Pigułka dzień po – co powinnaś o niej wiedzieć?

Komisja Europejska zadecydowała, że tabletka antykoncepcji awaryjnej ellaOne będzie sprzedawana w krajach UE bez recepty. Jeśli  właśnie obawiasz się, że jesteś w niechcianej ciąży i szukasz sposobów jak wywołać okres – ten artykuł może ci wyjaśnić kilka zagadnień. 

Od pojawienia się tej informacji w mediach rozpoczęła się wrzawa. Wspólnie z dr farmacji Markiem Malinowskim, farmaceutą pracującym dla sieci aptek Dbam o Zdrowie przybliżamy działanie ellaOne i obalamy mity jej dotyczące. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem – Pigułka dzień po – co powinnaś o niej wiedzieć?

ellaone30mg-blister-pack-l

Pigułka dzień po – Czym jest tabletka ellaOne?

Tabletka ellaOne to tzw. antykoncepcja kryzysowa, awaryjna, doraźna, ratunkowa i jest stosowana po niezabezpieczonym stosunku lub gdy zastosowana antykoncepcja zawiodła, np. gdy podczas stosunku pękła prezerwatywa. Tabletkę ellaOne należy przyjąć w ciągu 24 godzin od współżycia, maksymalnie do 120 godzin, czyli 5 dni.

Pigułka dzień po – Jak działa tabletka ellaOne?

EllaOne zawiera substancję czynną – octan uliprystalu w dawce 30 mg, który jest tzw. selektywnym modulatorem receptora progesteronowego w przysadce mózgowej, czyli działa jako syntetyczna substancja działająca jako częściowy antagonista (przeciwieństwo) progesteronu. Naturalny progesteron (potocznie luteina wydzielana u kobiet głównie przez jajniki)  po połączeniu się z receptorem odgrywa istotną rolę m.in. w procesie prawidłowego jajeczkowania (owulacji; to oznacza, że po zastosowaniu syntetycznego leku jajeczko zostanie uwolnione do jajowodu ze znacznym opóźnieniem zatem może mieć to wpływ na uniemożliwienie zapłodnienia); również w przygotowaniu wyściółki (błony śluzowej; endometrium) macicy do zagnieżdżenia się zarodka (zapłodnionego jaja) oraz czuwa nad prawidłowym procesem implementacji (zagnieżdżenia). Także zabezpiecza rozwijający się zarodek poprzez wpływ na zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy, a także za zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, stężenie hormonu w ustroju obniża się, receptory zostają go pozbawione, co skutkuje menstruacją. U kobiet planujących ciążę wydzielany fizjologicznie progesteron jest odpowiedzialny głównie za prawidłowe jajeczkowanie. Częściowy antagonista tych receptorów, czyli octan uliprystalu, hamuje naturalną owulację, co może mieć wpływ na uniemożliwienie zajścia w ciążę.

Pigułka dzień po – Inne zastosowania octanu uliprystalu

Substancja jest także stosowana m.in. w leczeniu przedoperacyjnym ciężkich mięśniaków macicy. Dawkowanie wynosi 5 mg (1 tabletka) raz na dobę przez ok. 3 miesiące stosowania. W przypadku tak przewlekłego stosowania u 10–15% pacjentek może dochodzić do wzrostu grubości wyściółki macicy. Stan ten jest odwracalny, a miesiączka powraca po zaprzestaniu leczenia. Dodatkowo obserwuje się inne odwracalne zmiany w endometrium określane jako „Zmiany endometrium związane z modulatorem receptora progesteronowego” – nie są to zmiany związane z przerostem endometrium.

Pigułka dzień po – Jaka jest skuteczność tabletki ellaOne?

Skuteczność tej tabletki wynosi 97,9 proc. Im później tabletka zostanie przyjęta, tym zmniejsza się  skuteczność. W tym przypadku bardzo liczy się czas. Największą skuteczność ellaOne ma 24 godziny po stosunku. Najpóźniej tabletkę można przyjąć 120 godzin od  współżycia, czyli 5 dni po stosunku.

Pigułka dzień po – Czy tabletka ellaOne ma działanie wczesnoporonne?

Nie. Tabletka ellaOne zapobiega ciąży, zapobiegając owulacji lub opóźniając ją lub utrudniając zagnieżdżenie się zarodka / zapłodnionego jajeczka  w macicy. Jeśli uznajemy, że początek życia to powstanie zarodka, to stosowanie tego środka będzie dla nas kontrowersyjne.

Pigułka dzień po – Jak często można przyjmować tabletkę ellaOne?

Nie należy stosować preparatu wielokrotnie w tym samym cyklu miesiączkowym. Kilkukrotne zażycie ellaOne może spowodować pojawienie się zaburzeń hormonalnych i rozregulować cykl miesiączkowy.

Pigułka dzień po – Czy przyjęcie tabletki ellaOne z innymi lekami jest bezpieczne? 

Ze stosowaniem tabletki ellaOne szczególnie powinny uważać kobiety, które cierpią na zaburzenia wątroby, nerek, ciężką postać astmy oskrzelowej, dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktozy Lappa lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Zalecałbym również ostrożność tym paniom, które przyjmują inne leki antykoncepcyjne, leki pobudzające aktywność enzymów wątrobowych (np. ryfampicynę, fenytoinę, fenobarbital, karbamazpinę, rytonawir, ziele dziurawca) – leki te mogą prowadzić do zmniejszenia skuteczności leku. Także leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. leki zobojętniające) mogą być przyczyną zmniejszonej skuteczności leku.

Pigułka dzień po – Jak tabletka ellaOne wpływa na zdrowie kobiety? Czy jest bezpieczna?

EllaOne to tabletka antykoncepcyjna zawierająca substancję działającą modulująco na receptor progesteronowy. Chociaż przyjęcie tabletki ellaOne nie stanowi przeciwwskazania do kontynuacji stałej antykoncepcji hormonalnej, produkt ten może zmniejszyć działanie przyjmowanych regularnie leków antykoncepcyjnych. Dlatego po zastosowaniu tej metody, podczas aktywności seksualnej i stosowania doustnej antykoncepcji, zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia za pomocą metody mechanicznej, aż do czasu rozpoczęcia następnego cyklu miesiączkowego.

Pigułka dzień po – Jaka jest cena tabletki ellaOne?

 Tabletka ellaOne kosztuje około 120 -140 zł.

Co sądzicie o awaryjnej metodzie antykoncepcji? Jakie budzi u Was emocje?

Polecamy również: Tarczyca – objawy nadczynności i niedoczynności

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (212 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  27 stycznia 2015 08:46

  Ja bym jej nie użyła ale uważam, że kobieta powinna mieć prawo decydować o sobie.

  Odpowiedz
 2. martucha180  27 stycznia 2015 10:47

  Jedne apteki dalej wymagają recepty, inne nie. Ale cena jest za wysoka moim zdaniem.

  Odpowiedz
 3. bbo  27 stycznia 2015 11:39

  To temat kontrowersyjny budzący żywą dyskusję.

  Odpowiedz
 4. egui  27 stycznia 2015 15:45

  Cena wychodzi taka sama jak za pójście do gina i kupienie innej, tańszej tabletki. Jedyny plus to właśnie to, że nie trzeba biegać za lekarzem. Uważam, że antykoncepcja awaryjna nie jest „bardziej zła” niż tabletki, czy plastry antykoncepcyjne.

  Odpowiedz
 5. marttoolla6  27 stycznia 2015 17:43

  i bardzo dobrze! w ogole pigułki powinny byc dostepna bez recepty, wtedy nei byloby tych „bezcennych” dyskusji prowadzacych donikąd. Kościół wywiera wpływ na każdą sferę życia polaczków. Może już wystarczy? Szary czlowiek nie ma prawa ingerowac pod ich sutanny i pseudorodzin, wiec i oni niech nie maja prawa zagladac do czyjejs sypialni.

  Odpowiedz
 6. Jestesm Na plus  10 czerwca 2016 21:22

  Nie warto

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany