Podatek od wesela. Co skarbówka chce od nowożeńców?

Weselne koperty pomogą nowożeńcom w zakupie ich miłosnego gniazdka albo w wyjeździe na wymarzony miesiąc miodowy. Zgodnie z polskim prawem jednak nie cała zawartość należy się świeżo poślubionym. W związku z tym niechętnie przyznajemy się do profitów, co niestety czasem może wyjść niczym przysłowiowe szydło z worka…

Piękne uroczystości w kościele, a potem, jeszcze przed zabawą do białego rana, życzenia długich lat w miłości i pomyślności. Każdemu dobremu słowu towarzyszy natomiast koperta będąca wsparciem na nową drogę życia, a także podziękowaniem za weselną gościnę. Wszyscy obdarowują się miłymi upominkami i gestami, które niestety, jak się okazuje, wcale nie zostaną zapamiętane wyłącznie  przez was, nowożeńców.  Podatek od wesela to coś, o czym wielu z was nawet nie chce słyszeć, a jeśli już słyszało – myślicie, że was to akurat nie dotyczy. Mylicie się, bo może… Przepisy są bowiem przepisami, a zgodnie z prawem małżonkowie muszą zapłacić podatek od tzw. darowizny.

podatek od wesela

źródło: www.pixabay.com

 

Podatek od wesela. Co skarbówka chce od nowożeńców?

Zgodnie z prawem, skoro się wzbogaciliśmy – musimy odprowadzić podatek. I teraz rodzi się pytanie: z jaką minimalną kwotą musimy zgłosić się w skarbówce, a także czy ma znaczenie od kogo cenny prezent otrzymaliśmy. A zatem, zacznijmy od prezentów, które pieniędzmi nie są. Kwiaty, alkohole, perfumy, słodkości i wszystko to, co jeszcze dostajemy jako dodatek do kopert, nie podlega rozliczaniu. Jest jednak jedno małe ale. Gdy suma otrzymanych przez was prezentów w ciągu ostatnich 5 lat jednak przekroczy kwotę, która dotyczy też samej otrzymanej w prezencie gotówki – zgodnie z prawem powinniśmy się przyznać i zapłacić.

 

Komu, ile i od kogo?

I grupa podatkowa

(rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, rodzeństwo, małżeństwo, ojczym, macocha)

Płacimy podatek po przekroczeniu kwoty: 9637 zł.

*Możemy uniknąć płacenia tego podatku jeśli darowiznę od krewnych sami zgłosimy w urzędzie skarbowym. Musimy to zrobić do 6 miesięcy od jej otrzymania oraz wypełnić i złożyć specjalny formularz.

 

II grupa podatkowa

(ciocia, wujek, dzieci, wnuki, małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków)

Płacimy podatek po przekroczeniu kwoty: 7276 zł.

 

III grupa podatkowa

(przyjaciele, znajomi, niespokrewnieni chrzestni, pracodawca)

Płacimy podatek po przekroczeniu kwoty: 4902 zł.

 

A jeśli się nie przyznasz…?

Urząd skarbowy nie zajrzy wam do kopert, a przynajmniej obecnie nie ma jeszcze takich praktyk. Jeśli jednak niedługo po ślubie kupicie np. auto i skarbówka ustali, że to z pieniędzy z wesela, których nie zgłosiliście, będziecie musieli oddać co nieco. Karna stawka podatkowa wynosi 20 procent od kwoty darowizny.

Co ważne!

Wymieniony powyżej limit dotyczy jednej osoby, a nie wszystkich, którzy zaliczają się do konkretnej grupy podatkowej.

*Źródło: Wedding.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...