Pierwsza tabletka antykoncepcja, czyli antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja dla nastolatek jest tematem trudnym i wciąż budzącym wiele kontrowersji. Nie powinniśmy jednak go przemilczać i pozostawiać młodych dziewcząt samych z tym tematem. Mimo ogólnodostępnych informacji na temat współżycia i metod zapobiegania ciąży, w tej grupie wiekowej nadal występują braki wiedzy w tym zakresie. Upowszechniając mówienie o tym, ułatwimy nastolatkom dostęp do rzetelnych informacji oraz zmniejszymy ewentualne obawy czy wstyd przy ich zdobywaniu. Pierwsza antykoncepcja to temat trudny także dla rodziców nastolatków. Jawne mówienie o tym pozwala oswoić im się z myślą, że wiek nastoletni to okres, w którym wiele młodych ludzi rozpoczyna współżycie, w tym także ich córka. Ważne, by byli oni wsparciem przy wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji.

Spis treści:

Nastolatka siedzi na łóżku w sypialni i korzysta z laptopa.

Metody antykoncepcji dla nastolatków

Rodzice, a najczęściej mamy, są osobami, którym nastolatki powinny w pierwszej kolejności zaufać w kontekście rozmowy o rozpoczęciu bezpiecznego współżycia. Niestety w Polsce temat ten jest wciąż marginalnie traktowany, a wręcz nawet jako temat tabu. Nie powinniśmy pomijać tak ważnej kwestii w edukacji młodzieży. Dlatego też warto odbyć ze swoim dzieckiem rozmowę na temat współżycia i antykoncepcji, o ile samo jej wcześniej nie zainicjuje. Mimo iż jest to trudne, powinniśmy zapomnieć o wszelkich ewentualnych ograniczeniach, bądź uprzedzaniach, które mogą negatywnie wpłynąć na całą sytuację i okazać maksymalne wsparcie. 

Wybór pierwszej metody antykoncepcyjnej warto skonsultować z ginekologiem. Pamiętajmy jednak, że dziecko poniżej 16. roku życia potrzebuje pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego, aby móc odbyć jakąkolwiek wizytę lekarską. Warto przy tym wesprzeć swoją córkę i – jeśli wyrazi chęć – być obecnym przy pierwszej wizycie. 

Nastolatki mają sporo możliwości przy wyborze antykoncepcji. Ogólnie dostępne i stosunkowo tanie są prezerwatywy. Jeżeli skonsultujemy się z ginekologiem, możemy zdecydować się na pierwszą antykoncepcję hormonalną, która wymaga recepty. Wtedy do wyboru mamy zarówno tabletki, jak i plastry antykoncepcyjne. Jednakże ostatecznego wyboru – w kontekście środków hormonalnych – dokonuje ginekolog, na podstawie badań i wywiadu z pacjentką. 

Zobacz także pierwsza antykoncepcja dla nastolatki: https://antykoncepcjanowejgeneracji.pl/artykuly/pierwsza-antykoncepcja-dla-nastolatki

Antykoncepcja dla nastolatek – jaką wybrać?

Jeżeli chcemy zdecydować się na najskuteczniejszą formę antykoncepcji, nasz wybór powinien paść na antykoncepcję hormonalną. Najczęściej wybierana jest ta w tabletkach. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu syntetycznych hormonów – nie obawiajmy się, te hormony występują w naszym ciele naturalnie. 

Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na zatrzymaniu owulacji oraz na zmianie gęstości śluzu szyjki macicy – staje się on gęstszy, dzięki czemu nie przepuszcza plemników. W ten sposób unikamy zajścia w nieplanowaną czy niechcianą ciążę. 

Matka z córką opierają się o blat i uśmiechają się do zdjęcia.

Możemy wyróżnić tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (zawierające estrogen i progestagen) oraz jednoskładnikowe (sam progestagen). Jakie są różnice? 

  • Dwuskładnikowe – uznawane są za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, jednakże estrogen, który znajduje się w ich składzie, może powodować  działania niepożądane, szczególnie osobom z grup ryzyka (kobiety otyłe, palące, karmiące, w wieku powyżej 40 lat, ryzykiem wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej . 
  • Jednoskładnikowa – jest równie skuteczna, co dwuskładnikowa. Nie zawiera jednak estrogenu, dlatego jest bezpieczniejsza dla osób z grupy ryzyka. 

Nastolatki mogą stosować zarówno antykoncepcję dwuskładnikową, jak i jednoskładnikową. Badania wykazują jednak, iż korzystniejsze jest stosowanie tej drugiej. W związku z tym, że w ich składzie znajduje się tylko jeden hormon, są one rozwiązaniem bezpieczniejszym. W przypadku, gdy nie ma przeciwskazań do zastosowania tabletki z estrogenem, ginekolog może na początek przepisać tabletki z mniejszą dawką hormonów (jednoskładnikowe), aby sprawdzić jak młody organizm na nie zareaguje, a dopiero później przejść na tabletki dwuskładnikowe – jeżeli wyniknie taka potrzeba. 

Tabletki antykoncepcyjne a gospodarka hormonalna

Tabletki hormonalne to nie tylko skuteczna metoda antykoncepcji, ale także sposób na złagodzenie dolegliwości związanych z okresem dojrzewania.

Okres dojrzewania to czas wielkich zmian w organizmie. Ciało rozwija się i kształtuje. To w tym czasie dziewczynka dostaje pierwszej miesiączki. Wtedy też rozpoczyna się produkcja estrogenu i progestrogenu. Rozwijają się piersi, zaczynają rosnąć włosy łonowe i pod pachami, a biodra stają się pełniejsze oraz bardziej zaokrąglone. Szalejąca gospodarka hormonalna wpływa również na wzmożenie potliwości, a nawet na nastrój, co mocno odczuwa zarówno sama nastolatka, jak również osoby z jej otoczenia.   

To trudny czas dla dziewczynki, która powoli staje się kobietą. Dlatego też powinniśmy dawać swojej córce dużo wsparcia, aby łagodnie przeszła przez okres dojrzewania. 

Młode dziewczyny często nie radzą sobie z nową sytuacją. Dużym problemem są dla nich m.in. obfite i bolesne miesiączki. Często w pierwszych dniach towarzyszą im wymioty, biegunki, a nawet omdlenia, co może wpływać na absencję na lekcjach, powodować złość i – przede wszystkim – osłabienie i frustrację, a także być powodem dodatkowego stresu.

I właśnie tabletki hormonalne mogą przyjść z pomocą w takich sytuacjach, ponieważ zażywanie ich zmniejsza ból miesiączkowy, a krwawienia stają się mniej obfite. Przyjmowanie doustnej antykoncepcji może nawet redukować napięcie przedmiesiączkowe. Dodatkowo dokładniej możemy przewidzieć, kiedy pojawi się miesiączka, dzięki czemu dziecko może być na nią przygotowane i nie stresuje się tą sytuacją w szkole. 

Antykoncepcja dla młodych dziewcząt – warto wiedzieć

Jak możemy zauważyć – tabletki antykoncepcyjne są skuteczne nie tylko przy zapobieganiu przed nieplanowaną ciążą. Zażywanie ich niesie za sobą wiele pozytywnych skutków również w kontekście miesiączki i jej objawów. 

Jeśli dziewczynka cierpi z powodu uporczywych bólów i innych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z miesiączką, zażycie tabletki hormonalnej może zwyczajnie przynieść jej ulgę w tym czasie. Nie musimy więc łączyć tabletki antykoncepcyjnej stricte z antykoncepcją. Możemy ją traktować jako „tabletkę regulującą cykl”.

Kobieta siedzi na łóżku i trzyma w rękach prezerwatywy.

Oczywiście nie zamyka nam to tematu antykoncepcji. Należy mieć świadomość, że rozpoczęcie współżycia przez młodą dziewczynę jest tylko kwestią czasu, a im bardziej będzie ona świadoma zagrożeń oraz możliwych do wyboru opcji, tym będziemy spokojniejsi o jej bezpieczeństwo. Poruszając temat antykoncepcji warto przy okazji uświadomić swoje dziecko o istnieniu chorób wenerycznych i zaznaczyć, że tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed zarażaniem i przenoszeniem. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, gdy nastolatka nie ma jednego, stałego partnera. Dlatego też powinno się stosować podwójne zabezpieczenie i skorzystać również z prezerwatywy, która przed takimi chorobami chroni. Dzięki temu unikniemy zachorowania na choroby weneryczne oraz wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. 

Temat seksualności nastolatków jest tematem ważnym i nie należy go zaniedbywać. Wspierajmy nasze dzieci w przejściu przez trudną drogę dojrzewania, nie ignorujmy ich potrzeb w tym okresie. Zadbajmy o ich przyszłość i bezpieczeństwo.

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/996/original/63-69.pdf?1472205690
  2. https://antykoncepcjanowejgeneracji.pl/artykuly/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,30 z 5)
loading... zapisuję głos...