Pierwsza Komunia Święta – jak zorganizować dziecku ten dzień, by był wyjątkowy?
Trwa okres Pierwszych Komunii Świętych – oto kilka rad na temat organizacji tego dnia. Pierwsza Komunia to szczególny czas dla dzieci a także samych rodziców. Warto, by był on zapamiętany na długo przez osoby w tym dniu najważniejsze – czyli dzieci przyjmujące Sakrament Święty. I to nie z powodu prezentów…
Nasza tradycja oparta w głównej mierze na wartościach religii katolickiej stopniowo ulega zatarciu na skutek miedzy innymi zmian w sferze moralnej. Wydarzenia, które powinniśmy przeżywać duchowo, tracą swój wymiar nabierając bardziej świeckiego charakteru. Nie poddawajmy się więc marketingowemu szaleństwu.
Zobacz także: INSPIRACJE: Uczesania i fryzury komunijne
Przede wszystkim zachowując umiar, będziemy celebrować wymiar religijny tego jedynego dnia w życiu dzieci. Pamiętajmy, że w przygotowaniach najbardziej liczy się strefa duchowa. Inne elementy, takie jak spotkanie rodzinne czy prezenty stanowią jedynie tło dla tego wydarzenia.
Pierwsza Komunia – Dobry plan i organizacja to podstawa
Sakrament I Komunii Świętej to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdego katolika. Symbolicznie, w tym dniu dziecko przyjmowane jest do grona osób, które mogą bezpośrednio obcować z Bogiem poprzez przyjmowanie Świętego Sakramentu.
Dlatego jest ono obchodzone tak uroczyście w naszym kraju. Przyjęcie I Komunii Świętej przez nasze dzieci staje się niejako świętem całej rodziny. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie i zorganizowanie tej ważnej uroczystości.
Pierwsza Komunia – Alba czy sukienka dla dziewczynki i garnitur dla chłopca?
To pytanie zadaje sobie co roku wielu rodziców. Alba przypomina nieco komżę dla ministrantów, jest ona skromniejsza niż sukienka czy garnitur, ale właśnie w prostocie tkwi jej piękno. Ma ona na piersiach naszytą hostię i zwykle jest przewiązana w pasie złotym sznurem. Jej zaletą jest po pierwsze fakt, że nie stawia dzieci z biedniejszych rodzin w sytuacji, że są gorzej ubrane , po drugie pozwala przynajmniej w kościele skupić się dzieciom na tym, co najważniejsze – na Mszy i Pierwszym Sakramencie Świętym.
Pomimo, że alby są proponowane w kościołach, niektórzy z rodziców buntują się i ubierają dzieci w stroje nadające się bardziej na ślub niż do Pierwszej Komunii. Dlatego, zanim ubierzemy nasze dziecko w kreację niezbyt stosowną na tę okazję, pomyślmy, że tak przystrojone dziecko może czuć się bardzo źle w otoczeniu rówieśników ubranych w alby.
Przyjęcie komunijne
Przyjęcie komunijne można urządzić w lokalu, jeżeli nie ma możliwości by zrobić je w domu. Trzeba jednak liczyć się z kosztem od min. 100 zł za 1 zaproszona osobę. Wielu rodziców przygotowuje więc dla gości uroczysty obiad w domu. Należy jednak pamiętać, by nie zagłuszyć znaczenia tego dnia zbyt hucznym, ostentacyjnym przyjęciem. Menu jest dowolne, ale z pewnością warto wziąć pod uwagę preferencje głównego bohatera czy bohaterki uroczystości. Pamiętajmy, obiad powinien upłynąć w rodzinnej atmosferze i sprawić przyjemność dziecku.
Aby podkreślić szczególny charakter uroczystości warto poświęcić trochę uwagi nakryciu stołu. Krzesło, na którym ma siedzieć bohater warto przykryć białym materiałem ładnie upiętym za pomocą kwiatków czy wstążeczek. Siedząc na nim, dziecko poczuje się wyjątkowe. Poza odpowiednio dobranym obrusem, ładnie wyglądają umieszczone na stole serwetki z motywami Pierwszej Komunii, świece czy inne ozdoby. Całości dopełnią kwiaty (wszak to maj) a nawet płatki kwiatów rozrzucone po stole.
Ostatnie kwestia – alkohol. W tym dniu i z takiej okazji nie jest wskazany. Jeżeli już musimy uczcić tę okazję alkoholem – niech będzie to kieliszek szampana czy wina. Pamiętajmy, aby alkohol nie zniszczył sensu tego święta.
Pewne jest, że zorganizowanie domowego spotkania, które odbywa się po uroczystościach kościelnych, nie musi oznaczać szaleństwa zakupowego- można je urządzić w bardzo delikatny i wysmakowany sposób. Przesada nie jest tu na miejscu.
Pierwsza Komunia – Zaproszenia
Na przyjęcie komunijne zaprośmy te osoby, które są ważne dla dziecka. Nie zapraszajmy ludzi, których dziecko nie zna czy wręcz nie lubi. Zaproszenia wysyła się co najmniej miesiąc przed Komunią Świętą.
Odpowiednio przygotowane powiadomienie świadczy o wadze wydarzenia oraz podkreśla jego znaczenie dla rodziny. Na rynku możemy znaleźć szeroki wachlarz propozycji różnego rodzaju modeli zaproszeń. Nowym trendem jest zaproszenie na którym umieszczone jest wybrane przez nas zdjęcie.
Pierwsza Komunia – Zdjęcia
Wielu rodziców decyduje się na wynajęcie profesjonalnego fotografa, aby uwiecznić te ulotne chwile. Nowym ciekawym pomysłem jest późniejsze wydanie zdjęć w postaci fotoksiążki lub albumu tematycznego. Wydana w odświętnej oprawie fotoksiążka, lub mini-fotoalbum posłuży wiele lat przypominaniu tych szczególnych chwil. Wykonanie takich pamiątek oferują m.in. zakłady poligraficzne oraz fotolaby (na przykład fotolab internetowy Superfoto.pl).
Wziąwszy wszystko pod uwagę?
Postarajmy się, aby nie zagubić w czasie przygotowań czy samej uroczystości idei prawdziwie duchowego przeżywania Pierwszej Komunii Świętej. Sprawmy, aby nasze dziecko czuło się w tym dniu wyróżnione i wyjątkowe dla całej rodziny – ale nie za sprawą stroju czy uroczystego obiadu, ale za sprawą przyjęcia po raz pierwszy w życiu sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Trudno będzie prosić gości aby nie kupowali zbyt drogich prezentów, ale uczulmy dziecko na długo przed tym szczególnym dniem, że prezenty są tylko tłem tego wydarzenia.
Podsumowując, organizacja takiego przyjęcia to duże wyzwanie dla rodziców, ale tylko od nich zależy czy dzień ten stanie się triumfem materializmu i płytkich wzruszeń, czy też odkryjemy przed dzieckiem prawdziwą sferę duchową tego dnia.
Pamiętam swoją Pierwszą Komunię – wszechobecne alby i tylko we fryzurach można było poszaleć 😉 Ajj, kiedy to było, normalnie jakby ze sto lat temu! 🙂
Moim zdaniem wszystkie dzieci powinny być ubrane właśnie w alby, ponieważ w tym dniu chodzi przede wszystkim o sakrament, a nie o jakiś pokaz mody i rywalizacje pomiędzy rodzicami.
Moim zdaniem Peirwsza Komunia powinna w dalszym ciągu być przede wszystkim uroczystością o charakterze religijnym. Tu chodzi przecież o sakrament a nie o dobrą zabawę czy o „pokazanie się”. Jestem za tym aby wszystkie dzieci były w albach. Wszystkie wtedy wyglądają tak samo, są tak samo ważne. Nie ma między nimi rywalizacji. Poza tym trzeba jak najwięcej uświadamiać i dzieci i rodziców, że w całym tym zamieszaniu najważniejszy jest wymiar duchowy a nie wystawne obiady czy drogie prezenty. Ja sama jestem ostatnio zniesmaczona, bo coraz częściej Pierwsza Komunia przypomina rewię mody, coraz częściej jest to niezdrowa rywalizacja między rodzicami o to, które dziecko lepiej wygląda, które ma lepsze prezenty czy fajniejsze atrakcje podczas poczęstunku.
Według mnie cały ten poczęstunek to dziwny wymysł, niepotrzebna tradycja. Rodzice i tak mają sporo wydatków. Gdybyśmy nie rezerwowali sali w Rozdrożu na obiad to nie wiem czy zdecydowałabym się gotować dla 20 osób u siebie w mieszkaniu.
Ile płaciliście za ten obiad w Rozdrożu? Szukam już sali na przyszły rok i porównuję ceny.
Cennik wygląda tak, że płaci się za osobę, czyli tzw. talerzyk. My wybraliśmy opcję 130zł/osobę plus tort i napoje.
Można tam urządzić wesele? Ile jest miejsca? I jakie ceny?
Wesele można urządzić oczywiście. Miejsca jest dość sporo, a na ich stronie można poczytać jakie są opcje cenowe i co wchodzi w ich skład.
Ceny za talerzyk zaczynają się od 110zł.
To całkiem niedrogo jak na centrum Warszawy, widziałam dużo droższe opcje.
U mnie teraz wszyskie dzieci mają byc w albach co mi się szalenie podoba, nie ma mody w kościele, każdy kupuje jak najwięcej. Z drugiej strony jets szaleństwo z przyjęciami, ale kto jak uważa już we własnym gronie. Ja robi w ogrodzie przyjęcie, kupiłam w partyszop cudne dekoracje i do ogrodu i na stół plus kilka rzeczy na komunię, fajnie, bo za jednym razem zrobiłam zakupy prawie