Pierwszy samochód dla dziecka? Ile możemy wydać?

Planujesz kupić auto dla swojego dziecka? To świetny, ale dość kosztowny sposób na nauczenie go odpowiedzialności i wejście w „dorosły świat”. Na jakie wydatki musisz się przygotować? Uwzględnij każdy z nich, ponieważ sam koszt samochodu to nie wszystko. Sprawdź, o czym jeszcze trzeba pamiętać.

Koszt auta

Cena auta to najoczywistszy koszt, który należy mieć na uwadze, decydując się na kupno samochodu dla dziecka. Możliwości wyboru są ograniczone jedynie wysokością Twojego budżetu – im więcej pieniędzy masz na wydanie, tym szerszy wachlarz modeli aut jest do Twojej dyspozycji. Pamiętaj jednak, żeby podejmować rozsądne, przemyślane decyzje i nie kupować samochodu, który może okazać się zbyt niebezpieczny dla Twojego dziecka. Chodzi głównie o sportowe i luksusowe modele z dużymi silnikami i taką samą mocą. Na pierwsze auto zdecydowanie lepiej wybrać model o łagodniejszym, miejskim charakterze.

Rejestracja

Kupiwszy auto, należy udać się do miejscowego Wydziału Ewidencji i Rejestracji w celu zarejestrowania nowego nabytku. Wliczając wszystkie formalności z tym związane, włącznie z nowymi tablicami rejestracyjnymi, trzeba wysupłać z portfela 180 zł. Kwota ta może być niższa o 100 zł przy założeniu, że samochód jest kupowany w tym samym powiecie i tablice nie są wymieniane.

Podatek

Kupując samochód z rynku wtórnego, z drugiej ręki, należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), którego wysokość wynosi dokładnie 2% wartości auta. A zatem im droższy nabytek, tym większą daninę przyjdzie Ci zapłacić. W przypadku pojazdu nabytego w cenie 20 000 zł mówimy o kwocie 400 zł.

Ubezpieczenie

Wszystkie samochody muszą być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej – uwzględnij to przy zakupie auta dla dziecka. Mając na uwadze, jak horrendalnie drogie jest OC dla młodych, rozważ wykupienie ubezpieczenia na siebie jako rodzica w ramach współwłaścicielstwa z dzieckiem, co obniży składkę i jednocześnie pozwoli młodemu kierowcy zdobywać zniżki ubezpieczeniowe. Pamiętaj jednak, że każda szkoda wyrządzona przez dziecko jednocześnie idzie na Twoje konto. Oczywiście OC to niejedyna dostępna polisa, dlatego jeśli pozwala na to budżet, rozważ również inną ochronę. Nie wiesz, jak ubezpieczyć samochód od kradzieży? Sięgnij po autocasco. Dziecko często zamierza wyjeżdżać w dalekie trasy? Zabezpiecz je poprzez ubezpieczenie assistance.

Naprawy

Zakładając, że kupujesz dla dziecka nowy samochód wprost od dilera, możesz zapomnieć o wydatkach na naprawy. Większość osób jest jednak zainteresowana używanymi autami, z których duża część wymaga mniejszego lub większego wkładu finansowego. Zaraz po kupnie używanego samochodu warto wymienić płyny i oleje, pasek rozrządu, filtr kabinowy i świece zapłonowe. A jeżeli do tego dojdą jakieś inne, ponadprogramowe wydatki związane z niewykrytymi wcześniej usterkami pojazdu, trzeba być gotowym na kolejne koszty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (57 głosów, średnia: 3,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. MarciaMarcia  7 marca 2018 08:49

    ocena średnia artykułu…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany