Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej – o czym powinnaś wiedzieć

Chciałabyś wygładzić zmarszczki, pozbyć się cellulitu lub zadbać o cerę, ale boisz się czy to jest dla Ciebie?  Zastanawiasz się jaki będzie efekt? Boisz się nieudanego zabiegu?  Czeka Cię pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej ? Wspólnie z ekspertem  dr Michałem Rogowskim-Tylman, lekarzem medycyny estetycznej z gabinetu Aesthetic radzimy co powinnaś wiedzieć za pierwszym razem, na co zwracać uwagę i o co pytać.

masaż w salonie kosmetycznym

fot. Freepik

Zobacz także: Tanie zabiegi kosmetyczne na wiosnę

 

Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej – Lekarz

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz powinien zapytać przede wszystkim o stan zdrowia pacjenta, przebyte choroby, alergie, przyjmowane leki, skłonność do powstawania blizn i siniaków. Informacje te są konieczne, aby móc stwierdzić, czy dany rodzaj zabiegu będzie dla pacjenta odpowiedni – wyjaśnia dr Michał Rogowski-Tylman, lekarz medycyny estetycznej z gabinetu Aesthetic.

Zadaniem lekarza jest również poinformowanie pacjenta o możliwych do wystąpienia powikłaniach, przeciwwskazaniach do zabiegu oraz wszelkich wytycznych dotyczących techniki i sposobu jego przeprowadzenia.

Wśród podstawowych przeciwwskazań do wszelkich zabiegów należy wymienić: ciążę, laktację, aktywne choroby nowotworowe, a także choroby autoimmunologiczne w okresie zaostrzeń, stany zapalne skóry (np. opryszczkę) oraz skłonność do tworzenia keloidów, czyli bliznowcówdodaje ekspert.

Wywiad z reguły kończy się podpisaniem przez pacjenta specjalnej zgody na wykonanie zabiegu, w której potwierdza on, że został poinformowany m.in. o szczegółowym sposobie postępowania po wykonaniu zabiegu, możliwych do wystąpienia reakcjach skórnych, a także procesie i długości gojenia się skóry. Otrzymana wiedza stanowi dla pacjenta gwarancję bezpieczeństwa i efektu, ale pamiętajmy, że podpisując ją powinniśmy mieć świadomość tego, że gdyby po zabiegu pojawiły się powikłania, o których zostaliśmy poinformowani, nie będziemy mogli potraktować ich jako wynik błędu lekarskiego.

Polecamy również: Masaż lodem skutecznym sposobem na cellulit i inne dolegliwości

Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej – Pacjent

Udając się do gabinetu medycyny estetycznej, powinniśmy wybierać tylko lekarzy specjalistów o potwierdzonych kwalifikacjach i doświadczeniu, najlepiej – zrzeszonych w organizacjach lekarskich. Jeśli nie jesteśmy pewni kwalifikacji lekarza, nie bójmy się o nie zapytać! Podobną przezorność zachowajmy również, zasięgając informacji o preparatach stosowanych w gabinecie. Najważniejsze jest, aby były one bezpieczne – dokładnie sprawdzone i przetestowane, a na takie badania mogą sobie pozwolić jedynie najwięksi producenci (no. popularny Teosyal) . Wszystkie bez wyjątku powinny być za to zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Leków. Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa będą dla nas oznaczenia i znaki jakości przyznawane przez niezależne instytucje, np. unijne CE, potwierdzające zgodność produktu z unijnymi dyrektywami. Podczas wizyty zapytajmy także o czas utrzymywania się efektu, zalecane odstępy między poszczególnymi zabiegami oraz zasady pielęgnacji domowej.

– Te ostatnie są równie ważne po zabiegu, jak i przed nim. – Dla przykładu – w przypadku zabiegów laserowych musimy pamiętać o tym, żeby co najmniej na 10 dni przed zabiegiem nie opalać skóry, nie stosować środków światło uczulających (tetracykliny, dziurawca, nagietka), retinoidów, leków immunosupresyjnych ani kosmetyków z retinolem. Skóra poddana zabiegowi musi być czysta i sucha. Z kolei na 5 dni przed zabiegiem z zastosowaniem kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz preparatów Ginkgo Biloba. W dniu zabiegu należy natomiast wystrzegać się nagłych zmian temperatur (korzystania z solarium, sauny, kriokomory) oraz intensywnego wysiłku fizycznego – uprzedza dr Michał Rogowski-Tylman.

Dużą uwagę należy również zwrócić na aspekt higieny w gabinecie. Pamiętajmy, że właściwe warunki przeprowadzania zabiegu – np. używanie rękawiczek jednorazowych, narzędzi jednorazowego użytku, odpowiednia dbałość o dezynfekcję czy sterylizację – to znak odpowiedzialności lekarza za bezpieczeństwo pacjenta.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,50 z 5)
loading... zapisuję głos...