Alergie latem – jak sobie z nimi radzić?

Na alergie różnego rodzaju w zależności od postaci choroby cierpi do 30% populacji. Jedną z odmian alergii są alergie wziewne, które przypominają o sobie szczególnie wiosną i latem. Alergię wziewną powodują substancje białkowe znajdujące się w powietrzu, na które organizm jest uczulony. Dostają się one do organizmu poprzez drogi oddechowe wraz z wdychanym powietrzem. Reakcją na substancje białkowe (alergeny) jest katar alergiczny, tzw. sienny lub napady astmy, które nasilają się w okresie pylenia chwastów, drzew i traw.

Alergie wziewne

Oprócz ataków astmy czy kataru, kontakt z alergenem wziewnym powoduje odczyn alergiczny błon śluzowych oraz zapalenie spojówek. Oczy ulegają zaczerwienieniu, odczuwa się nieprzyjemne podrażnienie. Nos ulega zatkaniu z powodu silnego kataru. Odruchowe oddychanie przez usta niestety często wzmaga reakcję alergiczną powodując kaszel.

Alergie wziewne nie zależą od wieku. Bywa, że po  osiągnięciu dorosłości mogą się cofnąć lub zmniejszyć albo przeciwnie – może dojść do zaostrzenia objawów i powstania astmy.

 

5 kroków unikania alergenów:
– zamykanie okien,
– noszenie maseczki,
– mycie zwierząt domowych,
– unikanie spania przy otwartym oknie,
– płukanie wodą twarzy przed wyjściem z domu i po powrocie.

Kalendarz pylenia

 

Czym różni się katar alergiczny od kataru towarzyszącemu przeziębieniu?

Powstawaniu alergii, a co za tym idzie kataru siennego, sprzyja zwiększona przepuszczalność błon śluzowych dróg oddechowych dla alergenu.

Wydzielina z nosa w przypadku kataru alergicznego jest zawsze wodnista i przejrzysta. Często utrzymuje się tygodniami,  miesiącami, trwa nawet cały rok. Może towarzyszyć jej swędzenie nosa oraz częste kichanie. Oczy bywają często zaczerwienione i łzawią. Czasem występują bóle głowy.  Ulgę przynoszą leki przeciwhistaminowe.

Jeśli wydzielina jest z początku wodnista i przejrzysta, a z czasem gęstnieje  i mętnieje, nabiera żółtawego lub zielonkawego koloru – jest to katar infekcyjny związany z przeziębieniem. Trwa zwykle tydzień-dwa, a potem ustępuje. W przypadku przeziębienia, leki przeciwhistaminowe nie będą pomocne.

 

Czy nieleczony katar alergiczny może wywołać powikłania?

Katar sienny powinien być skonsultowany z lekarzem alergologiem, ponieważ zlekceważony może przerodzić się w astmę. Należy przeprowadzić szereg testów alergicznych, które mają na celu ustalenie substancji alergizujących. Doraźnie katar sienny można leczyć preparatami antyhistaminowymi .

 

Leczenie kataru alergicznego

Leczenie kataru siennego najlepiej rozpocząć na kilka tygodni przed spodziewanym wystąpieniem objawów poprzez podanie do nosa albo do oczu kromoglikanianu sodowego, rzadziej sterydów. Gdy wystąpią już dolegliwości, stosuje się leki obkurczające błonę śluzową nosa oraz leki przeciwhistaminowe. Dość skutecznym sposobem leczenia kataru siennego (potocznie zwanego pyłkowicą), bywa odczulanie. Poprzedza je wykonanie testów skórnych, które ułatwiają identyfikację alergenów. Odczulanie polega na przyzwyczajaniu organizmu do alergenu wywołującego chorobę – w odpowiednich dawkach wstrzykuje się go pod skórę. Odczulanie najlepiej rozpocząć na kilka miesięcy przed wystąpieniem kataru siennego. Przynosi dobre rezultaty u większości pacjentów.


 

Apselan
Tabletki na katar (również alergiczny)
Opakowanie 10 tabletek, 11zł (lek dostępny w aptekach)

Apselan - sposob na katar alergiczny

Lek w formie łatwych do połykania, różowych tabletek. Warto pamiętać o nim, gdy objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa utrudniają oddychanie. Zawiera substancję czynną – pseudoefedrynę (60mg). Jej rolą w łagodzeniu objawów przeziębienia czy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa jest obkurczanie naczyń krwionośnych w śluzówce nosa, czyli udrażnianie go
i ułatwianie oddychania. Pseudoefedryna zmniejsza też ilość płynącej z nosa wydzieliny.

Apselan (www.nakatarikaszel.pl) mogą stosować dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli.

Lek dostępny jest w aptekach bez recepty. To obecnie najatrakcyjniejszy cenowo lek – tylko 1,11 zł za tabletkę, wśród leków na katar z pseudoefedryną.

Stosowanie: Lek stosuje się doustnie. Zalecana dawka to jedna tabletka 3-4 razy na dobę, u dzieci maksymalnie przez 4 dni.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (84 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. sara142  25 sierpnia 2012 19:15

  Osobiście alergie mam od małego szkraba, jednak dziś gdy jestem już nastolatką objawy strasznie się nasiliły i czasami mam dość. Mam katar przez cały rok, co przyczynia się do obciekania wydzieliny do gardła, które jest podrażnione, a to jest łatwa droga do grypy, czy też anginy. Nie życzę nikomu. A dodając na koniec całość dopełnia jeszcze astma, utrudniająca życie niesamowicie.

  Odpowiedz
 2. Casse  16 kwietnia 2013 13:58

  Zamykanie okien, mycie twarzy przed wyjsciem z domu, noszenie maseczki??!!!! Kto to pisał?! To jakiś żart? Kto NORMALNY będzie przy 30 stopniach zamykać okno, przemywał twarz przy każdym wyjściu (nawet makijażu nie możnaby było zrobić) i chodził w maseczce? Nie wiem kto pisał ten artykuł ale z całym szacunkiem, napewno nie osoba o zdrowych zmysłach :/

  Odpowiedz
 3. stokrotkapolna  10 marca 2017 04:11

  Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Zawsze warto czytać , i dowiadywać się cennych wskazówek dotyczących naszego organizmu.Co prawda alergii nie mam, i nik w mojej rodzinie jej nie ma.

  Odpowiedz
 4. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:10

  Ciekawe. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

  Odpowiedz
 5. mysza  16 lipca 2018 00:27

  na mój katar alergiczny pomaga mi najlepiej lek Allertec. po prostu jak alergia zaczyna mnie atakować to łykam jedną tabletkę i mam po kłopocie. nic więcej mi nie potrzeba, alergia mi przechodzi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany