Pizza przepis – prosty w 5 krokach, jak zrobić ciasto na pizzę i sos
Pizza przepis w 5 krokach
Przedstawiamy przepis na pizzę i kilka trików, dzięki którym jej samodzielne przygotowanie będzie łatwe, nawet dla początkujących.
Przepis na pizzę z salami poleca szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy, Robert Muzyczka:
Przykładowe składniki:
– ciasto
– sos
– ser żółty gouda
– 2 pomidory, sparzone, obrane ze skórki i pokrojone na plasterki
– 4 łyżeczki suszonego oregano
– sól i świeżo zmielony pieprz
– 1 nieduża cebula
– 10 dag salamii szynki cienko pokrojonej
Krok 1 – ciasto
Na jedną dużą pizzę przygotuj:
– 1 szklankę ciepłej wody (ok. 50°C)
– 15 g drożdży
– 1 łyżeczkę cukru
– 3 szklanki mąki chlebowej
– 1 łyżeczkę soli
Dobra rada:
Aby ciasto wyrosło, koniecznie musimy dodać do niego drożdży. Pamiętajmy, by wszystkie składniki łączone z drożdżami miały temperaturę pokojową, właściwą dla ich wzrostu. Rozkruszamy je w kubku z wodą i cukrem i odstawiamy na 10-15 minut.
Krok 2 – wyrób ciasto
Drożdże mieszamy z solą i oliwą z oliwek. Następnie do dużej plastikowej miski wsypujemy mąkę, a na środku robimy dołek, do którego wlewamy drożdże. Całość zagniatamy rękoma, tak aby ciasto nie przywierało do miski i rąk. Ciasto powinno być zwarte i nie pękać, jeśli jest za rzadkie – dosypmy mąki. Kiedy utworzy się zwarta i sprężysta struktura, ugniatamy ją jeszcze 5 minut, skrapiamy oliwą i zawijamy w folię spożywczą. Na koniec wkładamy do miski i przykrywamy ręcznikiem.
Dobra rada:
Chcesz, aby ciasto wyrosło szybciej? Wstaw je do piekarnika obok miski z gorącą wodą. Przez godzinę powinno podwoić objętość. Najlepiej piec je około 2 godzin. Po przełożeniu ciasta na blachę, pozostawmy je na 15 minut, aby jeszcze lekko wyrosło i dopiero wstawmy do piekarnika.
Krok 3 – pieczenie
Nasze domowe piekarniki nie są na tyle profesjonalne, aby osiągnąć tak wysoką temperaturę, jak piece w pizzerii. Dlatego zwykle sos i dodatki przypalają się zanim ciasto zostanie wypieczone. Jednak jest na to rada. Aby ciasto dobrze się wypiekło, wstawmy je do piekarnika nagrzanego do 180°C bez dodatków. W tej postaci pieczemy około 7-10 minut. Następnie wyjmujemy ciasto z piekarnika i zwiększamy temperaturę do 210-220°C. Dodajemy sos i dodatki.
Dobra rada:
Aby pizza z dodatkami się nie przypaliła najlepiej dopiekać ją około 15-20 minut.
Krok 4 – zrób sos
Najpopularniejszy i najprostszy jest sos pomidorowy.
Składniki:
– 1 mała cebula
– czosnek
– oliwa z oliwek – 2 łyżki
– 1 szklanka przecieru pomidorowego
– przyprawy
Najpierw siekamy cebulę, czosnek przepuszczamy przez praskę. Wrzucamy na rozgrzaną oliwę i podsmażamy. Następnie dodajemy przecier pomidorowy i gotujemy na małym ogniu przez około 15 minut. Dodajemy pieprz i sól.
Dobra rada:
Aby sos był smaczny i aromatyczny można dodać do niego odrobinę cukru, a pod koniec gotowania zioła.
Krok 5 – ser i dodatki
Na ciasto nakładamy sos. Wystarczą trzy łyżki stołowe. Na sos nakładamy starty na grubym oczku ser żółty. Powinna to być warstwa ok. 0,5 cm i podobnie jak w przypadku sosu, sera też nie powinno być zbyt dużo, bo zacznie wytapiać się z niego tłuszcz. Wiem natomiast, że powinien być to ser dobrej jakości. Często łączy się dwa gatunki sera. Jeden powinien się dobrze ciągnąć, a drugi dobrze zapiekać. Na plackach rozkładamy plasterki pomidorów, posypujemy je oregano, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Kładziemy cebulę, pokrojoną na kawałki szynkę i salami.
Ale jeśli chodzi o składniki, to każdy z nas ma swoje ulubione. Pieczarki, salami, papryka peperoni, szynka, boczek, oliwki, czasami jajko gotowane, a czasami surowe wybijane na pizze w końcowej fazie pieczenia, to najczęściej spotykane na naszych pizzach. Pamiętajmy, że ilość tych składników ma znaczenie. Każdy składnik, to spora ilość wilgoci. Podczas pieczenia soki z tych dodatków nie zdążą odparować i mamy zamiast sztywnej, wypieczonej pizzy, coś miękkiego w okrągłym kształcie. Dlatego dwa, trzy składniki, to wystarczająca ilość. Jeżeli więcej, to w pomniejszonych ilościach. Żeby pizza którą pieczemy przypominała nam słoneczną Italię, posypmy ją ziołami lub poszarpmy świeże zioła już po upieczeniu. Najodpowiedniejsze, to oregano, bazylia, tymianek.