Płukanie ust olejem – prosty sposób na białe zęby

Z pewnością słyszeliście o tej metodzie, która ma być wg opisów panaceum na wiele dolegliwości. Nie wierzę w to, że płukanie ust olejem (po polsku zwane ssaniem oleju)   spowoduje, że nie będzie trzeba chodzić do dentysty lub, że objawy niektórych chorób ustąpią samoczynnie – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ssanie oleju pozwala jednak utrzymać higienę – bowiem bardzo dobrze absorbuje toksyczne substancje w jamie ustnej. Ponieważ jest to metoda bezbolesna, prosta  i jeśli macie 15-20 minut dziennie wolnego czasu na ten zabieg – warto ją wypróbować.

Płukanie ust olejem

Płukanie ust olejem zalecała już starożytna medycyna indyjska – czyli Ajurweda. Zadaniem tego zabiegu było wyciągnięcie toksyn z organizmu, czego konsekwencją miało być uleczenie z różnorodnych chorób. W ubiegłym stuleciu moda na Ajurwedę wróciła – a nią także zabieg płukania ust olejem.

Płukanie ust olejem – jakiego używać oleju

Według wskazówek Ajurwedy powinno się używać olej sezamowy lub słonecznikowy. W obecnych czasach notujemy boom na olej kokosowy – prawie na wszystko, więc i do płukania ust także.  Z pewnością wynika to  z  jego smaku, zapachu a także opinii, że płukanie tym olejem wybieli zęby. Zadziała jednak każdy olej – nawet oliwka z oliwek (jeśli nie przeszkadza Wam ten smak). Warto jednak zwrócić uwagę, aby był to olej możliwie najlepszej jakości.

Kontynuując wątek oleju kokosowego i wybielenia zębów – nie należy się łudzić, że nasze zęby uzyskają odcień zębów Britney. Po przeczytaniu wielu zagranicznych stron na temat, przeważa opinia – że owszem ma lekko wybielające działanie, ale jest to proces długotrwały. Jednym słowem – nie oczekujcie cudu po miesiącu stosowania oleju kokosowego. Jeśli chcecie płukać usta olejem tylko ze względu na wybielenie – to raczej prosty zabieg wybielający u dentysty przyniesie lepszy rezultat.

Płukanie ust olejem – jak to się robi?

Najlepiej jest płukać usta na czczo – z rana. Można także wieczorem, należy jednak w takim przypadku odczekać 3-4 godziny od ostatniego posiłku.

Sposób płukania:

  1. Myjemy szczoteczką (ale bez pasty!) zęby
  2. Bierzemy do ust mniej więcej 1 stołową łyżeczkę wybranego oleju i ssiemy ją – podobnie jakbyśmy ssali cukierek. Staramy się utrzymać olej w przedniej części jamy ustnej.
  3. Należy ssać ok 20 min.
  4. Staramy się aby olej dotarł do każdego zakątka pomiędzy zębami. Olej zacznie się mieszać z naszą śliną i w efekcie może być bardziej kremowy (ale tu zależy jakiego oleju użyliśmy)  i  gęsty.
  5.  Nie wolno czyścić nim gardła
  6. Nie wolno połykać tego oleju – gdy minie określony wypluwamy  go do kosza. Proponujemy kosz ze względów praktycznych, bowiem olej twardnieje i może zapychać kanalizację. Czyli nie wypluwamy do zlewu lub ubikacji, ale do kosza.
  7. Można przepłukać usta ciepłą wodą

A może próbowałyście już tej metody i możecie podzielić się swoimi doświadczeniami? Napiszcie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (209 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...