Plastik w upał – zapomnij o nim! Pij wodę ze szklanych butelek, inaczej grozi ci śmiertelne niebezpieczeństwo

Picie wody z plastikowych butelek w upał jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nie oznacza to oczywiście, że daje ci to przyzwolenie na zrezygnowania z wody. Tym również wyrządzisz sobie sporą krzywdę! Rozwiązaniem jest zmiana butelki, a przynajmniej na czas tropikalnych temperatur.

Upał daje nam się we znaki. Jednym z ratunków, o ile nie najważniejszym na ten tropikalny czas jest oczywiście picie wody. Nie możemy o tym zapominać, bowiem grozi nam odwodnienie organizmu, które wiąże się z przykrymi skutkami dla zdrowia. Na szczęście pragnienie nie pozwala nam ignorować tych zaleceń. Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia jest źródło, z którego czerpiemy wodę, a dokładniej mamy tu na myśli butelkę. Naukowcy apelują, że plastik w upał to śmiertelne niebezpieczeństwo. Chodzi przede wszystkim o związki, które uaktywniają się na słońcu. Dlaczego jeszcze warto przelewać wodę do szkła?

Plastik w upał – zapomnij o nim! Pij wodę ze szklanych butelek, inaczej grozi ci śmiertelne niebezpieczeństwo

Jesteś z siebie dumna, bo pijesz dużo wody, a także udało ci się podrzucić plastikową butelkę do tornistra twojego dziecka oraz mężowi do samochodu. W upały, zgodnie z zaleceniami zwiększasz też ilości wody. Niestety, może się to obrócić przeciw tobie i twojej rodzinie – o ile wciąż mówimy o zaspokajaniu pragnienia łykami z rozgrzanego plastiku. Słońce czyni go bowiem jeszcze bardziej niebezpiecznym. Wyjaśniamy dlaczego!

PET 1 – plastik niebezpieczny nawet w chłodzie

Na większości plastikowych butelek znajdziemy oznaczenie: PET 1, które wskazuje na najgorszy rodzaj plastiku i niestety – najpopularniejszy (bo najtańszy). Już w temperaturze pokojowej do wody mogą przedostawać się substancje działające podobnie jak estrogen – hormon płciowy, którego niedobór albo nadmiar niesie za sobą wiele konsekwencji – poważne zaburzenia w pracy naszego organizmu. Również ze względu na ten fakt, wielu naukowców jest zdania, że z takiej butelki powinniśmy pić tylko raz i pod żadnym pozorem ponownie jej nie wypełniać. Powodem jest łatwiejsze przedostawanie się do napoju szkodliwych substancji.

 

Słońce i plastik to fatalne połączenie!

Skoro plastik nie jest do końca bezpieczny w chłodzie, nietrudno wywnioskować co dopiero dzieje się w czasie upału. Dlatego z butelek oznaczonych PET 1 powinniśmy korzystać (o ile już korzystamy) wyłącznie w temperaturze pokojowej. Co się dzieje z takim pojemnikiem w tropikalnej temperaturze? Plastik łatwo się zagina, a wraz z każdym zniekształceniem do wody przedostają się do wody szkodliwe związki. Jeszcze gorzej jest w rozgrzanym aucie, gdzie wydzielają się rakotwórcze: bisfenol A i antymony.  Oprócz mikrocząsteczek plastiku, te substancje również przedostają się do wody.

 

Rozwiązanie? Szkło!

Nie warto ryzykować zdrowia twojego i rodziny dla oszczędności. Jeżeli nie kalkuluje ci się kupowanie codziennie wody w szklanych butelkach, zaopatrz się w domowy czajnik z filtrem, z którego regularnie będziesz przelewała wodę to jednej zakupionej wcześniej. Możesz też zaopatrzyć się w butelkę z filtrem i dodatkowo z ciekawym designem, a nawet dodatkową porcją minerałów. Prawdziwą furorę na rynku robią teraz butelki z kryształem górskim. Pamiętaj, że bez względu na wybór – butelkę należy regularnie myć. Dla chcącego nic trudnego!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (140 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kika07645  15 czerwca 2019 19:28

  Ciekawe jak jest z filtrującymi plastikowymi butelkami…Oznaczenie pet, ale skoro ma byc wielorazowa to chyba plastik bezpieczny, mam taka nadzieje

  Odpowiedz
 2. gabi  22 września 2019 21:24

  szklane opakowania są dużo droższe

  Odpowiedz
 3. małgo  24 września 2019 23:36

  Lubię wypić schłodzoną cisowiankę perlage w szklanej butelce, do posiłku akurat, bo oczyszcza i pobudza kubki smakowe

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany