Po co nam suplementy diety?

Kobieta, profesjonalna dietetyczka, sprawdzająca suplementy diety w ręku otoczona różnorodnymi owocami, orzechami, warzywami

fot.. Freepik

Coraz więcej osób sięga po różnego rodzaju suplementy diety, przez co ich oferta na rynku stale się powiększa. Czy preparaty te mogą być stosowane przez wszystkich i bez ograniczeń?

 

Suplementy nie są uznawane za leki, dlatego można je kupić bez recepty. Znajdują się zarówno w aptekach, sklepach, jak i w punktach ze zdrową żywnością. Dostępne są m.in. środki wspomagające odchudzanie, poprawiające wygląd czy zwiększające odporność i koncentrację. Ich głównym zadaniem jest uzupełnianie niedoborów codziennej diety oraz poprawa kondycji ciała i umysłu.

Cenny dodatek

Warunkiem prawidłowej pracy organizmu jest zbilansowana i pełnowartościowa dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, budulcowych, a także witamin i minerałów. Jednak skomponowanie takiej diety jest prawie niemożliwe, chociażby z uwagi na sezonowość niektórych produktów, zwłaszcza świeżych owoców i warzyw. Dodatkowo, podczas obróbki technologicznej żywności, utracone zostają cenne witaminy i minerały (nawet w 88 procentach). Co więcej, stale obniżający się poziom wartościowych pierwiastków w środowisku powoduje, że produkty roślinne stają się ubogie w mikro- i makroelementy. Pomocne okazują się suplementy, które uznawane są za produkty spożywcze, uzupełniające podstawową dietę o składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. – W skład suplementów wchodzą najczęściej witaminy i minerały, a także ekstrakty roślinne, będące źródłem różnych związków wpływających na funkcjonowanie organizmu np. aminokwasy, enzymy czy bioflawonoidy ? mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Centrum Naturhouse. O wprowadzeniu suplementów do sprzedaży decyduje w Polsce Główny Inspektor Sanitarny.

Rodzaje suplementów

Nie ma jasnego podziału suplementów. Do tych najbardziej popularnych można z pewnością zaliczyć preparaty wspomagające odchudzanie. Oczyszczają one organizm z toksyn i wzmagają drenaż limfatyczny, pomagając w usunięciu nadmiaru gromadzącej się wody metabolicznej. Wspomagają także trawienie, stymulują różne narządy biorące udział w przemianach tłuszczów i węglowodanów. Ich zadaniem jest również uzupełnienie wszelkich niedoborów oraz wzbogacanie organizmu w składniki odżywcze, których brak może zaburzać prawidłowy metabolizm. Mogą występować w postaci tabletek, kapsułek, substancji płynnych lub w proszku.

Pod okiem specjalisty

Pomimo że suplementy dostępne są w powszechnej sprzedaży, nie powinny być stosowane w nadmiarze bez konsultacji ze specjalistą. – Ze względu na różnorodny skład i właściwości muszą być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb organizmu z uwzględnieniem przebytych chorób i zażywanych leków. Zaleca się, aby spożywać je dopiero po wnikliwym wywiadzie przeprowadzonym przez eksperta ? dodaje dietetyk Naturhouse. Warto także wybierać suplementy naturalne, których składniki otrzymywane są z warzyw i owoców. Syntetyczne witaminy i minerały ciężko wchłaniają się w układzie pokarmowym, przez co skutecznie nie uzupełniają ich poziomu w organizmie. Odpowiednio skomponowane, najwyższej jakości suplementy są na tyle zdrowe i bezpieczne, że mogą być zażywane nawet przez dzieci.

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,63 z 5)
loading... zapisuję głos...