Pocenie się twarzy i głowy – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Pocenie się twarzy i głowy w czasie lata jest prawdziwą zmorą. Kiedy skóra staje się coraz bardziej wilgotna makijaż dosłownie „płynie” rujnując nieskazitelny wygląd i tym samym nasz dobry humor. Czy pojawianie się potu na twarzy i głowie można jakoś ograniczyć? Jak z nim walczyć i skąd się bierze jego nadmiar? Pora rozprawić się z krępującymi kropelkami potu na skórze, które powodują spory dyskomfort zwłaszcza w kontaktach towarzyskich.

Spis treści:

pocenie się twarzy i głowy

Pocenie się twarzy i głowy może mieć wiele przyczyn/ Fot . Freepik

Skąd się bierze nadmierne pocenie się twarzy i głowy?

Pocenie się jest normalną fizjologiczną reakcją organizmu i służy termoregulacji. Kiedy jednak przybiera na sile należy przyjrzeć się z bliska jego przyczynom. Nadmierne pocenie się w obszarze twarzy i skóry głowy może być wynikiem zarówno otyłości, jak i wynikiem zmian hormonalnych, gruźlicy czy cukrzycy. Taka reakcja organizmu pojawia się także na wskutek zaburzeń pracy układu nerwowego czy stresu. Co więcej, może też świadczyć o rozwijającej się infekcji. Warto też wiedzieć, że w wielu przypadkach nadpotliwość pojawia się jako rezultat niewłaściwej diety i korzystania z używek.

wilgotna skóra twarzy

Wilgotna skóra twarzy nie wygląda estetycznie/ Fot. Freepik

Nadpotliwość to dla wielu osób spory problem. Zobacz co mówi o nim lekarz:

Czego unikać, by ograniczyć pocenie?

Jeśli pocenie się jest wynikiem stresu warto na początek wypróbować techniki relaksacyjne. Sprawdzi się np. joga i medytacja, a także trening autogenny Schultza. Z diety warto na pewno wyeliminować przyprawy, które wzmagają pocenie się ciała. Należą do nich m.in. imbir, chili, kardamon czy pieprz cayenne. Jeśli zaś chodzi o używki chcąc pozbyć się problemu związanego z nadpotliwością trzeba rzucić palenie papierosów oraz wykluczyć w menu kofeinę. Alkohol także w tym przypadku powinien iść odstawkę. Niewątpliwie należy przyjrzeć się baczniej swojej diecie. Jeśli pojawia się w niej zbyt duża ilość cukru czy soli to także może przyczyniać się do zwiększenia ilości potu.

W walce z nadpotliwością pomagają produkty dostępne w aptekach. Więcej na ich temat dowiedz się w poniższym artykule:

Sposoby na pocenie się twarzy i głowy

Jakich naturalnych sposobów można wypróbować w walce z nadpotliwością twarzy i głowy? Na początek warto sięgnąć po napary ziołowe. Szczególnie polecany jest ten bazie szałwii. Jej systematyczne picie pozwala ograniczyć nadmierne pocenie i dodatkowo pomaga zredukować stres. Gospodarkę wodną organizmu świetnie reguluje także pokrzywa, więc napary na jej bazie także można włączyć do codziennej rutyny. Dobre efekty daje także regularne picie rumianku. Jeśli zaś chodzi o korzystnie z ziół na skórę warto wypróbować przemywanie skóry i mycie włosów naparem z kory dębu. Jeśli to nie pomoże warto poprosić o pomoc specjalistę. Dobre rezultaty w redukcji nadpotliwości daje zabieg jonoferezy. Polega on na wykorzystywaniu prądu o małym stężeniu w trakcie którego pod skórę wprowadzane są jony. Sprawdzi się także zabieg przy użyciu toksyny botulinowej.

kobieta wyciera twarz ręcznikiem

W redukcji nadpotliwości pomogą ziołowe napary/ Fot. Freepik

Więcej na temat pokrzywy przeczytacie w poniższym tekście:

Pocenie się twarzy – jak wykonać trwały makijaż?

Kiedy twarz ulega nadmiernemu poceniu się powoduje to spory dyskomfort. To problem natury estetycznej, który przyprawia wiele kobiet o kompleksy. Jak sobie z nim radzić? Aby makijaż utrzymał się na skórze dłużej, zwłaszcza podczas upałów dobrze jest zastosować pod podkład specjalną bazę. Pomoże ona przedłużyć trwałość makijażu i zapobiegnie jego rozmazywaniu i ścieraniu. Błyszczeniu się skóry skutecznie zapobiegnie puder matujący. Dobrze, aby jego skład był wzbogacony glinką, która wchłania nadmiar sebum. Oprócz wymienionych wyżej sposobów w kryzysowych sytuacjach warto sięgnąć po bibułki matujące, które pochłaniają nadmiar wilgoci. Na specjalne okazje np. wielkie wyjścia czy ślub warto natomiast wypróbować płyn antypotowy. Nie można go jednak używać na co dzień, bo blokuje pory. Łączy w sobie jednak cechy bazy i fixera.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
zapisuję głos...