Płytki do łazienki – z połyskiem czy matowe? Podpowiadamy

Jakie są najważniejsze zalety oraz wady błyszczących i matowych płytek do łazienki? Co warto o nich wiedzieć? Które z nich lepiej sprawdzą się w małym, a które w dużym pomieszczeniu? Podpowiadamy.

Yves Rocher

Płytki ceramiczne to najwygodniejszy sposób wykończenia ścian w każdej łazience. Żadna tapeta czy farba nie poradzi sobie z wilgocią tak dobrze jak kafelki. Wybierając płytki ścienne do łazienki, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań – między innymi jaki rozmiar mozaiki będzie najlepszy, jaki materiał oraz jakiej estetyki od niej oczekujesz. Do wyboru masz bowiem płytki matowe oraz błyszczące. Kiedy zdecydować się na jedne, a kiedy na drugie? Przedstawiamy ich wady i zalety.

Matowe płytki ścienne do łazienki – zalety i wady

Matowe płytki ścienne odbijają światło w małym stopniu, a tym samym sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Często bywają dostępne w kolorach i wzorach nawiązujących do natury – potrafią dobrze imitować drewno lub kamień. Z tego względu stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na stylu prowansalskim w łazience. Sprzyjają długim relaksacyjnym kąpielom.

Matowe płytki zdecydowanie lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o większym metrażu, ze względu na to, że mogą optycznie pomniejszać pomieszczenie. Ewentualne rysy czy zabrudzenia są na nich lepiej widoczne, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na fakturowane wykończenie. W takim przypadku zanieczyszczenia mogą zbierać się we wgłębieniach kafelków.

Błyszczące płytki ścienne do łazienki – zalety i wady

Błyszczące płytki łazienkowe, czyli modele szkliwione, to takie, których powierzchnia zdecydowanie lepiej odbija światło naturalne, jak i sztuczne. Ma to swoje plusy. W mniejszych pomieszczeniach – szczególnie w przypadku jasnych kolorów – działa niczym lustra optycznie powiększające przestrzeń. W odblaskach łatwiej znikną także smugi i zarysowania. Estetyka błyszczących kafelków pozwala osiągnąć efekt charakterystyczny dla wnętrz urządzonych w luksusowym stylu.

Jedynym minusem płytek szkliwionych wydaje się ich śliska powierzchnia. Ma to jednak zdecydowanie większe znaczenie w przypadku kafelków podłogowych, ponieważ ścienne nie wpływają na bezpieczeństwo korzystania z łazienki.

Jakie płytki ścienne do łazienki wybrać?

Podsumowując, warto docenić zalety zarówno matowych, jak i błyszczących płytek do łazienki. W małych pomieszczeniach lepiej wystrzegać się tych nieszkliwionych, lecz we wszystkich innych wybór zależy w zasadzie tylko od Twoich upodobań. Dobrym pomysłem może okazać się połączenie obu typów  – na przykład poprzez umieszczenie kilku kafelków błyszczących pomiędzy matowymi. Zobacz płytki ścienne łazienkowe od rawdecor.pl i wybierz idealną mozaikę do swoich wnętrz!

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (89 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Skosa Sandra  28 sierpnia 2020 09:34

  Mój łazienkowy wystrój składa się na kafelki z połyskiem.Bardziej mi ten typ odpowiada i moim zdaniem pasuje to calości.

  Odpowiedz
 2. Biomedka  28 sierpnia 2020 15:46

  Jeśli chodzi o mnie to zdecydowanie bardziej do łazienki pasują mi błyszczące płytki 🙂

  Odpowiedz
 3. agasam9  28 sierpnia 2020 19:33

  matowe chyba łatwiej utrzymać w czystości

  Odpowiedz
 4. Jaworka  28 sierpnia 2020 20:01

  Ja mam w połysku inie wyobrażam sobie innych

  Odpowiedz
 5. macierzanka  28 sierpnia 2020 20:32

  Ja mam płytki matowe i jestem zadowolona.

  Odpowiedz
 6. Płytki do łazienki  4 listopada 2020 13:43

  Tak, płytki do łazienki to dość istotna kwestia. Ciekawie został tu omówiony ten temat. Często nie zwraca się uwagi na to jaki wpływ może mieć „mat” czy „połysk”. Ja w łazience mam matowe płytki i sprawdzają mi się bardzo dobrze, natomiast jakbym miała robić remont to myślę nad tymi z połyskiem. Błyszcząca faktura bardzo mi się podoba i optycznie powiększyłaby te małe wnętrze. Cenne uwagi i spostrzeżenia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany