Witaj na świecie! Pierwszy miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to bardzo ważny czas, kiedy kształtuje się więź z opiekunami. To także czas, kiedy rodzice uczą się rozumienia zachowań dziecka, w tym jego płaczu. Przez pierwszy miesiąc życia dziecko komunikuje się ze światem głównie za pomocą płaczu, ważne jest więc interpretowanie wyrażanych w ten sposób potrzeb oraz umiejętność uspokojenia malucha. Pamiętajmy jednak, że jeśli dziecko płacze często i z trudem daje się uspokoić, przyczyną może być ból lub zły stan zdrowia. Dlatego gdy coś nas zaniepokoi, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, kiedy niemowlę płacze często, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki może powiedzieć rodzicom, że jest mu źle, że czuje się niepewnie lub że coś je boli. Każde dziecko jest inne i płacze z różnych powodów. Dlatego trzeba uważnie obserwować malucha i próbować zrozumieć, co chce nam zakomunikować za pomocą płaczu. Może jest mu zimno? Może chce, żeby je przytulić? A może właśnie ząbkuje i odczuwa związany z tym ból i inne nieprzyjemne doznania?

Jest kilka niezawodnych sposobów, które pozwolą uspokoić dziecko. Pierwszy z nich to wzięcie dziecka na ręce i łagodne kołysanie. Najlepiej jest chodzić z dzieckiem po pokoju lub mieszkaniu i delikatnie kołysać je w ramionach, aż zaśnie. Niestety, wiele dzieci zaczyna ponownie płakać, gdy tylko spróbujemy odłożyć je do łóżeczka – sposób jest zatem dobry, ale wymaga stałego zaangażowania uwagi opiekuna.

Innym sposobem na ukojenie płaczu dziecka jest ciepła kąpiel. Dziecko odpręża się podczas niej i relaksuje, przez co jest mu łatwiej zasnąć. Do kąpieli można dodać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji niemowląt, które mają kojący, przyjemny zapach, dzięki któremu maluch może poczuć się dobrze i bezpiecznie. Szczególnie polecane są płyny do kąpieli o zapachu lawendy.

Można też spróbować dziecko nakarmić – często nawet jeśli nie jest ono bardzo głodne, rytuał karmienia i bliskość rodzica uspokaja je.

Na niektóre dzieci uspokajająco działa muzyka, więc jeśli głowimy się, jak uspokoić płaczące dziecko, można po prostu włączyć płytę z kołysankami albo innymi łagodnymi melodiami. Dziecko uspokaja się zazwyczaj przy dźwiękach monotonnych, melodyjnych, niezbyt głośnych.

Bardzo ważną sprawą przy uspokajaniu malucha jest opanowanie opiekuna. Dziecko odbiera nasz nastrój i nastawienie, więc jeśli rodzic jest niespokojny, ono także będzie zaniepokojone, komunikując swój lęk płaczem.

W przypadku gdy dziecko płacze z powodu kolki, można pomóc mu i uspokoić je, delikatnie poklepując i masując jego plecki. W ten sposób ułatwimy uwalnianie gazów po jedzeniu i dziecko łatwiej zaśnie.

 

Czego nie wolno robić, by uspokoić płaczące dziecko?

Płaczącego dziecka pod żadnym pozorem nie wolno potrząsać; jest to szczególnie ważne w pierwszym miesiącu życia dziecka. Potrząsanie może spowodować u małego dziecka poważne obrażenia, a nawet doprowadzić do śmierci!

Płaczącego dziecka nie można też ignorować i pozostawiać samego sobie. Płacz dziecka to komunikat dla opiekuna, że maluchowi z jakiegoś powodu jest źle i że czuje się niekomfortowo. Zbagatelizowanie płaczu dziecka może spowodować uszczerbek na jego zdrowiu, może też przyczynić się do tego, że dziecko nie będzie czuć się bezpieczne i kochane. Brak psychicznego komfortu we wczesnej fazie może bardzo niekorzystnie odbić się na rozwoju i psychice dziecka.

Płaczącemu dziecku nie wolno też podawać środków uspokajających, by łatwiej zasnęło. Wyjątkiem są herbatki ziołowe przeznaczone dla niemowląt; pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, kiedy można zacząć je wprowadzać.

 

Jak rozpoznać powód płaczu dziecka?

Płacz dziecka różni się w zależności od powodu. Płacz dziecka komunikujący, że jest ono głodne, jest zazwyczaj charakterystyczny, w dość niskiej tonacji. Osoba opiekująca się maluchem zazwyczaj dobrze rozpoznaje ten rodzaj płaczu.

Kiedy dziecko płacze z bólu, zazwyczaj jego płacz ma tony wysokie. Dziecko może też kwilić z bólu.

Dziecko może też płakać z powodu zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury otoczenia, dlatego, że ma mokro i trzeba je przewinąć, albo po prostu dlatego, że potrzebuje uwagi i bliskości.

Bardzo częstym powodem płaczu dziecka do 4–6 miesiąca jest kolka. Zazwyczaj dziecko sygnalizuje ten problem intensywnym, długotrwałym płaczem po południu lub wieczorem.

Jeśli dziecko płacze i ma gorączkę, należy zasięgnąć porady lekarza.

 

Bibliografia

https://parenting.pl/kilka-rad-jak-uspokoic-placzace-dziecko – data dostępu: 23.05.2019.

Orenstein J., 365 porad dla rodziców. Jak uspokoić płaczące dziecko, 2010.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (88 głosów, średnia: 4,18 z 5)
zapisuję głos...