Pierwsza wizyta u pediatry

Pierwsza wizyta u pediatry przypada zazwyczaj na moment, gdy dziecko skończy pierwszy miesiąc życia. Często młode mamy bardzo się tym denerwują. Przygotujemy nasze Mamy na spotkanie z pediatrą w rozmowie z dr Janem Krupą ( ekspert www..zdrowa-mama.pl)

Panie doktorze, kiedy pierwszy raz powinna Mama odwiedzić pediatrę ?

Serdecznie witam i pozdrawiam wszystkie Mamy.
Pierwsze badanie noworodka jest to tzw. badanie patronażowe i powinno być wykonane w pierwszym miesiącu życia naszego dziecka.

Jesteśmy już przygotowane do wizyty, jakie badania wykonujemy na pierwszej wizycie ?

Poza dokładną i całościową oceną stanu zdrowia noworodka, występują sytuacje kiedy lekarz zaleca badania dodatkowe. Mogą to być badania wskaźników stanu zapalnego jak np.: OB lub CRP, badanie morfologii u dzieci z podejrzeniem anemii, a także badania moczu przy objawach sugerujących infekcję dróg moczowych. W sytuacji przedłużającej się lub nasilonej żółtaczki noworodków wykonujemy badania poziomu bilirubiny. Noworodki które były leczone tlenem po porodzie lub u których występują zmiany ustawienia czy też zabarwienia gałek ocznych lub zmętnienie soczewki wymagają oceny okulistycznej.

Wszystkie maluchy powinny mieć wykonane badanie USG stawów biodrowych i dlatego poza dokładnym badaniem stawów biodrowych otrzymują skierowanie do Poradni Preluksacyjnej. Dzieci z porodów przedwczesnych, z niedoborem masy ciała, zaburzeniami rozwoju lub wadami wrodzonymi pozostają pod opieką Poradni Patologii Noworodka oraz poradni specjalistycznych właściwych dla leczenia danego schorzenia.

Często zalecanym badaniem jest badanie USG jamy brzusznej, główki, czy też badanie USG czynnościowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, które to badania można wielokrotnie powtarzać bez szkody dla zdrowia dziecka.

Pierwsza wizyta jest bardzo ważna, lekarz zada nam wiele pytań, jakich?

Tak to prawda, narodzenie dziecka jest wyjątkową sytuacją, gdyż mamę i jej dziecko łączy w tym okresie jedyna i niepowtarzalna więź, dlatego pytamy mamę o jej stan zdrowia w czasie ciąży, przebyte choroby, czy nie występowało zatrucie ciążowe, oraz czy nie chorowała na cukrzycę, anemię lub infekcję dróg moczowych i jak przebiegał poród. Zadajemy pytania dotyczące aktualnego stanu zdrowia dziecka, czym jest karmione, jakie oddaje stolce, czy nie wymiotuje lub nadmiernie ulewa pokarm po karmieniu i jak się moczy. Pytania dotyczą także aktywności dziecka w ciągu doby, jak często jest karmione, czy nie ma trudności w ssaniu i czy nie za długie są przerwy między karmieniami. Pytamy także czy u malucha nie występują bezdechy, sinica
lub inne niepokojące objawy. Jednocześnie problemy, sygnalizowane przez rodziców
to okazja do zadawania wielu pytań naprowadzających, pomagających w ich rozwiązaniu.

Czy na pierwszej wizycie odbędzie się szczepienie malucha?

Zgodnie z aktualnym programem obowiązkowych szczepień ochronnych szczepienie takie powinno mieć miejsce w 7 ? 8 tygodniu życia naszego dziecka. Podajemy wtedy szczepionki przeciwko WZW typu B, ( 2 dawka), Błonicy, Tężcowi, Krztuścowi,
( 1 dawka) i przeciwko Haemophilus influenzae typu B, ( 1 dawka).
Czy rozwój malucha powinien kontrolować tylko pediatra?

Secjalizacja w wielu szczegółowych dziedzinach medycyny powoduje, że kolejne etapy rozwoju, a zwłaszcza nieprawidłowości występujące wtedy w zakresie różnych narządów i ich schorzenia często wymagają konsultacji i leczenia w poradniach specjalistycznych. Ważna i konieczna w tych warunkach jest współpraca lekarza pediatry z innymi specjalistami. Przykładem takiej współpracy jest profilaktyka dysplazji stawów biodrowych. Pierwszym lekarzem, który ocenia stawy biodrowe jest neonatolog po urodzeniu się dziecka, potem pediatra, a w następnej kolejności chirurg dziecięcy lub ortopeda w Poradni Preluksacyjnej, gdzie badanie fizykalne uzupełnione jest badaniem USG.

A czym się różni neonatolog od pediatry ?

Okres okołoporodowy obejmuje etapy życia dziecka przed, w trakcie i po porodzie.Jest to czas bardzo dynamicznego rozwoju organizmu, który może zaburzyć wiele czynników. Czas bardzo istotny dla dalszego życia, rozwoju i przyszłego zdrowia dziecka. Właśnie wtedy wymagana jest wiedza i doświadczenie lekarzy neonatologów. Oni leczą, ratują i pomagają naszym maluszkom przejść przez ten jakże trudny okres w ich życiu, oraz prowadzą dalsze leczenie i kontrolują rozwój dzieci szczególnie zagrożonych w Poradniach Patologii Noworodka.
Czy bardzo się Pan denerwuje jak do gabinetu na pierwszą wizytę wchodzi cała rodzina: mąż, dziadkowie, teściowie ?
Jest to zawsze dla mnie okazja, aby wszystkim pogratulować z okazji narodzenia się dziecka. Takie sytuacje obecnie zdarzają się rzadko ale dosyć często mamie towarzyszy tatuś dziecka lub ktoś z najbliższej rodziny, np. babcia dzidziusia, których pomoc jest potrzebna mamusiom w tym okresie.

Kiedy kolejna wizyta u pediatry po tej pierwszej ? Panie Doktorze, czy wystarczy, gdy lekarz bada niemowlę w trakcie wizyt związanych ze szczepieniem?

Jeżeli przyjmiemy pewien model do którego dążymy to kolejne wizyty powinny mieć miejsce w odstępach jednomiesięcznych. W praktyce wygląda to bardzo różnie i zależy od stanu zdrowia dziecka oraz tego czy rodzice zgłaszają się terminowo do badań kontrolnych. Jest także grupa dzieci rozwijających się prawidłowo i zgłaszających się do poradni np. co 6 tygodni. Osobiście jednak uważam, że przynajmniej do końca 6 miesiąca życia optymalnym jest badanie dziecka w odstępach 1?miesięcznych, a to dlatego by wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka mogły być jak najwcześniej wychwycone i by móc jak najwcześniej wdrożyć właściwe postępowanie.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców (w pierwszym roku życia)?

Wiadomo, że dziecko nie potrafi nam powiedzieć co mu dolega, dlatego ważna jest obserwacja zachowania malucha. Objawami które powinny zwrócić naszą uwagę są:
nadmierny i nieuzasadniony niepokój dziecka, długotrwały, przeraźliwy krzyk, prężenia
i pozycja odgięciowa ciała, drżenia kończyn, ciągłe zaciskanie kciuków w piąstkach, nadmierna potliwość głowy, stany podgorączkowe lub gorączka, asymetria ułożenia ciała, głowy, deformacje budowy ciała, asymetria źrenic, zmiana barwy, zmętnienie rogówki lub stałe występowanie zeza, ciągłe wysuwanie języka, obecność śluzu, ropy lub krwi w stolcu, brak apetytu, nasilone, obfite wymioty, brak przyrostu masy ciała, znaczne ograniczenie ilości wydalanego moczu, bezmocz, nadmierne pragnienie i wydalanie zbyt dużej ilości moczu, obrzęki, wysypki, a zwłaszcza wysypki o charakterze krwotocznym, sine zabarwienie ust, duszności, łatwe męczenie się, zanoszenie, bezdechy, utraty przytomności, zbyt długi sen dziecka.
Na pewno nie wymieniłem wszystkich objawów, które mogą wzbudzać niepokój rodziców. Myślę że te o których piszę są istotne.

Gdy malec skończy rok, wystarczą badania bilansowe?

Badania bilansowe są po to aby kompleksowo i w sposób jak najbardziej pełny ocenić rozwój i stan zdrowia dziecka. Okres pomiędzy 1 a 2 rokiem życia to czas kiedy wykonujemy 2 razy szczepienia u dziecka i wtedy także badamy dziecko. Rozwój w przypadku nieprawidłowości oceniamy częściej, np.: w przypadku niedoborów masy ciała i wzrostu możemy to robić co 2 ? 3 miesiące, postawę w przypadku wad postawy kontrolujemy co 4 ? 6 miesięcy, badanie moczu w nawracających infekcjach dróg moczowych wykonujemy co ok. 4 tyg. lub w razie potrzeby częściej.
Szczepienia obowiązkowe do końca 2 roku życia przeciw następującym chorobom:

Po porodzie w ciągu 24 godzin – WZW typu B – 1 dawka, Gruźlicy
W 7 -8 tyg. życia ( 2 miesiąc życi – WZW typu B – 2 Dawka
– Błonica, Tężec, Krztusiec – 1 dawka
– Haemophilus influenzae typu B ? 1 dawka

3 -4 miesiąc życia ( po 6 ? 8 tyg) ? Błonica, Tężec, Krztusiec ? 2 dawka
– Poliomyelitis inaktywowaną szczepionką ? 1 dawka
– Haemophilus influenzae typ B ? 2 dawka

5 ? 6 miesiąc życia ( po 6 -8 tyg) ? Błonica, Tężec, Krztusiec ? 3 dawka
– Poliomyelitis inaktywowaną szczepionką ? 2 dawka
– Haemophilus influenzae ? 3 dawka

7 miesiąc życia dziecka -WZW typu B – 3 dawka

13 – 14 miesiąc życia – Odrze, Śwince, Różyczce ? 1 dawka

16-18 miesiąc życia – Błonica, Tężec , Krztusiec ? 4 dawka uzupełniająca
– Poliomyelitis inaktywowaną szczepionką ? 3 dawka
-Haemophilas influemzae typ B ? 4 dawka uzupełniająca

Dziękuję za rozmowę

Agata Niemiec

Źródło: zdrowa-mama.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...