Pierwsza kąpiel szczeniaka – jak zacząć?

Nowi opiekunowie szczeniaka zazwyczaj chcieliby mu zapewnić jak najlepszą opiekę. Należy do niej nie tylko odpowiednia dieta czy kupno akcesoriów do zabawy, ale także dbanie o jego zdrowie i wygląd. Wielu weterynarzy zwraca uwagę na to, że psów i kotów nie trzeba kąpać, ponieważ same są w stanie zadbać o swoją higienę. Co jednak kiedy szczeniak zaczyna brzydko pachnieć lub bardzo się wybrudził?

Kąpać psa czy nie kąpać?

Tak jak zostało wspomniane, specjaliści raczej nie zalecają częstych kąpieli. Jest to motywowane kilkoma czynnikami – sierść chroni przed ciepłem, zimnem i infekcjami, a środki pielęgnacyjne (szampony, odżywki) mogą uszkodzić jej barierę ochronną. Częste kąpiele mogą również zwiększyć wydzielanie łoju, co prowadzi do łojotoku i pies będzie pachniał jeszcze nieprzyjemniej. Według weterynarzy, zwierzaki powinno kąpać się tylko wtedy, gdy tego potrzebują. Mycie ich zbyt często może mieć dla nich nieprzyjemne konsekwencje. Co jednak kiedy kąpiel jest konieczna, bo szczeniak wytarzał się podczas spaceru w nieczystościach? Najlepiej trzymać się zasady, że pupil powinien być myty nie częściej niż co 5-6 miesięcy. Z kolei „psy podwórkowe” jeszcze rzadziej – dwa razy do roku (raz latem, a drugi raz przed jesienią).

Kiedy wykąpać szczeniaka i jak go do tego przygotować?

Najlepiej, aby przez pierwsze dwa miesiące życia unikać jakichkolwiek kąpieli szczeniaka, ponieważ jego bariera ochronna jest jeszcze słaba, przez co można wyrządzić mu krzywdę. Psiak może się przeziębić lub nawet mieć traumę (np. po źle przeprowadzonej kąpieli, która będzie dla niego wyjątkowo stresująca), dlatego należy do tego tematu podejść rozsądnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli futrzak zostanie umyty przed 12. tygodniem życia. Jak przygotować go na „prysznic”? Najpierw należy zaspokoić inne jego potrzeby, zwłaszcza żywieniowe (np. za pomocą wysokogatunkowej karmy takiej jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Happy-Dog/157), a dopiero potem zacząć oswajać z umywalką lub wanną. Dobrze, aby czekały tam na niego ulubione smakołyki, a samą czynność kojarzył z zabawą, a nie karą. Inaczej każda taka kąpiel będzie dla niego ogromnym stresem. Dobrze też umieścić w środku umywalki jego ulubione, gumowe zabawki, by czuł się bezpiecznie.

Kąpiel tylko w razie potrzeby

Często niedoświadczeni opiekunowie futrzaków uważają, że im częściej będą myć pupila, tym lepiej będzie się on czuł, a dodatkowo nie będzie wydzielał brzydkiego zapachu. Jednak zbyt częste kąpiele jak zostało udowodnione, nie są korzystne dla czworonogów, więc powinno ograniczyć się je do minimum. Jeżeli zwierzak ubrudzi się i będzie wymagał interwencji, lepiej zamiast od razu wrzucać go do wanny, użyć zwilżonej i miękkiej ściereczki, którą należy przemyć zabrudzenia. Nie wolno zapominać też o regularnym szczotkowaniu – dzięki niemu można pozbyć się z sierści wielu zanieczyszczeń!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...