Podejrzenie stożka rogówki – jak rozpoznać?

Jest to rzadkie zjawisko, które sprawia wiele trudności oraz bólu. Często pojawia się na tyle niepostrzeżenie, że nikt się nie spodziewa poważnej choroby. Jednak nie powinno się panikować, ponieważ jest opracowanych wiele sposobów na leczenie jej i osłabienie objawów. Jak rozpoznać oznaki choroby, aby móc jak najszybciej rozpocząć leczenie?

Co to jest stożek rogówki?

Jest to choroba rogówki, która na szczęście nie jest zapalna. Należy za to do mocno degeneracyjnych schorzeń, a w ich przebiegu wszelkie zmiany w strukturze będą prowadzić do ścieńczenia oraz nadmiernego uwypuklenia rogówki. Jej krzywizna zaczyna przybierać kształt przypominający stożek, czym samym mocno odbiega od normy. Bardzo często dotyczy obydwu oczu pacjenta.

Przede wszystkim objawia się wysoką wrażliwością na jakiekolwiek światło, swędzeniem i zaczerwienieniem okolicy oczu, stale pogarsza się wzrok i pacjent coraz gorzej widzi, rozmywa się wzrok lub dochodzi nawet do widzenia mnogiego, nie ma możliwości, aby cokolwiek dojrzeć po ciemku (przy czym za dnia nie ma problemów z widzeniem). Niestety, przyczyny powstawania stożka rogówki nie są znane. Przypuszcza się, że mogą mieć związek z genetyką lub współwystępuje z innymi chorobami genetycznymi.

Leczenie stożka rogówki powinno być prowadzone przez lekarza specjalistę, który wyznacza tor prowadzonej terapii oczu. Po postawieniu diagnozy zaczyna się stosować twarde, gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe, które korygują wzrok. Inną metodą leczenia jest jednorazowa aplikacja ryboflawiny w postaci kropli do oczu. Jest aktywowana poprzez 30-minutowe naświetlanie promieniami UV-A.

Gdzie leczyć stożek rogówki?

Jeśli dolegliwości, które się pojawiły i nie ustępują, a wręcz nasilają się, to zdecydowanie najlepszą decyzją będzie niezwłoczne udanie się do specjalistycznej kliniki okulistycznej. Nie tylko zostaniesz dokładnie przebadany, ale także mogą rozpocząć jak najszybsze leczenie. Pamiętajmy, że na szali jest wzrok, a więc jeden z głównych zmysłów – tak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Specjalistyczna klinika okulistyczna będzie najlepszym wyborem!

Jeśli lekarz dobierze leczenie, to z czasem zauważysz znaczną poprawę widzenia, a oko nie będzie już tak boleć i swędzieć. Chcąc jak najszybciej się wyleczyć lub będąc już w tak poważnym stanie, możesz się zdecydować na operację. Przede wszystkim należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, który ustala, kiedy i w jaki sposób będzie leczona przypadłość. Życzymy dużo zdrowia!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (12 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...