Planujesz małżeństwo? Może zdecydować się na romantyczny ślub w plenerze?

Od marca bieżącego roku ślub cywilny może być organizowany nie tylko w urzędzie stanu cywilnego, ale w miejscu wybranym przez młodych. Plenerowe śluby od dawna cieszyły się dużym zainteresowaniem, teraz widać jak zmiana przepisów podniosła zainteresowanie tematem. Jeśli planujemy ślub w plenerze –  co powinniśmy wiedzieć o jego organizacji?

ślub-w-plenerze

Ślub w plenerze – już jest możliwy

Organizacja ślubu w plenerze od dawna cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych par, niestety dotychczasowe przepisy pozwalały na taką uroczystość jedynie w szczególnych przypadkach. Chodziło o sytuacje, w których np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywało na stałe w szpitalu. Zmiany przepisów obowiązujące od 1 marca 2015 roku umożliwiły organizację ślubu cywilnego nie tylko w urzędzie, ale w dowolnym, przystosowanym do tego miejscu.

W każdej tego typu sytuacji decyzję podejmuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Chodzi o to, żeby wybrane miejsce spełniało określone w ustawie warunki jak np. „zachowanie uroczystej formy” czy „bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”.

– Miejsca organizacji uroczystości w plenerze, które nie powinny budzić zastrzeżeń urzędników to na przykład piękne okoliczności przyrody. Jednym tego typu otoczeń będzie plaża, która w naszym klimacie, szczególnie w tak ciepłym roku jak obecny, będzie nie tylko bezpieczna, dostojna ale również bardzo romantyczna – mówi Zbigniew Pajewski z Hotelu Apollo w Darłowie.

 

Wyjście urzędników poza USC będzie jednak kosztować. Uroczystość organizowana w plenerze lub w miejscach, na które uzyska się zgodę oznacza dodatkowy koszt w wysokości 1 tys. zł. Pieniądze młoda para będzie musiała wpłacić na konto stosownej gminy. A gdzie Polacy najchętniej zorganizowali by tego typu uroczystość?

Ślub w plenerze – Woda bardziej romantyczna od gór

Według badania Polacy preferują „naturalne” otoczenie dla zaślubin. Jako najczęściej wymieniane w sondażu występują plaża, ogród i „miejsce nad morzem”. W dalszej kolejności wskazywano na zamki lub po prostu ulubione, czy też wybrane miasto w Polsce. Co ciekawe, mężczyźni biorący udział w badaniu bardzo często wskazywali na chęć wzięcia ślubu na statku lub łodzi, co potwierdza marynistyczne preferencje Polaków.

– Trudno o bardziej romantyczną scenerię od zachodu słońca nad szumiącym morzem i fal rozbijających się o brzeg. Właśnie z tego powodu plaża jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na umożliwione ostatnio śluby poza Urzędem Stanu Cywilnego – mówi Zbigniew Pajewski z Hotelu Apollo.

 

Ślub w plenerze – Kompleksowa uroczystość  w jednym miejscu

slub-w-plenerze-1

Wyjście urzędników poza USC stworzyło możliwość organizacji całej uroczystości w jednym miejscu – ślub i wesele nie muszą być już rozdzielane jak dotychczas. Na rynku znajdziemy oferty kompleksowej organizacji ślubu z weselem, najczęściej w hotelach, które umożliwiających również przenocowanie przyjezdnych gości. Dzięki temu młoda para może poświęcić organizację wielu czaso-i pracochłonnych elementów uroczystości jednemu organizatorowi.

Najpopularniejszy ślub na plaży może by dziś zorganizowany łącznie z weselem, gdzie z przysięgi złożonej w niezwykłych okolicznościach młoda para w asyście gości może bezpośrednio przejść na salę weselną gdzie należycie uczczą nowo zawarty związek.

Co sądzicie o romantycznych ślubach na brzegu morza w zachodzącym słońcu czy w łodzi na jeziorze otoczonym górami? Jak jest (była?) wymarzona sceneria dla tego niezwykłego dnia w życiu?

***

*badanie „System Rejestrów Państwowych. Opinie Polaków na temat planowanych ułatwień w obowiązujących procedurach administracyjnych”  przeprowadzone na zlecenie MSW przez IPSOS na grupie tysiąca osób w lutym 2015

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (109 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. scrabble  31 sierpnia 2015 10:37

  Fajna alternatywa.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  31 sierpnia 2015 11:15

  Teraz jest tyle możliwości.

  Odpowiedz
  • Żanett  31 sierpnia 2015 12:31

   Zgadzam się. Wszystko zależy od wyobraźni narzeczonych 🙂

   Odpowiedz
 3. martucha180  31 sierpnia 2015 20:51

  Bardzo mi się podoba idea ślubów poza murami urzędów i kościołów.

  Odpowiedz
 4. Jaworka  31 sierpnia 2015 21:26

  Nareszcie koniec ze sztywnościa bardzo dobre rozwiazanie

  Odpowiedz
 5. martus2833  31 sierpnia 2015 22:12

  Nie chciałabym ślubu w plenerze. Zbyt wiele niewiadomych.

  Odpowiedz
 6. Patriszia  1 września 2015 07:17

  Podoba mi się opcja ślubu w plenerze, ale pogody nigdy nie da się w 100% przewidzieć. Może być burza czy nawet odrobinę większy wiatr i już znika cały urok.

  Odpowiedz
 7. Aneta  25 września 2015 23:07

  Romantyzm romantyzmem, ale ja jednak chciałabym wziąć ślub w moim małym, drewnianym kościółku 🙂

  Odpowiedz
 8. xtina120  8 listopada 2015 21:04

  Bardzo fajny pomysł

  Odpowiedz
 9. Hidari11  30 listopada 2015 19:31

  Świetny pomysł.
  Najpiękniej nad morzem, w promieniach Słonca.
  W górach też urokliwie.

  Odpowiedz
 10. efffciaa  10 maja 2016 12:17

  Sam ślub to tylko zwykła formalność , ale taki plener daje niezapomniane wrażenia – to fakt , a potem można będzie mieć ciekawe wspomnienia – inne niż wszyscy .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany