PIT-36 w 2019 roku

PIT-36 oraz PIT-37 są najpopularniejszymi deklaracjami podatkowymi w Polsce. Cały czas pojawia się jednak w nich wiele błędów oraz pytań dotyczących deklaracji. Część z nich dotyczy nowego systemu „Twój e-PIT”, rozpoczynającego działanie już od 15 lutego 2019 roku. Czy usługa ta będzie dostępna dla PIT-36?

PIT-36 – kto go wypełnia

Dla obecnie obowiązujących PIT-36 / PIT-36S, na podstawie pouczenia zwartego w formularzu, należy stwierdzić, że druk księgowy przeznaczony jest dla podatników, do których zastosowanie ma art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a osiągnięte przez nich dochody (poniesione straty) oraz dokonywane odliczenia, nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37.

Oznacza to przede wszystkim skierowanie formularza do podmiotów, takich jak osoby fizyczne, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej lub działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Dodatkowo, wprowadzono kryterium osiągania określonych rodzajów przychodów, w szczególności z koniecznością samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

PIT-36, a usługa Twój e-PIT

Na rok 2019 Ministerstwo Finansów zapowiada uruchomienie nowej usługi „Twój e-PIT”, która w uproszczeniu ma umożliwiać skorzystanie z deklaracji podatkowej, przygotowanej automatycznie przez Krajową Administrację Podatkową. Na razie jednak usługa nie będzie dostępna dla podmiotów zobowiązanych do wypełnienia formularza PIT-36. Należy więc przygotować własne, indywidualne zeznanie podatkowe i w odpowiedni sposób złożyć je do urzędu skarbowego. W przypadku jeżeli dana osoba pracuje w ramach umowy o pracę oraz jednocześnie, na przykład prowadzi własną działalność gospodarczą, może zdarzyć się tak, że na podstawie wystawionego przez pracodawcę PIT-11, w systemie podatkowym ”Twój e-PIT” pojawi się automatycznie przygotowana deklaracja na formularzu PIT-37, lecz nie należy się jednak tym sugerować. Jeżeli podatnik jest zobowiązany złożyć PIT-36, nie może wykorzystać gotowego PIT-37.

Jak złożyć PIT-36

PIT-36 można przygotować oraz złożyć w dwa podstawowe sposoby. Po pierwsze, w wersji tradycyjnej (czyli papierowej), poprzez pracę na dokumencie, a następnie złożenie jej osobiście w urzędzie lub przesłanie za pośrednictwem Poczty Polskiej. Drugim sposobem przygotowania PIT-36, jest tak zwana e-deklaracja, czyli PIT w wersji elektronicznej, na którym pracuje się w specjalnej aplikacji komputerowej, a następnie przesyła do organów podatkowych za pomocą sieci Internet. Takie rozwiązanie jest najczęściej bezpłatne i pozwala na wygodną pracę przy pomocy nowoczesnych narzędzi elektronicznych.

Podsumowanie i rekomendacje

W tym roku podatnicy zobowiązani do wypełnienia PIT-36 powinni pamiętać, że nie mają możliwości skorzystania z usługi „Twój e-PIT”. Co za tym idzie, ich deklaracja podatkowa nie zostanie automatycznie przygotowana przez organy podatkowe. Niezbędne jest więc samodzielne przygotowanie dokumentu, w wersji tradycyjnej lub elektronicznej i złożenie go do odpowiedniego urzędu. Wszystko w ustawowym terminie, do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, co oznacza w praktyce: 30 kwietnia 2019 roku dla deklaracji PIT-36 za 2018 rok. Należy też pamiętać o zachowaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). W programach takich jak e-PITy status wysyłki sprawdzany jest automatycznie, a UPO przypisywane do konkretnego dokumentu jaki wysłał podatnik Dlatego nigdy nie zgubisz swojego UPO, i w każdej chwili możesz go odzyskać na adres e-mail.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,09 z 5)
zapisuję głos...