Jak pielęgnować skórę tłustą?

Spis treści:

Rozszerzone pory, nadmiar sebum, przebarwienia i wypryski na twarzy – oto uroki cery tłustej. Ten typ skóry jest dość trudny w pielęgnacji i wymaga specjalnego traktowania. Musisz wiedzieć, że aby mieć piękną, gładką skórę, powinnaś stosować tylko dobrej jakości kosmetyki oraz wdrożyć w życie kilka niezbędnych nawyków.

 

Skórka pomarańczy czyli skóra z rozszerzonymi porami

Ogromnym problemem skóry tłustej są rozszerzone pory, którym sprzyja nadmierna praca gruczołów łojowych. Wielkie wgłębienia ma twarzy trudno czymkolwiek zatuszować. Gdy są zanieczyszczone, wyglądają jeszcze bardziej nieestetycznie, skóra przybiera szary koloryt i wygląda starzej. Niezbędne w walce z rozszerzonymi porami są specjalne kosmetyki, które je zamykają.

Skóra tłusta z tendencją do wyprysków

Z mieszaniny nadmiernej ilości sebum  oraz zbyt intensywnego rogowacenia martwego naskórka tworzą się zaskórniki, które blokują ujścia porów, czyli mikroskopijnych otworów na skórze. Takie środowisko to doskonała pożywka dla bakterii, które wywołują stan zapalny. Czarne kropki, głównie w okolicach nosa i brody, to zaskórniki otwarte. Swój kolor zawdzięczają utlenianiu keratyny. Białe, podskórne grudki to tzw. zaskórniki zamknięte. Gdy pękają, tworzą się z nich znienawidzone wypryski. Najgorsze jednak nie są same wykwity, ale przebarwienia na twarzy, które po nich pozostają.

Pielęgnacja skóry tłustej

Niestety, ale większość osób z cerą tłustą stosuje nieprawidłową pielęgnację. Chcąc zaradzić niepożądanemu świeceniu i wypryskom na twarzy, nie stosuj kosmetyków, które przesuszają skórę, np. na bazie alkoholu. Wybieraj te, które mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, matujące, kojące podrażnienia, odżywcze, a przede wszystkim – nawilżające. Podstawą jest oczyszczanie oraz nawilżanie, gdyż na wysuszonej skórze pojawia się jeszcze więcej wyprysków. Wynika to z tego, że agresywnie usuwając sebum, pozbywasz się jednocześnie jej płaszcza ochronnego, a wiec tym samym zapraszasz bakterie i wirusy do jej zainfekowania. Sprawdzonym rozwiązaniem dla skóry tłustej z niedoskonałościami są produkty z gamy Effaclar marki La Roche-Posay.

Trądzik młodzieńczy i różowaty

Trądzik młodzieńczy pojawia się wraz z dojrzewaniem. Odpowiedzialna jest za to zła gospodarka hormonalna, a dokładnie męskie hormony – androgeny – które występują zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Po pryszczach pozostają przebarwienia na twarzy. Mogą się  też tworzyć trwałe blizny potrądzikowe, które sprawiają, ze skóra wygląda jak gąbka. Trądzik różowaty występuje u osób dojrzałych i swoje źródło może mieć w niewłaściwym traktowaniu skóry tłustej. Przyczyniają się do niego zaburzenia naczynioruchowe, które objawiają się silnym rumieńcem w środkowej części twarzy, z czasem przybierającym postać tzw. pajączków, czyli widocznych, popękanych naczynek. Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik różowaty wymaga leczenia u dermatologa lub endokrynologa, a działanie preparatów medycznych warto wspomóc pielęgnacją komplementarną przy pomocy dermokosmetyków.

Cera z problemami. Jak pielęgnować cerę atopową, trądzikową i naczynkową?

Cera z problemami. Jak pielęgnować cerę atopową, trądzikową i naczynkową?

Piękna cera to marzenie większości z nas. Niestety najczęściej nasza cera nie wygląda najlepiej, jest przesuszona, pojawiają się na niej krostki, pękające naczynka. Cera z problemami wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stosowanej diety. Skąd biorą się
DIY: Domowe maseczki z aloesu

DIY: Domowe maseczki z aloesu

Liście aloesu są prawdziwą skarbnicą cennych składników dla zdrowia i urody. Zabiegi pielęgnacyjne na bazie tej rośliny to szybki, łatwy, a także bardzo skuteczny sposób na regenerację skóry. Domowe maseczki na twarz i na ciało z
Domowe maski z węglem aktywnym i inne kosmetyki DIY

Domowe maski z węglem aktywnym i inne kosmetyki DIY

Węgiel aktywny to doskonały środek na trądzik, zaskórniki i rozszerzone pory. Ponadto pomoże wybielić zęby, zniwelować problem łupieżu oraz przetłuszczających się włosów. Czym jest? Jak działa? Jak zrobić skuteczne, domowe kosmetyki z tym niezwykłym składnikiem? Podpowiadamy!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Aneta  29 sierpnia 2016 12:55

    Ciekawy artykuł.

    Odpowiedz
  2. macierzanka  29 sierpnia 2016 21:14

    Zainteresował mnie ten artykuł.

    Odpowiedz
  3. janka1312  29 sierpnia 2016 22:57

    mam tłustą cerę, próbowałam już chyba wszystkiego, ciągle świeci mi się czoło jak żarówka, chyba nic mi już nie pomoże, jak żyć ??? 😉

    Odpowiedz
  4. martucha180  30 sierpnia 2016 22:03

    Potrzebny artykuł.

    Odpowiedz
  5. kasiadrozdz  5 września 2016 13:49

    Niestety mam tłustą cerę i aby była piękna i zdrowa dbam o nią regularnie. Codziennie używam chusteczek do demakijażu, następnie przemywam twarz wodą, myję twarz pianką do twarzy, po czym zmywam i nakładam krem na noc. Dodatkowo raz czy dwa razy w tygodniu nakładam maseczki. Muszę przyznać, że po dokładnym dbaniu moja cera poprawiła swoją kondycję. Jestem zadowolona.

    Odpowiedz
    • kasiadrozdz  5 września 2016 13:49

      Dużo osób boryka się z problemami cery

      Odpowiedz
    • kasiadrozdz  5 września 2016 13:50

      ale musimy pamiętać o oczyszczaniu porów alby nasza skóra mogła oddychać, co jest ważne a dużo osób o tym zapomina. Teraz zauważyłam, że z problemami cery boryka się wielu mężczyzn i niestety lekceważą to

      Odpowiedz
  6. Justyna  27 października 2016 21:26

    Jest jedna zaleta tłustej cery, którą można zauważyć w późniejszym wieku. Na tłustej skórze później niż na suchej pojawiają się zmarszczki i wyglada ona dłużej młodo. Tak więc myślę, że nie jest to tak do końca wada.

    Odpowiedz
  7. dary  17 listopada 2016 10:43

    Ja używam Effaclar Duo + Unifiant, czyli kremu tonującego,. który jednocześnie ukrywa niedoskonałości mojej cery, dbając by było ich coraz mniej. Mam cerę tłustą z widocznymi zmianami potrądzikowymi, przebarwieniami i zatkanymi porami i ten kosmetyk sprawdza się idealnie.

    Odpowiedz
  8. Revelka  27 listopada 2016 11:06

    Używałam wcześniej samego kremu tonizującego. ale niedawno odkryłam wersje unifant – która dodatkowo pomaga zakryć niedoskonałości dzięki dodatkowi podkładu. Super sprawa i sprawdza się tak samo dobrze jak sam duo+.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany