Jaka podłoga najlepiej sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym?
Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w bloku czy kamienicy. Jego niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim komfort, powodowany tym, że ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu bardziej równomiernie niż w przypadku zwykłych grzejników ściennych, co jest także lepsze dla kondycji naszego organizmu. Jednak ma to również swoje ograniczenia: decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy również zadbać o odpowiednią posadzkę.
Specyfika ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe tworzą najczęściej rury, przez które przepływa ciepła woda pod ciśnieniem, ułożone na podłożu oraz specjalnej izolacji przeciwwilgociowej. Rury podłogówki, po ułożeniu i przymocowaniu, zalewa się warstwą betonu – dopiero na nim można układać podłogę. Woda w ogrzewaniu podłogowym musi mieć niższą temperaturę niż ta w tradycyjnych grzejnikach – rury są zazwyczaj podłączone do osobnego rozdzielacza lub wyposażone w zawór termostatyczny. W związku z tym, aby ogrzewanie działało efektywnie, niezbędna jest taka podłoga, która nie będzie hamowała dopływu ciepła z instalacji do mieszkania.
Panele podłogowe – czy nadają się do podłogówki?
Wbrew obiegowej opinii, ogrzewanie podłogowe może dość dobrze funkcjonować pod panelami. Podłoga może zatem zostać wykonana z paneli drewnianych, o jak najmniejszym współczynniku skurczu i dużym współczynniku przenikania ciepła. Równie dobrze możemy zastosować tańsze panele laminowane, które mogą imitować np. drewno. Wybierając panele, trzeba jednak pamiętać o tym, że muszą one być w miarę cienkie – maksymalna grubość to ok. 9mm. Istotną rolę w przypadku paneli odgrywa podkład wygłuszający. Na rynku dostępne są rozmaite podkłady, różniące się tworzywem (np. płyta korkowa, pianka, płyta polistyrenowa), a także grubością i stopniem izolacji akustycznej oraz termicznej. Podkład w przypadku ogrzewania podłogowego powinien być jak najcieńszy i charakteryzować się niskim poziomem termoizolacji.
Płytki ceramiczne, czyli strzał w dziesiątkę
Rozwiązaniem, które najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym, są płytki ceramiczne. Wynika to głównie z faktu, że są one układane bezpośrednio na wylewce betonowej, bez dodatkowej warstwy podkładu. Płytki ceramiczne są odporne na ścieranie oraz środki chemiczne, a także nie ulegają odkształceniom np. pod wpływem wilgoci czy gorąca, co może zdarzać się w przypadku paneli. I co najważniejsze, płytki znakomicie przewodzą ciepło – mamy zatem pewność, że ogrzewanie podłogowe będzie ergonomiczne. Decydując się na płytki ceramiczne w łazience, kuchni czy korytarzu, mamy również duże możliwości aranżacyjne, ze względu na wielość wzorów, faktur i stylów płytek – przykłady nietuzinkowych rozwiązań możemy znaleźć np. na http://www.domlazienkaplytki.pl/. Płytki z powodzeniem mogą imitować drewno lub inne naturalne materiały, zatem nawet jeżeli chcemy zachować klasyczny, przytulny wystrój, nic nie stoi na przeszkodzie.