Plany finansowe na nowy rok przy zakupie mieszkania – sprawdź, jak zapanować nad wydatkami

Początek nowego roku kalendarzowego skłania wielu z nas do tworzenia listy postanowień – szczególnie wtedy, gdy mamy w planach kupno mieszkania. Niestety często planujemy nierealnie i zbyt optymistycznie podchodzimy do swoich możliwości finansowych. Właśnie dlatego większość z noworocznych postanowień może spalić na panewce. Jak zapanować nad domowym budżetem i jak oszczędzać pieniądze? Sprawdźmy!

Analiza finansowa pierwszym krokiem do oszczędzania pieniędzy

Jeśli chcesz zapanować nad wydatkami, zwiększyć oszczędności czy sprawdzić swoje możliwości na zakup mieszkania, nie wystarczy, że 1 stycznia na kartce napiszesz: będę oszczędzać, spłacę długi, odłożę pieniądze na wkład własny, kupię mieszkanie. Aby Twój plan finansowy na najbliższy rok okazał się skuteczny, musisz przede wszystkim realnie przeanalizować swoje możliwości oraz miesięczne wydatki.

Dokonaj dokładnej analizy finansowej krok po kroku.

 • Oblicz, jakie są miesięczne koszty utrzymania – ile wydajesz na rachunki za mieszkanie, dojazdy do pracy, jedzenie, utrzymanie kont bankowych, rachunki telefoniczne, internet, telewizję, płatne subskrypcje, kursy językowe, utrzymanie dzieci.
 • Dolicz do wydatków ratę kredytu hipotecznego (jeśli planujesz zakup mieszkania nie za gotówkę) oraz wysokość pozostałych zobowiązań ratalnych.
 • Spisuj każdy, nawet najmniejszy wydatek – przynajmniej przez miesiąc. Kino, teatr, jedzenie poza domem, kawa na stacji benzynowej, baton, gumy do żucia, słowem – wszystko.
 • Zastanów się nad większymi wydatkami w nadchodzącym roku – wakacje, wesele, ubezpieczenie samochodu, świąteczne prezenty? Weź pod uwagę każdy wydatek „ekstra”, który wykracza poza standardowe koszty utrzymania.

Uwaga! Obliczając dodatkowe wydatki, nie oceniaj ich „na oko”. Idziesz na wesele? Zastanów się, jaką kwotę przeznaczysz na prezent czy ubiór. Wyjeżdżasz na wakacje? Oszacuj budżet, który przeznaczysz na ten cel i podczas wyjazdu trzymaj się go.

Na koniec przyjrzyj się dokładnie swoim wydatkom i zastanów się, które z nich są za wysokie i które można obniżyć.

„Efekt latte” – ile możesz oszczędzić na drobnych wydatkach

Zjawisko nazwane i opisane przez amerykańskiego specjalistę do spraw finansowych, Davida Bacha. Tłumaczy ono, ile możemy zaoszczędzić, rezygnując np. zakupu kawy w drodze do pracy. Wystarczy obliczyć:

251 (dni robocze w 2019 roku) x 10 zł (średnia cena za kawę) = 2510 zł rocznie, czyli średnio ponad 200 zł miesięcznie.

A 1 kawa to dopiero wierzchołek góry lodowej pozornie niegroźnych wydatków.

Kupno mieszkania w nowym roku – oblicz wydatki

Jeśli planujesz kupno mieszkania w nadchodzącym roku, musisz wziąć pod uwagę nie tylko cenę samego mieszkania i wysokość miesięcznych rat za kredyt hipoteczny. Zakup nieruchomości wiąże się także z koniecznością dysponowania gotówką na:

 • wkład własny,
 • remont i wykończenie mieszkania,
 • opłaty notarialne (m.in. 200 zł za wpis prawa własności do księgi wieczystej czy taksa notarialna, której wysokość oscyluje najczęściej między 1 000 a 2 000 zł).

Poza tym przeanalizuj ceny mieszkań w lokalizacjach, które Cię interesują. Porównaj koszty nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym. Sprawdź, jakie lokale są najbardziej popularne i jaki ma to wpływ na ich ceny. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat trendów na rynku nieruchomościowym.

Jak oszczędzać – wskazówki

 • Jeśli chcesz odkładać pieniądze, np. na wkład własny czy remont mieszkania, zaplanuj dokładnie, ile i w jakim czasie chcesz odłożyć, a potem trzymaj się planu i co miesiąc, skrupulatnie odkładaj wyznaczoną kwotę.
 • Nigdy nie planuj, co do złotówki – tworząc symulację wydatków na nowy rok, zawsze bierz pod uwagę nieprzewidziane wydatki.
 • Oszczędzaj na drobnych wydatkach – jak już wiesz, z pozornie niewielkich wydatków może uzbierać się w roku spora suma.
 • Rozważ przesiadkę na rower lub komunikację miejską – to nie tylko rozwiązanie korzystne dla środowiska, ale też dla Twojego budżetu.
 • Planuj posiłki i rób zakupy raz w tygodniu.
 • Ogranicz wydatki na przyjemności – to trudne, ale zastanów się, czy cotygodniowe wizyty w kinie, regularne jedzenie w restauracjach, kupowanie kosmetyków, ubrań, nowych akcesoriów do mieszkania czy samochodu są Ci naprawdę niezbędne.

Tworząc plan finansowy na nowy rok, mierz siły na zamiary. Oblicz, ile pieniędzy wydajesz co miesiąc, zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić i sprawdź, ile środków masz do zagospodarowania. Kupno mieszkania to ważna decyzja i spore wyzwanie finansowe, ale dzięki dobrze przemyślanej, realnej strategii, możesz uniknąć niepotrzebnych niespodzianek finansowych i związanego z nimi stresu.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (56 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  8 stycznia 2019 21:20

  Bardzo przydatne rady. Pomogą w realizacji postanowień noworocznych..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany