Pijesz kawę? Mamy dla Ciebie dobre wieści: kawa zapobiega rakowi!
Mamy doskonałe informacje dla osób lubiących kawę! Niedawno opublikowano wyniki badań dotyczące związku pomiędzy rozwojem raka jelita grubego a piciem kawy. Ponieważ badania przeprowadzono na dużej grupie osób, są one cenne i rzucają nowe światło na nasz codzienny zwyczaj picia kawy. Możemy to teraz robić bez poczucia winy. Przeczytajcie dlaczego…
Kawa zawiera ogrom związków bioaktywnych utrzymujące odpowiednie warunki fizjologiczne w obrębie jelit. Chociaż była na celowniku poszukiwaczy produktów antynowotworowych od dawna, to brakowało jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Do tego miesiąca!
Ponieważ dosłownie na dniach opublikowano wyniki badań oceniających związek między spożyciem kawy a ryzykiem zachorowaniem na raka jelita grubego. Badania zostały przeprowadzone na bardzo dużej grupie osób ( 5,145 badanych i 4,097 osób kontroli) co jest ich ogromnym atutem badań.
W badaniu skorelowano ze sobą rodzaj pitej kawy z obecnością zmian nowotworowych w okrężnicy i odbytnicy. W wyniku uwzględniono przynależność do grupy etnicznej, częstotliwość i ilość wypijanej kawy.
Uzyskane wyniki były zaskoczeniem nawet dla entuzjastycznie nastawionych badaczy.
Ustalono że spożycie kawy wiąże się z 26% redukcją ryzyka rozwoju raka jelita grubego (OR (pijących vs. nie pijących), 0,74; 95% przedział ufności).
Korelację obserwowano także w przypadku picia przez badanych kawy bezkofeinowej (lub 0,82, 95% CI, 0.68-0.99; p = 0,04) i parzonej „po turecku” (lub 0,82, 95% CI, 0.71-0.94; p = 0,004). Rosnąca konsumpcja kawy wiązała się z niższą ilością zachorowań na raka jelita grubego.
Co ciekawe kiedy badano czy ilość wypijanej w ciągu dnia kawy przekłada się na ryzyko zachorowania – i tu wyniki były bardzo korzystne dla kawoszy. W porównaniu do osób które nie piły kawy codziennie, ryzyko rozwoju raka jelita grubego zmniejszało się wraz ze wzrostem spożycia kawy (badane były ilości: < 2 porcje dziennie następnie ,między 2 do 2,5 porcje / dzień oraz> 2,5 porcje / dzień).
Okazało się że u osób pijących ponad 2,5 porcji dziennie ryzyko było najniższe! I to raka okrężnicy i odbytnicy.
Źródło: http://cebp.aacrjournals.org/content/25/4/634.abstract
doi: 10.1158/1055-9965.EPI-15-0924Cancer Epidemiol Biomarkers PrevApril 2016 25; 634
Autor: Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska
Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica www.dietetica.com.pl