza lub akcesoriów do samodzielnego wykonywania biżuterii. Warto pokazać dziecku również materiały dające nieograniczoną swobodę ekspresji, jak masa papierowa lub pasta modelarska. Z ich pomocą można stworzyć wszystko, czego tylko dusza zapragnie: dekoracje do własnego pokoju, małe naczynka, rzeźby czy biżuterię – dodaje ekspert.

Wspólna zabawa to podstawa

Wykorzystanie artykułów plastycznych i nauka coraz sprawniejszego posługiwania się nimi wymagają jednak zaangażowania rodziców i ciągłej informacji zwrotnej – chwalenia, ale również porad, co robić inaczej. Niestety, dzisiejszy rynek nierzadko wymusza na rodzicach wydłużenie godzin pracy, skutkując zmniejszeniem ilości czasu poświęcanego dzieciom. Coraz częściej ulegamy pokusie, by kupić dziecku grę komputerową, która wciągnie je na długie godziny. Tym bardziej Dzień Dziecka warto zaplanować tak, by czas spędzić na wspólnej zabawie: ulepić wspólnie coś z plasteliny, pobawić się na świeżym powietrzu czy pójść na lody. Być może w dzisiejszych czasach odrobina uwagi to najbardziej wartościowy prezent, jaki możemy podarować dziecku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  30 maja 2014 18:13

  Świetne pomysły.

  Odpowiedz
 2. martucha180  30 maja 2014 18:15

  A ja dziś wręczyłam bratankom książeczki – i do czytania, i do rysowania, i do ćwiczenia szarych komórek.

  Odpowiedz
 3. bbo  30 maja 2014 20:51

  Wspólna zabawa to najlepszy prezent, którego nie zastąpi żadna zabawka.

  Odpowiedz
 4. as_sa  31 maja 2014 21:00

  Wg mnie najlepsze prezenty to te które pobudzają wyobraźnię i pozwalają na kreatywność

  Odpowiedz
 5. efffciaa  4 marca 2016 13:11

  Ja jestem zwolenniczką fajnych wycieczek , zabawka zaraz się zniszczy i dziecko o niej zapomni , a fajne wspomnienia zostaną w główce na zawsze .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany