Księżna Kate urodziła! Są już pierwsze zdjęcia Royal Baby

Brytyjska rodzina królewska nie może narzekać na brak ważnych wydarzeń. Kolejny royal wedding już za niecały miesiąc, a tymczasem księciu Williamowi i księżnej Kate urodziło się trzecie dziecko! Co warto o nim wiedzieć?

Księżna Kate urodziła chłopca! Co więcej, książęca para już pokazała się poddanym (i dziennikarzom) w towarzystwie malucha. Książę urodził się 23 kwietnia około 11.00. Jeszcze tego samego dnia około 18.00 książę William i księżna Kate wyszli ze szpitala św. Marii w Londynie i pokazali światu swojego najmłodszego potomka, który został powitany okrzykami radości tłumu. Wiele osób koczowało tam już od kilku dni!

Zarówno mama, jak i dziecko czują się dobrze. Jak uważacie, czy najmłodszy członek rodziny królewskiej (na dole) jest podobny do starszego rodzeństwa?https://www.instagram.com/p/Bh7CR1PHanV/Rodzice Kate mają jeszcze jeden powód do szczęścia – w ciąży jest również siostra Kate, Pippa, która wyszła za mąż w zeszłym roku!

Chłopiec, wciąż bezimienny, jest piąty w kolejce do tronu, za swoim dziadkiem księciem Karolem, ojcem księciem Williamem oraz starszym rodzeństwem – George’em i Charlotte. To z okazji narodzin Charlotte w Wielkiej Brytanii zmieniło się prawo – wcześniej syn zawsze był pierwszy w kolejce do tronu, a córka mogła objąć go tylko w przypadku, gdy nie miała braci. Obecnie prawo do tronu ma dziecko starsze, niezależnie od płci. Książę Harry, który wkrótce się żeni, jest obecnie szósty w kolejce do tronu.

Książę William i księżna Kate nie odpowiadali jednak na pytania prasy – książę zażartował jedynie, że będzie miał teraz potrójną ilość zmartwień. Dodał, że jest bardzo szczęśliwy i że tym razem nie kazali nikomu zbyt długo czekać. Potem rodzina królewska odjechała do Pałacu Kensington.

Oficjalna prezentacja

Oficjalne przedstawienie nowego członka rodziny królewskiej to dość nowa tradycja. Oczywiście Wielka Brytania to kraj, gdzie taką okazję obchodzi się bardzo oficjalnie – wciąż, niczym w średniowieczu, nowinę ogłasza herold miejski, a w parku w pobliżu Pałacu Buckingham oddawana jest salwa honorowa. Dawniej jednak dziecko można było zobaczyć po raz pierwszy dopiero na jego chrzcie. Odkąd jednak członkinie rodziny królewskiej rodzą w szpitalu St. Mary, nie zaś w domu, wychodząc ze szpitala chcąc nie chcąc napotykają tłum zaciekawionych ludzi. Trzeba przyznać, że William i Kate bardzo wdzięcznie radzą sobie z tą sytuacją.https://www.instagram.com/p/Bh68WngFjmE/Tak księżna Kate prezentowała swoje starsze dzieci – George’a i Charlotte. Jej błękitna sukienka w groszki była oczywistym nawiązaniem do stylu księżnej Diany, która w podobnym stroju pokazała poddanym nowo narodzonego księcia Williama.

Książęce imię

Jak będzie się nazywał młody książę? Tego jeszcze nie wiadomo. Książę William i księżna Kate woleli dowiedzieć się, jaką płeć będzie miało dziecko, dopiero po jego narodzeniu. Bukmacherzy stawiają, że książę otrzyma imię Artur – tabloidy pisały nawet, jakoby taką informację podał anonimowy członek dworu. Innymi popularnymi typami są James (Jakub), Albert, Filip oraz Aleksander.

Wszystkie te imiona nosiły wcześniej koronowane głowy, co jest częstym zwyczajem w przypadku brytyjskiej rodziny królewskiej. Każdy z Windsorów ma trzy do czterech imion, które zazwyczaj mają oddać cześć poprzednim królom i królowym lub krewnym z rodziny królewskiej. Pełne imię księcia George’a to George Alexander Louis (Jerzy Aleksander Ludwik). Z kolei księżniczka Charlotte oficjalnie nosi imiona Charlotte Elizabeth Diana (Karolina Elżbieta Diana) po swoim dziadku, prababci oraz babci. Jakie imiona zostaną wybrane tym razem? Przekonamy się wkrótce – imię dziecka ma zostać ogłoszone w ciągu dwóch dni.

A co z nazwiskiem? Członkowie rodziny królewskiej właściwie go nie mają. Nazwa obecnie panującej dynastii podlegała na przestrzeni lat dość częstym zmianom. Z początku ród nosił niemiecko brzmiące miano „Saxe-Coburg and Gotha”, wywodził się bowiem z dynastii hanowerskiej. Taka nazwa nie kojarzyła się dobrze poddanym w niespokojnych czasach I Wojny Światowej, zatem w 1917 roku król Jerzy V oficjalnie zmienił ją na bardziej swojskie „Windsor”. Warto dodać, że nieco rozbawiło to ówczesnego cesarza Niemiec, Wilhelma II, któremu nazwa ta skojarzyła się z komedią Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Po usłyszeniu wieści miał powiedzieć, że chętnie obejrzy sztukę „Wesołe kumoszki z Saxe-Coburg-Gotha”.

Brytyjska rodzina królewska pochodzi od królowej Wiktorii i księcia Alberta.

Kolejnej zmiany dokonała obecnie panująca Elżbieta II, która w 1960 roku dodała do niej człon „Mountbatten”, czyli nazwisko rodowe swojego męża. W sytuacjach oficjalnych członkowie rodziny królewskiej mogą więc używać nazwiska „Mountbatten-Windsor”, często jednak optują za prostszymi rozwiązaniami. W czasach swojej służby wojskowej książę William używał nazwiska „William Wales”, gdyż jego ojciec jest księciem Walii.  George, Charlotte i ich najmłodszy brat będą mogli używać nazwiska „Cambridge”, gdyż właśnie to księstwo przypadło ich rodzicom.

Książę George ma już prawie 5 lat.

 

Książę George i księżniczka Charlotte nie zawsze są zachwyceni swoimi publicznymi rolami!

Księżniczka Charlotte wkrótce skończy trzy lata. Wielu zauważa jej duże podobieństwo do jej obecnie panującej prababci, Królowej Elżbiety II.

Jest w tym wszystkim i polski akcent. Brytyjski tabloid „The Sun” zasugerował jakiś czas temu, że… maluch został poczęty podczas wizyty w Polsce. Faktem jest, że księżna Kate podczas tej wizyty żartowała, że muszą się postarać o więcej dzieci.

Która z sukienek księżnej Kate, noszonych podczas powitania dzieci, podoba Wam się najbardziej?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,11 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Hidari11  25 kwietnia 2018 18:32

  Miałam przeczucia, że będzie chłopiec.
  A u siostry księżnej Kate przeczuwam, że będzie dziewczynka.

  Odpowiedz
 2. agasam9  25 kwietnia 2018 23:56

  śliczne dzieciaki 🙂

  Odpowiedz
  • martucha180  26 kwietnia 2018 08:39

   To prawda. Urocze.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany