Plamki na paznokciach i inne zmiany płytki

Wygląd paznokci często wiele mówi o kondycji całego organizmu, dlatego warto im się przyglądać. Zmiany na płytce powinny wzbudzać naszą czujność. Na co należy zwracać uwagę, przyglądając się paznokciom? Co sygnalizują zmiany kształtu, koloru, bądź struktury? Czym są plamki na paznokciach i co mówią o naszym zdrowiu? Sprawdźcie, zanim rozpoczniecie specjalne zabiegi na płytkę, takie jak na przykład manicure japoński.

Zobacz także: Sposoby na zniszczone paznokcie – poznaj nawyki, które pomogą im się zregenerować!

Kształt paznokci

Zbyt zaokrąglony, uwypuklony kształt może wskazywać na brak witaminy B12 lub kłopoty z przewodem pokarmowym, a gdy paznokieć jest zupełnie płaski – na zaburzenia hormonalne. Jeśli końcówka wygina się ku górze, bywa, że oznacza to anemię lub problemy oddechowe. Gdy zbytnio ugina się ku dołowi, może nam brakować z witaminy B.

Pęknięcia i bruzdy

Gdy płytka pęka wzdłuż paznokcia może to oznaczać niedobór żelaza w organizmie. Jeśli pęknięcia są poprzeczne, być może brakuje nam wapnia, witamin A i B. Łamliwe, słabe paznokcie mogą też oznaczać niedobór kwasu solnego, potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania żołądka. Rozdwajające się paznokcie mogą być skutkiem nieumiejętnego używania pilnika lub niedoczynnością tarczycy. Wskazują też na brak witamin i mikroelementów w diecie.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach często są objawem niedożywienia lub dolegliwości neurologicznych. Bywają też pamiątką po wyniszczających chorobach. Pionowe mogą oznaczać zaburzenia hormonalne lub kłopoty z układem krążenia.

Słabe, łamliwe paznokcie mogą też być objawem odwodnienia organizmu. Jeśli chcesz tego uniknąć pij dużo wody i jedź bogate w nią owoce i warzywa – ogórki, melony, seler. Szorstkość płytki może być uwarunkowana genetycznie lub być skutkiem kontaktu z silnymi detergentami.

Zmiany w kolorze i plamki na paznokciach

Kolor płytki paznokcia może sygnalizować wiele poważnych problemów zdrowotnych.

Plamki na paznokciach

pixabya.com

Białe plamki

Plamki na paznokciach w kolorze białym mogą wskazywać na niedobór cynku lub żelaza w organizmie. Inną ich przyczyną mogą być mikrourazy mechaniczne macierzy paznokcia, wtedy jednak są to zmiany krótkotrwałe i całkowicie odwracalne. Jednakże białe plamki mogą być też znakiem grzybicy lub poważniejszych chorób – gruźlicy, łuszczycy.

Cała płytka w białym kolorze może być objawem niewydolności serca lub nerek. Wskazuje też czasem na cukrzycę.

Czarne plamki

Częściowe zaciemnienie płytki zwykle jest skutkiem urazu. Czasami bywa wynikiem stosowania środków chemicznych lub leków. Zmiany, które nie przesuwają się wraz ze wzrostem płytki, mogą być nawet odmianą czerniaka!

Zażółcenia

Żółty kolor paznokci może być spowodowany przez palenie papierosów, leki lub częste używanie ciemnych lakierów bez bazy. W najgorszym wypadku to znak grzybicy, żółtaczki lub łuszczycy.

Inne, mniej popularne zmiany koloru

Szaroniebieskie zabarwienie zwykle jest skutkiem zatrucia, leków. Zdarza się osobom chorującym na zaburzenia krążenia czy kłopoty z metabolizmem miedzi.

Brązowe paznokcie mogą symbolizować problemy z tarczyca lub niewłaściwą dietę.

Zielone paznokcie oznaczają zakażenie bakteryjne.

Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...