Wiosną zbieraj i ususz pierwiosnek! Przedstawiamy 6 zastosowań tego symbolu ciepłych dni

Wiosna w pełni, a w raz z nią zewsząd otaczają nas bajeczne kwiaty. Wiele jest zwłaszcza tych żółtych, które, jak się okazuje, nie tylko pięknie sprawdzają się w bukietach. Pisaliśmy już o forsycji, a teraz przyszedł czas na kolejną gwiazdę – pierwiosnka.

Pierwiosnek znany też pod nazwą prymulka pięknie zakwita wiosną. Oprócz tego, że wybornie prezentuje się w ogrodach, na łąkach czy w domowych doniczkach, jest również bogaty w niezliczone właściwości. Chodzi przede wszystkim o zastosowanie w szeroko pojętym leczeniu domowymi sposobami. I tak z kwiatów wykonasz głównie napary, które wykorzystasz przy przeziębieniu, w inhalacji, a także gdy cierpisz na bezsenność. Ale nie tylko! Pierwiosnki uwielbia też m.in. twoja cera. Jeżeli jesteś jednak kobietą w ciąży lub karmiącą, a także jeśli masz regularne problemy z żołądkiem – kwestię stosowania kwiatów najpierw przedyskutuj ze swoim lekarzem.

6 zastosowań pierwiosnka

Wiosną zbieraj i ususz pierwiosnek! Przedstawiamy 6 zastosowań tego symbolu ciepłych dni

Pierwiosnek mieni się wieloma barwami, co wskazuje na różnorodność tego kwiatowego gatunku. My jednak powinniśmy skupić się dokładnie na pierwiosnku lekarskim. Ma żółte kwiaty, których na łodydze pojawia się około 30. Kwitnie od marca do czerwca. Chcąc wykorzystać je nie tylko w celach ozdobnych, musimy zebrać dojrzałe kwiaty. Aby służyły nam na dłużej wystarczy je zasuszyć. Najłatwiej i najszybciej zrobimy do przy użyciu piekarnika, który rozgrzewamy do temperatury 60 st. C. Po ok. godzinie susz powinien być gotowy, jeśli nie – wydłuż proces. Gdy zależy ci jednak na naturalnych sposobach – rozkładasz pierwiosnek w zaciemnionym pomieszczeniu, gdzie temperatura sięga 40 st. C. Musi tam poleżeć około tygodnia. W czasie gdy zapasy będą się suszyły, ty już teraz wykorzystaj świeże kwiaty.

6 zastosowań pierwiosnka:

1. Woda wygładzająca cerę

Kwiaty wystarczy wymoczyć w destylowanej wodzie. Odsyp miarkę pierwiosnków do małego słoiczka, a następnie zalej destylowaną wodą i odstaw na 2 godziny. Później zmocz wacik i przemyj twarz. Stosuj raz lub dwa razy dziennie, a twoja cera będzie wyraźnie wygładzona.

2. Herbatka na migrenę i bezsenność

Pół łyżeczki kwiatów pierwiosnka możesz wymieszać z innymi naturalnymi ziołami, których smak ci odpowiada, a które stosujesz w innych naparach. Zalej wszystko wrzątkiem w twoim ulubionym kubku i przykryj spodkiem na 3 minuty. Jeśli dręczy cię bezsenność, pij ciepły napar przed snem. Gdy dopadnie cię migrena – sięgnij po napój w czasie ataku bólu.

3. Dodatek do jedzenia

Pierwiosnek leczniczy jest kwiatem jadalnym, dlatego możemy go bez obaw dodawać do potraw i tym samym je ozdabiać, a dodatkowo urozmaicić je lekko gorzkawym posmakiem. I tak pasuje zwłaszcza do sałatek, dżemów, marynat, a nawet zup. W trzech ostatnich przypadkach poznamy smak ugotowanych kwiatów pierwiosnka.

pierwiosnek

4. Naturalny inhalator

Z pewnością niejednokrotnie wykonywałaś inhalację nad miską z gorącą wodą i olejkiem. Dziś proponujemy zamiast olejku dodać pierwiosnek. Wystarczy wrzucić dwie łyżki kwiatów do wrzątku, a następnie standardowo się nad miksturą pochylić, przykrywając głowę ręcznikiem. Kilka wdechów wystarczy, aby oczyścić drogi oddechowe.

5. Okład na rany

Okłady z wyciągiem z pierwiosnka przyspiesza gojenie się ran i łagodzą obrzęki. A także łagodzi skurcze mięśni i reumatyzm, wygładza rany pooperacyjne i blizny. Warto więc w takich przypadkach regularnie sięgać po okłady nasączone wywarem z kwiatów.

6. Wypoć choróbsko

Kwiaty sprawdzą się jako napotny napar, czyli niezastąpiona kuracja w czasie przeziębienia, anginy czy grypy. Gdy czujesz, że choroba już stąpa ci po piętach, wystarczy przykryć pierwiosnkiem spód kubeczka, a następnie zalać wrzątkiem i położyć spodek. Herbatka zaparzy się po 20 minutach. Pijemy ją 2 razy dziennie – za każdym razem pół szklanki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,58 z 5)
loading... zapisuję głos...